• $7,9515
  • €9,4971
  • 462.786
  • 1325.47
28 Nisan 2020 Salı 00:57 | Son Güncelleme:

'Yaz için umutluyuz, sakın gevşemeyin'

'Yaz için umutluyuz, sakın gevşemeyin'

Bilim Kurulu üyesi Özlü, vakaların inişe geçtiğini belirterek yaza salgından kurtularak girme ihtimalimiz olduğunu müjdeledi: “Tedbirleri sakın gevşetmeyin.”

Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, 26 Nisan tablosunu ‘olumlu’ olarak değerlendirdi. Yaz aylarına salgından kurtularak girme ihtimalimiz olduğunu belirten Özlü, “Sakın gevşemeyin” diyerek şunları kaydetti: “Mor salkımlar açtı. Yaza Kovid-19’suz girme umudumuz artıyor. Günlük vaka sayılarımız, test pozitiflik oranlarımız azalıyor. İyileşen hasta sayılarımız artıyor. Havuz boşalıyor. Sakın gevşemeyelim. Ne yaparak başarılı olduysak, aynen devam.”

PLAZMA SONUÇ VERDİ

Prof. Dr. İlhami Çelik, koronavirüs hastalarında immün plazma tedavisinin sonuç verdiğini belirterek, “Şu an verdiğimiz bir hasta var. Hastanın durumu daha iyi. Bu hastalıkta en ümitvar olan şu an immün plazma gözükmektedir” dedi. Gençlerin virüs taşıma potansiyellerinin çok yüksek olduğuna dikkat çeken Çelik, “Genel semptomlar belli. Öksürük, ateş ve nefes darlığı belirtileridir.

Ben hastalarımda sırt ağrısı olarak çok gördüm. Biraz da buna dikkat etmemiz lazım. Aşırı kas, eklem ve sırt ağrıları bazı hastalarımızda ayak tabanı ağrısıyla gelenler var” diye konuştu. 

‘HASTANEYE GİTMEKTEN LÜTFEN ÇEKİNMEYİN’

Prof. Dr. Ateş Kara, virüs kapma endişesiyle hastaneye gitmekten korkan vatandaşlara seslendi: “Acil olarak hastaneye gitmeniz gerekiyorsa lütfen hastaneye gitmekten çekinmeyin. Enfeksiyon kontrol önlemleri çerçevesinde onların hepsine sıkı uyuluyor. Bu bakımdan böyle bir riskin olmadığını söyleyebiliriz. Çocuğumun karın ağrısı, ateşi ve başka bir sıkıntısı varsa mutlaka hastaneye götürün.”

<p>Günümüzde her türlü yenilik içeren adımı tartışmadan ve toptan reddetme eğiliminde olan bir kesim

Bay K'dan neden rahatsızlar?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

41 metrekarelik garajı muhteşem bir eve dönüştürdü

Azerbaycan ordusu 27 yıl sonra Kelbecer'e girdi