• $8,3465
  • €9,6728
  • 504.287
  • 1112.37
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
23 Şubat 2020 Pazar 13:02 | Son Güncelleme:

Afet uzmanı canlı yayında uyardı: Mutlaka boşaltılmalı!

Afet uzmanı canlı yayında uyardı: Mutlaka boşaltılmalı!

Afet uzmanı Doç. Dr. Yıldırım Güngör, İran'da meydana gelen ve Van'ın Başkale ilçesinde yıkıma neden olan 5.9'luk depremin ardından, 'Deprem o bölgeye ait bir deprem, bir hatta ait değil.' diyen Güngör, 'Çok net söyleyebilirim ki bu deprem Türkiye'deki herhangi bir depremi tetikleyecek nitelikte bir deprem değil.' ifadelerini kullandı. Güngör, 'Bu tür sarsıntılar belli çığların düşmesini ve belli çığların da harekete geçmesini sağlayabilir. Kerpiç evler mutlaka boşaltılmalı, artçılar da yıkılabilir' diyerek uyarıda bulundu.

Afet uzmanı Doç. Dr. Yıldırım Güngör, İran'ın Hoy kentinde meydana gelen depremin ardından CNN TÜRK canlı yayınına bağlandı.

Güngör'ün açıklamaları şöyle:

"BÖLGEDE BİR DEPREM"

Baktığımızda aslında deprem çok büyük bir deprem değil. O bölgede beklenen bir deprem aslında. Kuzey Anadolu Fay'ının ya da Doğu Anadolu Fay'ının bir devamı değil, bağımsız bir deprem olabilir.

Sorun şu; 5.7'de 70-80 km uzakta Van'da insanlar hayatını kaybetti. Bunun aynısını Elazığ’da da görmüştük. Oradaki yapı stoğu köylerde yıkıma neden olmuştu. Oradaki şansımız şuydu; kış olduğu için evde kimse yaşamıyordu, herkes büyük kentlere göçmüştü, ancak yazın geliyorlar. Ama maalesef burada öyle bir şey yok. bu nedenle de maalesef 8 kişi hayatını kaybetti.

ÇIĞ UYARISI

Ben bir uyarıda bulunmak istiyorum. Şuanda orada tipi devam ediyor. Kurtarma ekiplerinin çığa dikkat etmelerini istiyorum. Çünkü bu tür sarsıntılar belli çığların düşmesini ve belli çığların da harekete geçmesini sağlayabilir. Bu nedenle acele etmeden, dikkatli dikkatli hareket etmek gerekiyor. Birilerini kurtarmak isterken başka birilerinin de hayatını riske atmamak gerekiyor. Normalde 5.7'lik depremde herhangi bir binanın yıkılmaması gerekiyor. Ama maalesef bölgedeki yapı stoğu çok kötü.

"TÜRKİYE'DEKİ HERHANGİ BİR DEPREMİ TETİKLEMEZ"

O bölgeye ait bir deprem, bir hatta ait değil. O bölgede birçok kırık hat var. Tektonik olarak çok hareketli bir deprem. İnsanlar 'Eyvah bu deprem bizim diğer depremi tetikler mi' diye düşünmesin diye bunu söylüyorum. İyice ortaya çıktıktan sonra ortaya koyabiliriz ama çok net söyleyebilirim ki bu deprem Türkiye'deki herhangi bir depremi tetikleyecek nitelikte bir deprem değil.

KIZILAY BAŞKANI KINIK: ÇIĞ VE HEYELANI TETİKLEYEBİLİR

Doç. Dr. Yıldırım Güngör'un uyarısının bir benzeri de Kızılay Başkanı Kerem Kınık'tan geldi. Twitter'dan açıklama yapan Kınık, "Depremler çığ ve heyelanı da tetikleyebilir. Özellikle Van Başkale bölgesinde çığ tehlikesi olabilecek bölgelerde vatandaşlar dikkatli olmalılar." dedi.

<p>İzmir'de meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki şiddetli depremden yeni görüntüler gelmeye devam ediyor

İzmir'de deprem sonrası bir binanın yıkılma anları cep telefonu kamerasında

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Dünyanın en besleyici ve yararlı besini badem seçildi

İzmir'de deprem! Vatandaşlar sokağa döküldü