• $7,608
  • €9,0682
  • 417.581
  • 1549.25
27 Ağustos 2012 Pazartesi 11:44 | Son Güncelleme:

Virüs de var soru işareti de

Virüs de var soru işareti de

TÜBİTAK'ın Odatv raporu 7 ay sonra geldi

TÜBİTAK, Odatv'de beklenen kritik raporunu mahkemeye gönderdi. 3 uzmanın imzasını taşıyan 339 sayfalık rapora göre, incelenen bilgisayarlarda virüs tespit edildi. Ancak belgelerin, bilgisayarlara virüsle yerleştirildiğine dair tespit yok

Seda KILIÇ / İSTANBUL

Gazeteciler Nedim Şener, Ahmet Şık ve Soner Yalçın'ın yargılandığı Odatv davasında TÜBİTAK'tan istenen rapor 7 ay sonra mahkemeye ulaştı. Buna göre incelenen 3 bilgisayarda çok sayıda zararlı yazılımın izine rastlandı. Odatv internet sitesinde haberi 'TÜBİTAK raporu Odatv'yi doğruladı' diye duyurdu. 
Odatv davasının görüldüğü İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nin istediği bazı sanık ve avukatların 'Dava dosyasındaki belgelerin, virüs yoluyla sanıkların bilgisayarlarına gönderildiği iddiası'na ilişkin TÜBİTAK raporu 7 ay sonra mahkemeye ulaştı.
Osman Pamuk, Ünal Tatar ve Emin Çalışkan'dan oluşan 3 kişilik bilirkişi heyeti, Odatv'ye ait 1 bilgisayarla sanıklar Barış Pehlivan ve Müyesser Yıldız'a ait 3 bilgisayarı inceledi. 339 sayfalık raporda, dava konusu belgelerin kime ait olduğu, ilgili bilgisayarlara nereden gelmiş olduğu, bilgisayarlara zararlı yazılımlar vasıtasıyla mı geldiği hususlarında adli analiz yapıldığı belirtildi.

ZARARLI YAZILIM ÇALIŞMIŞ 
İncelenen 3 bilgisayarda da çok sayıda zararlı yazılımın izine rastlandığı anlatılan raporda, şöyle denildi: 'Tespit edilen bu izlerin çoğunluğu, aktif olma şansı bulamamış veya uzaktan dosya atma özelliği bulunmayan zararlı yazılımlara ait olduğu görülmüştür. Geri kalan zararlı yazılım izleri içinden de imajları incelenen bilgisayarların kullanıcılarını özel olarak hedef almış olan zararlı yazılımlara ait izler ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. İnceleme sonucu uzaktan dosya atabilme özelliğine sahip, ilgili bilgisayar kullanıcılarını hedef almış zararlı yazılımların çalışmış olduğu kanısına varılmıştır.'

KUVVETLİ BİR BULGU YOK
Söz konusu belgelerden 2'si dışındakilerin ilgili bilgisayarlarda oluşturulduğuna veya değiştirildiğine dair bir bulguya rastlanmadığı belirtildi.
2 word belgesinin Barış Pehlivan'a ait bilgisayarda değiştirilmiş olma ihtimalinin mevcut olduğu belirtilen raporda, şu ifadeler yer aldı: 'İki dosya dışındaki dosyaların bilgisayar kullanıcıları tarafından açıldığında, işletim sistemi üzerinde oluşabilecek izler incelenmiş, ilgili bilgisayar kullanıcıları tarafından açıldıklarına dair kuvvetli bir bulgu olmadığı tespit edilmiştir.'

ÜSTVERİDE UYUMSUZLUK
Raporda, sadece Müyesser Yıldız'ın bilgisayarındaki 4 dosya için, 'Normal kullanıcı davranışlarıyla oluşması zor, dosya sistemi üstverilerinde bulunan bir uyumsuzluğa rastlandığı' kaydedildi: 'Bu uyumsuzluğun dosya sistemi üstverilerinin dışında bir müdahaleyle değiştirilmesi sonucu oluşması ihtimali daha kuvvetlidir. Bu müdahale zararlı yazılım aracılığıyla uzaktan erişim yöntemiyle gerçekleştirilebileceği gibi, bilgili bir kullanıcı tarafından da gerçekleştirilme ihtimali mevcuttur.' Raporda Yıldız'ın bilgisayarını bu yetkinliğe sahip bir kullanıcının kullandığına dair izlere rastlandığı belirtildi.

KESİN YARGIYA VARILAMADI
Raporda ayrıca şu ifadelere yer verildi: 'Müyesser Yıldız'ın bilgisayarlarındaki dosya sistemi üstveri uyumsuzlukları ve bu bilgisayar kullanıcısına başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiş olduğu değerlendirilen hedefli zararlı yazılım gönderme saldırısının zamanlaması, bu bilgisayardaki dosyaların zararlı yazılım vasıtasıyla gönderilmiş olma ihtimalini güçlendirmektedir. Odatv ve Barış Pehlivan’ın bilgisayarlarında da özel hedefli sosyal mühendislik saldırılarıyla gönderilen, uzaktan dosya atma özelliği bulunan zararlı yazılımların çalışmış olduğu tespit edilmiştir. Davaya delil olan belgeler üzerinde ilgili bilgisayar kullanıcıları tarafından bir işlem gerçekleştirildiğine dair tatmin edici izlere rastlanmamıştır. Bunun yanında belgelerin üstverilerinde ve işletim sistemi izlerinde, bu dosyaların zararlı yazılımlar vasıtasıyla bu bilgisayarlara gönderilmiş olduğuna dair herhangi bir bulguya da rastlanmamıştır. Bu sebeple bu dosyaların zararlı yazılımlar vasıtasıyla geldiğine dair kesin bir yargıya varılamamıştır.'

SUÇLAMALARI ÇÖKERTTİ
OdaTV davasında tutuklu sanıklardan Soner Yalçın ve bir kısım sanıkların avukatı Hüseyin Ersöz mahkemeye gönderilen TÜBİTAK raporunun, müvekkillerine isnat edilen suçlamaların çökmesine neden olacak düzeyde olduğunu söyledi. Raporu inceleyen Ersöz, Çağlayan'daki Adalet Sarayı önünde yaptığı açıklamada, 'Raporda, söz konusu dijital dokümanların manipülatif olduğu, bilgisayar korsanlığı ürünü olduğuna dair önemli tespitler var' dedi. İnceleme sonucu, bilgisayara ciddi anlamda zarar verebilecek yazılımların belirlendiğini belirten Ersöz, 'Bu dokumanlar müvekkillerimizin özgürlüğünün uzun süredir kısıtlanmasına neden olmuştur. TÜBİTAK raporu isnat edilen tüm suçlamaların çökmesine neden olacak düzeydedir. Yarın (bugün) müvekkillerimizin tahliyesini talep edeceğiz' diye konuştu.

<p>Samsun'daki rezaletin ardından bir haber de Ankara'nın Mamak ilçesinden geldi. Bir kadın, tartışt

Eşini sokak ortasında dövdü

Erzurum'da yanan su vatandaşların ilgisini çekiyor

Edirne'de 4 metrekareye 1 kişi'' kuralı uygulanacak

Defineciler 120 yıllık tarihi evi talan etti