• $7,358
  • €8,9317
  • 438.902
  • 1498.32
07 Ocak 2021 Perşembe 02:46 | Son Güncelleme:

'Virüsün bulaşma hızına karşı 2 kat önlem almalıyız'

'Virüsün bulaşma hızına karşı 2 kat önlem almalıyız'

İngiltere'de ortaya çıkan mutasyonlu Kovid'in yüzde 70 daha saldırgan olduğunu belirten Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. İlhan “Tedbirlerimizi iki kat artırmalıyız. Virüsün bulaşıcılığı fazla, öldürücü hızı az” dedi.

Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, İngiltere’de ortaya çıkan mutasyonlu koronavirüsün bulaştırıcılığının fazla, öldürücü hızının ise daha az olduğunu söyledi. Prof. Dr. İlhan, “Koronavirüs başladığında İngiltere’de koronavirüs görünen kişilerde öldürücülük oranı ortalama yüzde 2.3 civarındayken salgının çok yoğun olduğu zamanda yüzde 3’e kadar çıktı; ama şimdi yüzde 1.3 civarında” diyerek şunları kaydetti:

BİTME EĞİLİMİ OLABİLİR

“Bu bize şunu gösteriyor; koronavirüsün önceki tiplerinde olduğu gibi acaba mutasyon ile kaybolma yönünde bir eğilim mi sağlayacak? Şu an bir kanıt yok ama yeni virüsün bulaştığı kişilerde İngiltere özelinde öldürücülük daha az. Mutant virüs daha hafif hastalık yaptığından dolayı öldürücülük hızını kaybetmiş olabilir. Bunu takip ederken yüzde 70 bulaştırıcılığa karşı bizim 2 kat önlem almamız gerekiyor.” 

EVLERDE TOPLANMAYIN

Mutant virüse Türkiye’de 15 kişide rastlandığını ve gerekli tedbirlerin alındığını belirten ilhan şöyle devam etti: “Gelinen noktada alınan önlemler yeterli gibi gözükmesiyle birlikte söz konusu mutasyonlu tipin daha çok bulaş yaptığı düşünülüyor. Belirlenen sayıdan daha fazla kişinin Türkiye’ye giriş yapmış olabileceği düşünüldüğünde ise hastalıktan korunmak için önlemlere daha ciddi uyulması önem taşıyor. Bu dönemde özellikle ev içi bulaşın yüksek olduğu düşünüldüğünde tedbirlere uyuma daha fazla özen gösterilmesi, riskin azaltılmasında en önemli faktör.”

<p>MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 'Şayet Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın müs

'Bahçeli'nin Şuşa'da yaptırmak istediği okul kardeşliğin sembolü olacak'

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Hayranı gibi yaklaştı önce imzasını aldı, sonra canını!

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları