• $8,1739
  • €9,7459
  • 456.936
  • 1393.24
31 Mart 2021 Çarşamba 00:13 | Son Güncelleme:

Uzmanlar uyardı! 'Virüs çocukları kalpten vuruyor'

Uzmanlar uyardı! 'Virüs çocukları kalpten vuruyor'

Mutasyon çocukları ve genç nesli hedef alıyor. Aşılama etkisi gösterdi, yoğun bakımlarda yaşlıların yerini gençler aldı. Uzmanlar yeni varyantların 0-9 yaştaki çocukları ve 30-50 aralığını etkilediğini söyledi.

14 Ocak'ta başlatılan aşılama çalışmasında yaklaşık 16 milyon doza ulaşıldı. 60 yaş ile kronik hastalığı bulunanların ise aşılanması sürüyor. Yaşlı grup aşılanmayla korumaya alındı. Buna karşın gençlerde daha çok hasta görülmeye başlandı.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Enfeksiyon Uzmanı Prof. Dr. İlyas Dökmetaş "Şu anda 40-50 yaş arası hasta yoğunluğumuz, 65 yaş üstü hastalara nazaran arttı" diyerek şunları kaydetti: "40'lı, 50'li yaşlarda kaybettiğimiz hastalarımız var. İngiliz varyantı çok etkili. Eskiden 1 kişi 3 kişiyi hasta ederken, şimdi 1 kişi 10 kişiye bulaştırıyor ve en çok gençler etkileniyor."

Halk sağlığı uzmanı Prof. Dr. Faruk Yorulmaz ise mutant virüsle vaka artışlarının görüldüğünü ve çocukların korunmasında daha dikkatli olunması gerektiği konusunda uyarılarda bulundu:

TENEFFÜSTE BULAŞIYOR

"Kimi yerlerde bu salgın nedeniyle okulların kapatıldığını görmekteyiz. Çocuklarımız risk altında. Derslerin dışındaki zamanlarda bulaş riski daha yüksek. Sınıfta öğretmenlerin kontrolleri altında olmaları nedeniyle bu daha zorken teneffüslerde daha büyük sıkıntı olabilir."

KOVİD 0-9 YAŞIN KALBİNİ VURUYOR

İngiliz varyantının özellikle 0-9 yaş çocukları çok daha fazla vurduğunu söyleyen İstanbul Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ayper Somer şöyle konuştu: "3 aydır hasta yatırmamıştım, son 2-3 haftadır servis doldu. İçlerinde 5 aylık bebek var. Bu sefer daha ağır seyrediyor. Kovid sonrası ortaya çıkan Mis-C tablosu, kalp kası iltihabına yol açıyor. Son zamanlarda ateş ve çarpıntı şikayetiyle gelen çocuk vakalarımız da arttı. Kalp hastalıkları artacak. Çocuklarda aşı denemelerine mayısta başlayacağız. İlk aşamada 16-18 yaş grubunu çalışmaya alacağız."

<p>Koronavirüs salgınının uzun süredir kontrolden çıkmış olduğu ABD'de son durum ne? Aşılama süreci

ABD'de koronavirüs salgınında son durum

Beşiktaş, Erzurum'a ayak bastı

Zonguldak'ta dereden akan çamurlu su denizin rengini değiştirdi

Nisan ayında yağan kar Domaniç Dağları'nı beyaza bürüdü