• $9,7226
  • €11,3528
  • 561.054
  • 1479.93
11 Temmuz 2020 Cumartesi 08:50 | Son Güncelleme:

Vurduğu yavru ayının üzerine köpekleri salan cani serbest bırakıldı

Vurduğu yavru ayının üzerine köpekleri salan cani serbest bırakıldı

Artvin'in Arhavi ilçesinde çıktığı avda yavru ayıyı tüfekle vuran ve can çekişirken üzerine köpekleri salan Tanju Çakmak (36) gözaltına alındı. Ardından çıkarıldığı mahkemede serbest bırakıldı.

Hayvan Hakları Federasyonu’nun (HAYTAP) sosyal medya hesapları üzerinden paylaşılan görüntüler, büyük tepkiye neden olmuştu. Görüntülerde Artvin Arhavi’de, avlanmaya çıkan Tanju Çakmak’ın, yavru bir ayıyı vurduğu, ardından can çekişen hayvanın üzerine köpekleri saldığı görülüyordu. Köpeklerden kurtulmaya çalışan yavru ayı, bir süre sonra can çekişerek ölmüştü. Elinde tüfekle bekleyen, daha sonra hayvanın başını tutarak fotoğraf çektiren Çakmak’ın cezalandırılmasını isteyen HAYTAP üyeleri, savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu. Harekete geçen jandarma ekipleri, Çakmak’ı gözaltına aldı. Tanju Çakmak hakkında hayvana işkence ve eziyet suçundan soruşturma başlatıldı. Artvin Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada “Ayı yavrusunu köpeklere saldırtan şahıs hakkında adli ve idari işlemler başlatılmıştır” denildi. Çakmak, sulh ceza hâkimliğince yurtdışına çıkış yasağı ve adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

5 YIL HAPİSLE YARGILANACAK

Tanju Çakmak (36) hakkında Kara Avcılığı Kanunu’na muhalefetten işlem yapılırken, Artvin Milli Parklar ve Doğa Koruma Müdürlüğü tarafından da 27 bin 777 lira İdari para cezası kesildi. Jandarmadaki sorgusunun ardından adliyeye sevk edilen Çakmak, hakkında ‘4915 sayılı kara avcılığı kanuna muhalefet’ suçundan 2 yıldan 5 yıla kadar hapis istemiyle soruşturma açıldı.

33 BİN TL PARA CEZASI KESİLDİ

Bu arada Doğa Koruma ve Milli Parklar Artvin Şube Müdürlüğü ekipleri, Çakmak hakkında idari işlem başlattı. Ekipler avcılık belgesi bulunmayan ve kaçak avlanan Çakmak'a 33 bin TL idari para cezası uyguladı.

ADLİ KONTROLLE SERBEST

Artvin'in Arhavi ilçesinde çıktığı avda, yavru ayıyı tüfekle vuran ve can çekişirken, üzerine köpekleri salan Tanju Çakmak, sulh ceza hakimliğince yurt dışına çıkış yasağı ve adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı. 

AVCILAR DERNEĞİNDEN İHRAÇ EDİLDİ

Artvin'in Arhavi ilçesinde çıktığı avda, yavru ayıyı tüfekle vuran ve can çekişirken üzerine köpekleri salan Tanju Çakmak, üyesi olduğu Arhavi Avcılar ve Atmacacılar Derneği'nden ihraç edildi. Dernek başkan vekili Refik Lakerta, olayı duyar duymaz yönetim kararı ile ilgili kişinin üyeliğine son verildiğini belirtti. Konuyla ilgili konuşan Lakerta şunları söyledi:

"Son derece üzücü bir olay tasvip edilecek hiçbir tarafı yok. Bizim derneğimize de atmacacılık belgesi alma vesilesiyle üyeydi. Bu sabah itibariyle yönetim kurulunun aldığı kararla dernek üyeliğinden ihraç ettik. Tüzüğümüz de dernek üyeliğinden ihracını gerektirecek maddeler var. Biz yasal olarak avcılık ve atmacacılık yapan avcıları ve atmacacıları temsil ediyoruz. Yasa dışı hareket edenleri ne temsil ederiz ne de tasvip ederiz. Yapılan şeyler iğrenç hareketler. O hayvana kurşun atılması çok iğrenç, çünkü hayvan kimseye bir zarar vermiyor. Hayvan keyfi bir şekilde öldürülmüştür. Artvin çevresinde özellikle ayıların ve domuzların, tarım, meyvelere hayvanlara büyük zararları vardır. Ama devlet yetkilileri milli parklarda birlikte elbirliği ile tedbirlerini alıyor. Bu olay karşısında Arhavi ve bütün avcı camiası adına çok üzüldüğümüzü beyan ederiz."
<p class='MsoNormal'>Fatih'te arıza yapan İETT otobüsü, vatandaşlar tarafından  yaklaşık 300 metre i

İETT otobüsü arızalanınca 300 metre itildi

Galatasaray'ın Nef Stadı'ndaki taraftara açık antrenmanından fotoğraflar

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı