• $8,4705
  • €10,2921
  • 501.151
  • 1441.33
26 Mart 2018 Pazartesi 15:23 | Son Güncelleme:

Ukrayna'dan TİKA'ya hayırseverlik ödülü

Ukrayna'dan TİKA'ya hayırseverlik ödülü

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Ukrayna'nın beşeri ve altyapı problemlerinin çözümüne katkı sağlayan kurum ve kuruluşların aday gösterildiği "Hayırsever Ukrayna" yarışmasında ödüle layık görüldü.

Kiev Belediye Salonu'nda yapılan törende, ABD, Fransa, Polonya, Kanada, Macaristan, Danimarka, İsveç'ten de kurum ve kuruluşların aday gösterildiği yarışmada Türkiye adına TİKA, "Yurt Dışı Yardımları" kategorisinde "Hayırsever Ukrayna" ödülü aldı.

Törene Ukrayna'nın üst düzey bürokrat, siyasetçi ve milletvekilleri katıldı.

TİKA Ukrayna Program Koordinatörü Hacı Bayram Bolat, yaptığı konuşmada, Türkiye'nin yardımseverlik konusunda milli gelire göre dünyanın en cömert ülkesi olduğunu hatırlatarak, "Türkiye'nin bu hassasiyetinin TİKA aracılığıyla Ukrayna'da ödülle karşılık bulması memnuniyet verici olmuştur." ifadelerini kullandı.

TİKA Ukrayna Program Koordinasyon Ofisi geçen yıl düzenlenen aynı yarışmada yine "Hayırsever Ukrayna" ödülünün sahibi olmuştu. TİKA, Ukrayna Program Koordinasyon Ofisi aracılığıyla 1997 yılından beri 44 milyon dolar bütçeyle 500'den fazla proje hayata geçirdi.

TİKA, Ukrayna'da Kırım Tatarları, Gökoğuzlar ve Ahıska Türkleri gibi soydaş ve akraba toplulukların sosyal ve ekonomik hayata entegrasyonları başta olmak üzere tüm ülke geneline yönelik projeler gerçekleştiriyor. Ukrayna'da insani yardım konusunda Ukrayna kamuoyu ve devlet nezdinde TİKA en önemli kuruluşlarından biri olarak biliniyor.

(AA)

<p>Pençe-Şimşek operasyonunun icra edildiği Irak kuzeyindeki Metina'da tespit edilen 3 PKK'lı teröri

MSB: Metina'da tespit edilen 3 PKK'lı terörist etkisiz hale getirildi

Filistinlilerin evleri yerle bir oldu

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, emekli öğretmenlerle çevrim içi bayramlaştı

İşgalci İsrail, içlerinde hamile bir kadınında bulunduğu ailenin tüm fertlerini öldürdü