• $7,4126
  • €9,0363
  • 441.833
  • 1542.45
25 Aralık 2020 Cuma 07:01 | Son Güncelleme:

Virüs daha saldırgan

Virüs daha saldırgan
- BÜLENT ŞANLIKAN – HABER MERKEZİ

İÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Tufan Tükek, son 2 ayda dikkat çeken değişikliği AKŞAM'a anlattı: “Yoğun bakımda yatan hastalarımızın akciğerleri çok güç toparlanıyor. Bunun iki nedeni olabilir.”

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, yoğun bakımda yatan hastaların durumunun çok ağır olduğunu söyleyerek, “Özellikle son 2 aydır hastalık daha agresif seyrediyor” dedi. AKŞAM’a konuşan Tükek, yoğun bakım sürelerinin uzadığını belirterek, “Yoğun bakımdaki hastalarımızın akciğerleri toparlanmakta güçlük çekiyor. Entübe ettiğimiz hastalarımızı solunum cihazından ayırma işlemi zorlaştı. Son iki aydır özellikle bu durumda bir farklılaşma söz konusu. Ölüm oranları da ona paralel yükseliyor” dedi.

BUNUN İKİ NEDENİ OLABİLİR

Tükek, sözlerine şöyle devam etti: “Herkes hastalığı daha ağır geçirecek demiyoruz. Sadece yoğun bakımdaki ağır vakalar için böyle bir gözlemimiz oldu. Bu durumun nedenleri üzerine şunları söyleyebiliriz: Ya virüs, son dönemde özellikle hastalığı ağır geçirme potansiyeli yüksek olan kişileri efekte etti ya da yayılma hızıyla enfekte yapma kabiliyetini artırarak mutasyona uğradı.”

KISITLAMA EN İYİ YÖNTEM

Koronavirüsle mücadelede en iyi yöntemin kısıtlama ve korunma olduğunu belirten Prof. Dr. Tükek, “Mücadelede en iyi yöntem kısıtlamaların devamıyla vatandaşların korunma yöntemlerini artırmalarıdır. Vatandaşlarımızın kendilerini ve ailelerini bilim dünyasının öngördüğü şekilde koruması son derece önemli” dedi.


Haberin Özeti

AKŞAM gazetesine konuşan İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, yoğun bakımda yatan koronavirüs hastalarının son iki ayda özellikle ağırlaştığına dikkat çekti.
• "Yoğun bakımda yatan hastalarımızın akciğerleri çok güç toparlanıyor. Bunun iki nedeni olabilir."
• "Son iki aydır özellikle bu durumda bir farklılaşma söz konusu. Ölüm oranları da ona paralel yükseliyor."
<p>CHP’nin yayın organı Halk TV’de program sunan Özlem Gürses MHP lideri Devlet Bahçeli&

Sağlık Bakanlığından Halk TV sunucusu Özlem Gürses'e yalanlama: Öyle bir personelimiz yok

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Ankara'nın simgelerinden Kuğulu Park buz tuttu

İşte Galatasaray'ın gündemindeki golcü oyuncular