• $ 7,2374
  • € 8,4818
  • 443.216
  • 1110.05
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
12 Temmuz 2020 Pazar 10:00 | Son Güncelleme:

UNESCO'ya tarih dersi

Türkiye, Ayasofya'nın ibadete açılması kararına “Üzüntüyle karşıladık” diyen UNESCO'ya, kiliseye dönüştürülen tarihi camilerle yanıt verdi.

86 yıldır müze olarak hizmet veren Ayasofya’nın tekrar ibadete açılma kararından sonra UNESCO’dan açıklama gelmiş ve “Bir anıtın statüsü hakkında Türkiye’nin aldığı kararı üzüntüyle karşıladık” denmişti. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz da konuyla ilgili Twitter hesabından şu açıklamaları yaptı:

BU BİR İHLAL DEĞİL

“İstanbul’un Tarihi Alanları”nın bir bileşeni olarak 1985 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne kaydedilen Ayasofya, UNESCO’nun 1972 tarihli Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunması Sözleşmesinin yanı sıra ulusal mevzuatımız kapsamında da güçlü bir şekilde korunmaktadır. UNESCO Sözleşmesinde listeye kayıtlı bir varlığın işlevinin değiştirilmesine engel herhangi bir hüküm bulunmamaktadır. Ayasofya’nın cami olarak kullanılması kesinlikle anılan sözleşmenin ihlali değildir. Bu durum Ayasofya’nın üstün evrensel değerini asla etkilememektedir.

İSPANYA’DA ÖRNEĞİ VAR

Öte yandan, 8. yüzyılda cami olarak inşa edilmiş ve 13. yüzyılda kiliseye dönüştürülmüş olan ve halen ibadete açık aktif bir kilise olarak kullanılmakta olan İspanya Cordoba Camii, 1984 yılından beri UNESCO Dünya Miras Listesi’nde varlığını sürdürmektedir.” 

KURTUBA CAMİİ

Kurtuba Merkez Cami-i Şerif’i, İspanya’nın Cordoba şehrinde sonradan kiliseye çevrilmiş camilerden biri. 795 yılında yaptırılan cami 1236’da katedrale çevrildi. 1984’te UNESCO tarafından Dünya Mirası ilan edildi.

İŞBİLİYE CAMİİ 

Bugünkü Sevilla’da 1176’da yapılan İşbiliye Camii de 1248’de Kastilya Kralı III. Fernando tarafından dönüştürüldü. Katedral 1987’de UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası listesinde yer aldı.  

YÜKÜMLÜLÜKLER YERİNE GETİRİLİYOR

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Ayasofya’nın cami olarak yeniden ibadete açılma kararıyla ilgili, “Türkiye, BM Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunması Sözleşmesi’nin getirdiği yükümlülükleri karşılamaktadır” açıklamasında bulundu. Kıran, paylaşımına sözleşmede yer alan ifadelere ilişkin İngilizce ve Türkçe olarak iki görsel ekledi. Görselde “Dünya Mirası Sözleşmesi’nde bir miras alanının işlevinin değiştirilmesine engel bir durum söz konusu değildir.” İfadesi yer alıyor. 

Putin resmen duyurdu... Dünyanın ilk Covid-19 aşısı tescil edildi

Putin resmen duyurdu... Dünyanın ilk Covid-19 aşısı tescil edildi

Teneke kutudan şarj aleti yaptı

Teneke kutudan şarj aleti yaptı

Kızılcığın faydaları saymakla bitmiyor

Kızılcığın faydaları saymakla bitmiyor

WhatsApp'ta sohbet geçmişi kopyalanabilecek! Kullanıcıları sevind

WhatsApp'ta sohbet geçmişi kopyalanabilecek! Kullanıcıları sevindiren özellik