• $8,6959
 • €10,3989
 • 499.546
 • 1410.3
29 Mayıs 2021 Cumartesi 10:51 | Son Güncelleme:

2021 hafta sonu yasakları ne zaman bitiyor? Yasaklar ne zaman bitecek?

2021 hafta sonu yasakları ne zaman bitiyor" Yasaklar ne zaman bitecek"

Türkiye'de bazı şehirlerde pandemi yorgunluğu yaşanırken, pandemi sürecinin ne kadar süreceği merak ediliyor. 1 Haziran itibariyle normalleşme sürecine geçilmesi beklenen Türkiye'de insanların hayatlarındaki değişikliklerle nasıl başa çıkabileceği ve hafta sonu yasakların ne kadar süreceğini araştırılmaya başlandı. Peki Yasaklar ne zaman bitecek? 2021 hafta sonu yasakları ne zaman bitiyor?

Kademeli normalleşme sürecine yaklaşırken vatandaşlar yasakların biteceği tarihi araştırmaya başladı. Tam kapanma sonrası bazı yasaklar kalkarken 1 Haziran itibariyle Türkiye'de yeni bir sürecin başlayacağı belirtiliyor. Normalleşme sürecinin başlayacağı Türkiye'de sokağa çıkma yasakları ne sıklıkla uygulanacak? Hafta sonları yasak olacak mı?

Koronavirüs vaka sayılarında düşüş yaşanırken, bu durum bir çok vatandaşı psikolojik olarak etkilemiş oldu. Bilindiği üzere Koronavirüs hem hayati organları hem de ruhu vuruyor. Akciğerler "çöküyor", kan kalınlaşıyor, kalp acı çekiyor. Ve beyin, hafıza kaybı ve ölüm korkusu yaşar.

Yeni haftanın gelmesine az bir zaman kala gözler Kabine Toplantısı'na çevrilmiş durumda. Milyonlarca kişi kademeli normalleşmenin biteceği 1 Haziran sonrası yaşanacak süreci merak ediyor.

Kademeli normalleşme süreci 1 Haziran'da son bulacak. Bu tarihe sayılı günler kala yasakların son durumu ve yeni normalleşme takvimi merakla bekleniyor.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI SAATLERİ

İçişleri Bakanlığı, korona virus ile mücadele kapsamında "Tam Kapanma" sonrasında alınacak tedbirlerle ilgili, 81 İl Valiliğine "Kademeli Normalleşme Tedbirleri" konulu genelge gönderdi.

Genelgeye göre, sokağa çıkma kısıtlamaları hafta içi 21.00-05.00, hafta sonu Cuma günleri saat 21.00'den başlayıp Cumartesi ve Pazar günlerinin tamamını kapsayıp Pazartesi saat 05.00'te tamamlanacak şekilde uygulanacak.

1 HAZİRAN SONRASI NORMALLEŞME

Kabine Toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan değerlendirmelerde bulunmuştu. Kabine Toplantısı'nda 1 Haziran'dan itibaren başlayacak kademeli normalleşmenin 2. etabının ele alındığını belirten Erdoğan, "Önümüzdeki günlerdeki gelişmelere göre milletimizle paylaşacağız. Vaka sayılarını daha da aşağıya çekmek için milletimizin kademeli normalleşme döneminin kurallarına uymasını istiyoruz. Riskli grupların tamamının aşılanması için çalışıyoruz. Belirlenen tedbirler insanlarımıza eziyet olsun diye değil bu sancılı dönemi geride bırakmak için milletimizin önüne konmaktadır." ifadelerini kullandı.

Kabine toplantısında 1 Haziran sonrası, yani yaz aylarında hangi tedbirlerin uygulanacağı şekillenecek. Toplantıda, esnafın durumu da masaya yatırılacak. Normalleşme adımları kapsamında iş yerlerinin açık kalması için atılacak adımlar değerlendirilecek.

BAKAN SOYLU'DAN AÇIKLAMA

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, TRT Haber canlı yayınına katıldı. 1 Haziran sonrası normalleşme nasıl olacak sorusuna Soylu şöyle yanıt verdi;

Zor bir dönemden geçiyoruz. Sıkıntılı bir dönemden geçiyoruz. Vaka sayılarını 60 binden 10 bin seviyesine düşürdük. Belki bir takım tedbirlerimiz olabilir. Aşılamada ivmelendirmeyi yakaladığımız andan itibaren çok daha hızlı ilerleyebileceğimizi ifade edebilirim.

1 Haziran'dan itibaren daha rahatlayacağımıza inanıyorum. Buradan bir ölçü tutturmak yanıltmak anlamına gelir. Niyetimiz olduğunca kısıtlamaları ortadan kaldırmaktır. Amacımız ters bir rüzgarla karşı karşıya kalmadan temizlik mesafe ve önlemlere dikkat etmeliyiz.

TOPLUM BİLİMLERİ KURULU'NDAN ÖNEMLİ AÇIKLAMA

Tedbirler sonuç verdi, vaka sayıları azaldı. Herkesin gözü kulağı 1 Haziran'dan sonraki süreçte. Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi İlhan, "Kısıtlamalar bu hafta sona erecek mi?" sorusunu açıklama geldi.

Tam kapanma' dönemiyle vaka sayıları hızlı bir şekilde düştü. Aşılama çalışmalarının hızlanmasıyla ağır hastalık geçirenlerin sayısı azaldı.

Kontrollü sosyal hayat döneminde vaka sayıları 10 binin altına düştü. Günlük 7-8 bin bandında vaka sayıları görülüyor. Normalleşme sürecinin ilerleyen günlerde hızlanması bekleniyor. Koronavirüsle mücadelede 1 Haziran'da yeni bir dönem başlayacak.

Herkesin merak ettiği "1 Haziran sonrası ne olacak?" sorusunun yanıtını Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, cevapladı. Kısıtlamalarla ilgili bilgi paylaştı.

Son 7 günlük vaka sayısında yüzde 20'lik bir düşüş olduğunu söyleyen Mustafa Necmi İlhan, "Çift doz aşılamaya da baktığımızda iyi bir süreçte ilerliyoruz. Bireysel kısıtlamalara toplumun uyması gerektiği bir döneme giriyoruz. Temizlik, maske ve mesafeye uyarak ayrıca aşılamayla daha iyi duruma geleceğiz. Salı gününden itibaren daha güzel zamanlar oluruz diye düşünüyorum" diyor.

"KAPALI ORTAMLARDAN KAÇINMALIYIZ"

Toplum olarak tedbirlere sıkı bir şekilde uyulması gerektiğine işaret eden İlhan, geçtiğimiz yıldan bu yana hayatımıza giren aşının önemine vurgu yapıyor.

"Geçen sene olduğu gibi dikkat etmezsek daha kötü günler yaşayabiliriz. Bu konuda her birimize düşen görevler var. Bu sene geçen seneden biraz farklı. Geldiğimiz noktada aşı var. Hedeflenenlerin 5'te 1'ini aşılamış durumdayız. 4'te 1'den fazla grupta antikor oluştu. Aşı olduğu için virüs bulaşan vatandaşların ağır hastalığının azaldığını da görüyoruz. İnşallah bundan sonraki dönemde iş yerleri tam faaliyet çalışabilecek, sosyal ortamlar daha hareketli olabilecek. Kapalı ortamlarda az bulunmaya dikkat etmemiz gerekiyor. Ortamları havalandırmamız gerekiyor. Eylül, ekim ayına daha umutlu gidebileceğimizi görüyorum."

"SON KISITLAMALI HAFTA SONU OLACAĞI İNANCINDAYIM"

Koronavirüs tehlikesinin henüz geçmediğini, aşılama sürecinde bir sorun yaşanmadığını belirten İlhan, sözlerine şöyle devam ediyor:

"Kısıtlamalarla büyük başarı elde ettik. Esnafımız zorlandı, insanlar birbirini göremedi... Türkiye'de aşı tedarikleriyle ilgili bir sorun yok. Bireysel kurallara uymazsak olumsuz günlere döneriz, bunu yapmamamız lazım. Koronavirüs tehlikesi hala geçmedi. İnanıyorum ki son kısıtlamalı hafta sonu olacağının inancındayım."

VAKA SAYILARI

İlhan, vaka sayılarını önce 5 bine ardından da binli sayılara inmesi gerektiğini ifade ediyor:

"İşletmelerin dikkatli bir şekilde kurallara uyması halinde sorunsuz devam edeceği inancındayım. Bilim Kurulu ve Cumhurbaşkanlığı Kabinesi önerileri alarak kararlar alıyor. Vaka sayılarının 5 binlere, ardından da binlere düşmesini görebilirsek daha da rahat günler yaşayabiliriz."

 • yasaklar
 • hafta sonu sokağa çıkma yasağı
 • koronavirüs tedbirleri
 • normaleşme süreci
 • kademeli normalleşme başladı mı
 • yasaklar ne zaman bitiyor
 • hafta sonu yasaklar ne zaman bitecek
<p class='MsoNormal'>Koronavirüs dünyada en çok turizm sektörünü zarara uğrattı. Tüm ülkeler kapıla

“Turizmi pandemi sonrasında eski günler bekliyor”

İngiltere iddiaları reddetmişti! Rusya Savunma Bakanlığı görüntüleri paylaştı

Yerli aşı ''TURKOVAC'' faz 3 çalışması kapsamında gönüllülere uygulanıyor

Hassas Güdüm Kiti-82 (HGK-82) Teslimat Töreni'nden kareler