• $8,066
  • €9,5367
  • 493.597
  • 1175.16
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
31 Temmuz 2020 Cuma 08:00 | Son Güncelleme:

Uçak ve gemi mühendisliği, tıp, eczacılık! Hemen iş bulun yüksek maaş alın

- OSMAN NURİ CERİT

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi'nin üniversite tercih rehberinde, mezun olunca yüksek gelir getiren bölümlere odaklanıldı.

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi, YKS’de başarılı olan öğrenciler için önemli tavsiyelerde bulundu. Ofisin Üni-Veri projesi raporuna göre, mezun olduktan sonra 7 bin TL ve üzeri maaşla işe başlanan bölümler; Pilotaj, Uçak Mühendisliği ve Gemi Mühendisliği olarak sıralandı. Tıp, İslami Bilimler ve Öğretmenlik ise kamu da en çok işe yerleşilen bölümler oldu. Mezuniyetten sonra ilk 6 ayda en hızlı iş bulan bölümler ise; Tıp, Eczacılık ve Odyoloji olarak sıralandı. Raporun detayları ttps://www.cbiko.gov.tr sitesinde yer aldı.

7 BİN TL VE ÜZERİ MAAŞ

Mezun olduktan sonra girilen ilk işte alınan başlangıç ücreti göstergesine göre “7.000 TL ve üzeri” maaşla işe başlayan bölümler; Pilotaj, Uçak Mühendisliği ve Gemi Mühendisliği olarak sıralandı. Bu üç bölüm ve Tıp bölümü mezunları ilgili göstergede geçen seneki başarılarını sürdürdü.

TIPÇILAR KAMUYA YÖNELSİN

Üni-Veri’de dikkat çeken bir diğer gösterge ise kamuda işe yerleşme oranı oldu. Tıp, İslami Bilimler ve Öğretmenlik bölümü mezunlarının ilk işlerine kamuda girdiği görüldü.

EN HIZLI İŞ BULANLAR

İlk 6 ayda en hızlı iş bulan bölümler ise; Tıp, Eczacılık ve Odyoloji oldu. Sağlık Bilimleri de bu sene iş bulma süresinde oldukça iyi bir performans sergiledi. 

DİŞ, HUKUK, ECZACILIKTA NİTELİKLİ İSTİHDAM 

Üni-Veri’deki analizde geçen sene en çok dikkat çeken göstergelerden biri nitelik uyuşmazlığı oldu. Nitelik uyuşmazlığında kişilerin çalıştıkları iş ile aldıkları eğitimin karşılaştırması yapıldı. Bu doğrultuda mezunlarını yoğunluklu olarak kendi niteliklerinde uygun işlere sokan bölümler; Diş Hekimliği, Hukuk ve Eczacılık oldu. Üç bölüm de, mezunlarını niteliklerine uygun işlerde istihdam etme konusunda geçen seneki performanslarını sürdürdü.  

<p>İşgalci Ermenistan'ın Başbakanı Nikol Paşinyan'ın Türkiye'yi şikayet etmediği bir Hindistan kalmı

Türkiye'yi şikayet etmediği bir Hindistan kalmıştı! Paşinyan'dan 'ateşkesi biz bozmadık' yalanı

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Kış ayında virüse karşı 5 önlem

Boyalı Dağı doğal güzelliği ile ziyaretçilerini büyülüyor