• $8,5492
  • €10,0853
  • 495.469
  • 1351.59
30 Mayıs 2021 Pazar 21:30 | Son Güncelleme:

Vatandaşın %53'ü tatil planlamıyor

Vatandaşın %53'ü tatil planlamıyor
DHA

Pandemi tatil alışkanlıklarını da değiştirdi. Araştırmaya göre; bu yıl tatil yapmak istemeyenlerin oranı yüzde 53.2, plan yapanların oranı 25.2, pandeminin gidişatına göre karar vereceklerin oranı 21.6 olarak belirlendi.

Tüm dünyanın etkisi altına aldığı koronavirüs pandemisi, kişilerin, turizm işletmelerinin tatil alışkanlarını ve tercihlerini büyük ölçüde değiştirdi. Kocaeli Üniversitesi İktisat Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Özgür Bayram Soylu koordinatörlüğünde Araştırma Şirketi Areda Survey'in yaptığı 'Tatil Alışkanlıkları' isimli araştırmada kişilerin yüzde 53.2'sinin bu yıl tatil yapmayı düşünmediği, yüzde 25.2'sinin tatil planı yaptığı, 21.6'sının pandeminin gidişatına göre karar verecekleri belirlendi.

TERCİH EGE VE AKDENİZ

Tatil yapacak olanların, temmuz ayında Ege ve Akdeniz bölgesinde nüfus yoğunluğunun az olduğu beldelere gitmeyi planladığı, ancak yüzde 37.3'ünün otelleri tercih etmesi dikkat çekti. Katılımcıların yüzde 24.3'ü tatil köylerine, yüzde 20.4'ü kiralık ev veya villalara, yüzde 19.5'i pansiyonlara ve yüzde 13.3'ünün ise pandemi döneminde ilgi gören bungalov ve kamp alanlarına yöneldiği de anket sonuçlarında yer aldı.

Üç konuda radikal değişiklikler görüldüğünü belirten Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, "Zamanlama olarak daha çok yaz ayları ve sonbahar tercih ediliyor. İkincisi de tatilin tarzı. Daha sakin yerler, güneşi bol ve ferah yerler. Hijyen koşullarını gerçekleştiren yerler ön plana çıkıyor. Üçüncüsü ise tatil veya seyahatin şekli. İnsanlar gidebildiği yerlere uçakla değil de kendi araçlarıyla gitmeyi tercih ediyor" dedi.

<p>Terör örgütü PKK/PYD Suriye'nin Tel Rifat Bölgesi'nden çok namlulu roketatarla saldırı gerçekleşt

PKK/YPG'den sivillere saldırı

Kuzey Makedonya'nın zarafet sembolü... Osmanlı mirası Alaca Cami

2020 Tokyo Olimpiyatları görkemli törenle açıldı

Bayraktar TB3, TCG Anadolu'da birlikte görev yapacak