• $7,3828
  • €8,9394
  • 437.802
  • 1467
09 Ocak 2021 Cumartesi 02:16 | Son Güncelleme:

'Vakalarda kritik süreç 10 gün sonra başlıyor'

'Vakalarda kritik süreç 10 gün sonra başlıyor'

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Murat Gündüz, genel kas, eklem ağrıları ve inatçı olmayan öksürük ile başlayan koronavirüs bulaşında kritik sürecin genellikle 10 günün sonunda yaşandığını belirtti.

İnatçı olmayan öksürük, genel kas ve eklem ağrıları ile başlayan koronavirüsün, tedavi olmayan hastada akciğerlere inen enfeksiyon tablosu oluşturduğunu dile getiren Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Murat Gündüz, takvimi şöyle anlattı:

TEDAVİ 3 HAFTAYI BULUYOR

“Hastalık kritik sürece doğru gidiyorsa bu genellikle 10 günden sonra oluyor. Stokin fırtınası gibi birtakım sonuçların ortaya çıktığı, organ yetersizliklerinin geliştiği, sepsis hastalığının ortaya çıktığı daha zor bir süreç görülüyor. Genellikle böyle bir durumda hastanın tanı, tedavisi ve sonuçlanması 3 haftayı buluyor. Ancak kritik sürece ilerlemiyorsa genellikle ilk 10 gün içerisinde belirtiler yavaş yavaş azalarak geçiyor. Tat- koku kaybı, unutkanlık gibi olguların nedeni virüsün sinir hücrelerine olan etkinliği. Bel ve sırt ağrısı gibi genel vücut sızısı bu viral enfeksiyonlarda beklenen, olasılığı yüksek semptomlardan bazıları.” 

Prof. Dr. Hasan Murat Gündüz, tedavinin gecikmesiyle birlikte yoğun bakıma kaldırılan hastalarda Stokin fırtınası, organ yetmezliği ve sepsis hastalığının geliştiğini söyledi. 

BELİRTİ OLMADAN TEST YAPTIRMAYIN

Herhangi bir belirti göstermeden test yaptırmanın doğru bir yaklaşım olmadığının altını çizen Prof. Dr. Gündüz, şöyle konuştu: “Aşırı yoğunluk test sonuçlarının da geç çıkmasına neden oluyor. Bu da pozitif vakaların karantinasını, izole edilmesini geciktiriyor.”

<p><span>MHP lideri Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. HDP E

PKK'nın bir kolu gibi çalışan HDP kapatılacak mı?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (27 Ocak 2021)

Trakya beyaza büründü