• $8,3672
  • €10,234
  • 502.297
  • 1459.57
14 Kasım 2011 Pazartesi 09:09 | Son Güncelleme:

Vicdani retçilere 2 yıl kamu hizmeti

Vicdani retçilere 2 yıl kamu hizmeti

Hükümet, askerlik görevini yapmak istemeyen vicdani retçilerin durumunu gündemine aldı.

Erdem ANILAN / ANKARA
Vicdani reddi iç hukukunda tanımayan Avrupa Konseyi'ne üye tek ülke olan Türkiye, Konsey'in aralık ayına kadar verdiği sürede sorunu çözümlemek için kolları sıvadı.
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, vicdani ret ile ilgili olarak Milli Savunma Bakanlığı'nın bir çalışma hazırladığını bildirdi. Ergin, 'Bu hafta olmazsa haftaya karar aşamasına gelinmiş olacak. Kısa süre içinde bunu Bakanlar Kurulu'nda görüşeceğiz. Bu konu öteden beri Türkiye'den bekleniyordu' dedi.
Vicdani retçilere yönelik şu seçenekler üzerinde durulduğu öğrenildi:
- Vicdani ret hakkını kullanan kişiye, alternatif bir kamu hizmeti gördürülecek. Bu hizmet sivil nitelikli ve askerlik süresinden daha uzun olacak. Örneğin Yunanistan'da olduğu gibi alternatif kamu hizmet süresi 2 yıl olacak.
- Retçiye, kamu görevi için ağır alternatifler sunulacak. Bu görevden kaçınmak için de vicdani sebepler öne süremeyecek. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne dayandırılacak çalışmaya göre, retçi, kendisine verilecek görevin 'zorla çalıştırma veya zorunlu çalışma' olduğunu iddia edemeyecek. 
- Düzenleme, inanç konusuna ayrı bir muafiyeti kapsayacak. İnançları gereği askerlik yapmayı reddetmek durumunda kalan kişiler, alternatif hizmetten de muaf tutulabilecek.
- Kişilere askere alınmalarından veya askerlik hizmetini ifalarından önce, bu sırada ya da daha sonra vicdani retçi olarak kaydolma hakkı tanınacak.
AB KARMASI OLACAK
Bakanlık, Avrupa Birliği üyesi 27 ülkedeki uygulamaları mercek altına aldı. Bu ülkelerin 13'ünde askerlik yapmak istemeyenler doğrudan muaf olurken,  14'ünde ise  bunun karşılığında belli bir süre kamu hizmeti şartı var. Milli Savunma Bakanlığı'nın çalışmasında her iki uygulamanın karması hedefleniyor.

<p><strong data-flex-order='1'>Milli Savunma Bakanlığı Twitter hesabından yaptığı paylaşımda PKK/KCK

Teröre karşı güçlü mesaj! MSB sosyal medyadan duyurdu

Siyah-beyaz mutluluk... Beşiktaş'ta kupa sevinci

İstanbul'da kısıtlama öncesi trafik yoğunluğu yaşandı

Rus donanmasına ait savaş gemisi İstanbul Boğazı'ndan geçti