• $8,0937
  • €9,7411
  • 461.324
  • 1377.23
30 Haziran 2018 Cumartesi 10:25 | Son Güncelleme:

Ünlü bilim insanı İslam Bilim Tarihi Araştırmacısı Prof. Dr. Fuat Sezgin yaşamını yitirdi!

 Ünlü bilim insanı İslam Bilim Tarihi Araştırmacısı Prof. Dr. Fuat Sezgin yaşamını yitirdi!

Dünyanın önde gelen tarihçilerinden İslam Bilim Tarihi Araştırmacısı Prof. Dr. Fuat Sezgin, 94 yaşında hayatını kaybetti.

Ömrünü İslam bilimler tarihine adayan Prof. Dr. Fuat  Sezgin, 94 yaşında hayatını kaybetti. 

İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı Yönetim Kurulu ve Mütevelli  Heyeti Başkanı Mecit Çetinkaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İslam Bilim  Tarihi Araştırmacısı Prof. Dr. Sezgin'in sağlık sorunları nedeniyle tedavi  gördüğü hastanede yaşamını yitirdiğini söyledi.

Sezgin için yarın öğle namazını müteakip Süleymaniye Camisi'nde cenaze  töreni düzenleneceğini ifade eden Çetinkaya, "Böyle değerli bir bilim adamın  hangi yaşta olursa olsun vefatından çok üzüntü duyuyorum. Çok değerli bir bilim  insanıydı. Türkiye'ye değeri biçilmeyen bir kütüphane ve müze bağışladı." diye  konuştu.

Fuat Sezgin kimdir?

Bitlis'te 24 Ekim 1924'te dünyaya gelen Fuat Sezgin, Erzurum'da  ortaokulu ve liseyi bitirip 1943'te İstanbul'a geldi.

İstanbul Üniversitesi Şarkiyat Araştırmaları Enstitüsü'nde alanında en  tanınmış uzmanlardan Alman şarkiyatçı Helmut Ritter'in öğrencisi olan Sezgin,  Ritter'in tavsiyesi üzerine İslam bilimlerine yöneldi.

Sezgin, 1951'de İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'ni  bitirdikten sonra, Arap Dili ve Edebiyatı üzerinde doktora yaptı.

"Buhari'nin Kaynakları" konulu doktora tezini tamamlayan Sezgin,  1954'te doçent oldu. Sezgin, bu çalışmasıyla hadis kaynağı olarak İslam  kültüründe önemli bir yere sahip olan Buhari'nin, bilinenin aksine sözlü  kaynaklara değil yazılı kaynaklara dayandığı tezini ortaya attı.

Fuat Sezgin'in, "Buhari'nin Kaynakları Hakkında Araştırmalar" adındaki  takdim tezi 1956'da yayımlandı.

Sezgin, Türkiye'de 1960'ta askeri darbenin iktidara getirdiği hükümet  tarafından hazırlanan ve 147 akademisyenin üniversitelerden men edildiği listede  kendi adının da bulunması üzerine Türkiye'den ayrılarak Frankfurt  Üniversitesi'nde çalışmalarına devam etti.

Cabir ibn Hayyan konusunda 1965'te yazdığı ikinci doktora tezini  Frankfurt Üniversitesi Institut für Geschichte der Naturwissenschaften'a sunan ve  bir yıl sonra profesör unvanını kazanan Sezgin, aynı yıl kendisi gibi şarkiyatçi  olan Ursula Sezgin ile evlendi. Sezgin'in kızı Hilal, 1970'te dünyaya geldi.

27 dil biliyordu

İnsanlık tarihinin başlangıcından bugüne kadar sahasında yazılan en  kapsamlı eser olan Arap-İslam Bilim Tarihi'nin ilk cildini, 1967'de tamamlayan  Sezgin, 17 ciltten oluşan eserin 18. cildini yazıyordu.

Sezgin, Süryanice, İbranice, Latince, Arapça ve Almanca da dahil 27  dili çok iyi derecede biliyordu.

İstanbul İslam Bilim ve Teknoloji Müzesi'nin faaliyetlerini  desteklemek amacıyla 2010'da Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi  Araştırmaları Vakfı kuruldu.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi bünyesinde kurulan Prof. Dr.  Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Enstitüsü ise 2013 yılında faaliyetlerine başladı.

Uluslararası çeşitli akademilerin üyesi de olan Prof. Dr. Fuat Sezgin,  yaşamı boyunca Kahire Arap Dili Akademisi, Şam Arap Dili Akademisi, Fas Rabat  Kraliyet Akademisi, Bağdat Arap Dili Akademisi, Türkiye Bilimler Akademisi şeref  üyeliği de dahil olmak üzere çok sayıda önemli ödül ve nişana layık görüldü.

Fuat Sezgin ayrıca Erzurum Atatürk Üniversitesi, Isparta Süleyman  Demirel Üniversitesi, Kayseri Erciyes Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi  tarafından Sezgin'e fahri doktora unvanı verildi. Ayrıca Frankfurt am Main Goethe  Plaketi, Almanya Birinci Derece Federal Hizmet Madalyası, Almanya Üstün Hizmet  Madalyası, İran İslami Bilimler Kitap Ödülü, Hessen Kültür Ödülü ve  Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü sahibidir.

Prof. Dr. Fuat Sezgin'in öncülüğünde kurulan İstanbul İslam Bilim ve  Teknoloji Tarihi Müzesi de üstün nitelikli eser ve ortaya konan özgün  çalışmalardan dolayı kurum statüsünde Kültür ve Turizm Bakanlığı 2016 Özel  Ödülü'ne layık görüldü.

FUAT SEZGİN KİMDİR? TIKLAYIN

<p>Türk SİHA'ları Rusların kabusu oldu. Suriye, Libya ve Dağlık Karabağ'da Bayraktar TB2'lerin kulla

Rusların kabusu oldu: Türk SİHA'larını vurdular ama yalnızca animasyonda

Nemrut Krater Gölü çevresinde açılan kardelenler görsel şölen sunuyor

Pakistan'da Türk mimarın imzasını taşıyan eser: Faysal Camisi

Türk Yıldızları, Hatay senalarında! Gökyüzünde muhteşem şov