• $8,8689
  • €10,474
  • 499.049
  • 1384.68
11 Haziran 2020 Perşembe 10:52 | Son Güncelleme:

Vekilliği düşürülen 3 isim ile ilgili 'hakimler FETÖ'cü' iddiası da yalan çıktı

Vekilliği düşürülen 3 isim ile ilgili 'hakimler FETÖ'cü' iddiası da yalan çıktı

Geçtiğimiz hafta, CHP Milletvekili Enis Berberoğlu ile HDP'li Musa Farisoğulları ve Leyla Güven'in milletvekillikleri düşürülmüş, kesinleşmiş cezalara ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkereleri TBMM'de okunarak bilgiye sunulmuştu. Mecliste HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, 'Milletvekillerimize bu hapis cezasını verenler şu an FETÖ'den içerideler. Müebbet hapis cezası aldılar.' iddiasında bulunmuştu. Beştaş'ın bu iddiasının yalan olduğu belgelendi.

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş’ın, milletvekillikleri düşürülen Leyla Güven, Musa Farisoğulları ve Enis Berberoğlu hakkında karar veren hakimlerle ilgili olarak sarf ettiği “Şu anda FETÖ’den içerideler, müebbet hapis cezası aldılar.” iddiası yalan çıktı.

Star.com.tr’nin haberine göre, CHP Milletvekili Enis Berberoğlu ile HDP milletvekilleri Musa Farisoğulları ve Leyla Güven hakkındaki kararları veren 14. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı, üyeleri ve duruşma savcısı ile Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı, üyeleri ve duruşma savcısı hakkında FETÖ/PDY silahlı terör örgütü ile üyelik, mensubiyet, iltisak veya irtibat nedeniyle yürütülmekte olan bir inceleme veya soruşturma bulunmuyor.

Milletvekillikleri neden düştü?

CHP’li Enis Berberoğlu, MİT tırlarına ilişkin görüntüleri Can Dündar’a ilettiği gerekçesiyle 5 yıl 10 ay hapis cezası almış ve bu ceza Yargıtay tarafından onanmıştı. Berberoğlu’nun cezası, milletvekilliğinin sona ereceği güne kadar ertelenmişti.

Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen KCK Ana Davası kapsamında yargılanan HDP’li Leyla Güven’in 6 yıl 3 ay hapis cezası ve Musa Farisoğulları’nın 9 yıl hapis cezası Yargıtay tarafından 24 Eylül 2019’da onanmıştı. Her iki isim de “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan yargılanıyordu.

Libya'da neler oluyor? Bölgede son durum ne?

<div><p></p><p><span style='font-size: 1.6rem;'>Antalya'nın Manavgat ilçesinde tur otobüsü ile otomo

Antalya'nın Manavgat ilçesinde tur otobüsü ile otomobil çarpıştı. 2 kişi yaralandı

Biber kurutma mesaisi köyü adeta kırmızıya boyuyor

Sahili kaplayan su sümbülleri temizleniyor

Tescilli kayısı çekirdeğinden kurabiyeler damakları tatlandırıyor