• $8,3762
  • €9,7704
  • 506.688
  • 1112.37
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
16 Ekim 2020 Cuma 01:25 | Son Güncelleme:

Twitter son dakika çöktü mü? Twitter'a ne oldu, akış neden yenilenmiyor?

Twitter son dakika çöktü mü" Twitter'a ne oldu, akış neden yenilenmiyor"

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformlarından Twitter an itibarıyla akış yenilenememe ve erişim sıkıntısı ile gündeme geldi. Kullanıcılar yaşadıkları problemin ardından "Twitter çöktü mü?" sorusu ile arama motorlarında yoğun araştırmalara başladı. Peki, Twitter akış neden yenilenemiyor? Twitter ne zaman düzelecek?

Jack Dorsey, Noah Glass, Biz Stone, ve Evan Williams tarafından Mart 2006'da kurulan Twitter akış yenilenmeme problemi ile gündeme geldi. Milyonlarca aktif kullanıcısı bulunan sosyal medya platformunun hatası üzerine "Twitter çöktü mü?" "Twitter ne zaman düzelecek?" soruları aratılmaya başlandı.

TWITTER'A NE OLDU, NEDEN ÇALIŞMIYOR?

Türkiye saati ile saat 00.30'dan sonra Twitter'da problemler yaşanmaya başladı. Konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama gelmedi. Problemin nerden kaynaklandığı henüz bilinmiyor. Kullanıcıların 'Sorun oluştu' tekrar deneyiniz problemi ile karşılaştığı öğrenildi. 

DOWN DEDECTOR'E YANSIDI

Twitter'da yaşanan problem "downdedector" isimli sitedeki grafiğe yansıdı. Sosyal medya platformlarında yaşanan sorunları dile getiren sitedeki grafikte saat gece yarısı 12'den sonra problem yaşandığı gözüküyor.

TWITTER'IN TARİHÇESİ

2004 yılında, Twitter’ın da çatısı altında kurulacağı Odeo isimli bir şirket faaliyete geçiriliyor. 2005 yılında Odeo, “Podcasting” isimli servisini tanıtıyor, fakat beklenen ilgi görülmüyor. Şubat 2006'da Jack Dorsey, Noah Glass, Evan Williams ve Biz Stone, insanların durumlarını mesaj olarak paylaşabileceği bir proje üzerinde çalışmaya başlıyorlar. Bu çalışma sonrasında orijinal fikri Jack Dorsey'e ait olan “Durum” konsepti ortaya çıkıyor, Mart ayının ilk günlerinde Noah Glass'ın önerisiyle isim olarak Twitter seçiliyor. Twitter’da ilk mesaj “#38” şeklinde ve geliştirici ekipte yer alan Dom Sagolla tarafından atılıyor. 

2006 yılında Jack Dorsey tarafından geliştirilmesinden bu yana Twitter, dünya çapındaki popülaritesini gün geçtikçe arttırmış ve içerdiği uygulamaların programlama arayüzünün kısa mesaj gönderim ve alımı konusundaki olanaklarıyla internet dünyasının SMS'i olarak anılmaya başlamıştır. 25 Nisan 2011 tarihinden itibaren Türkçe olarak kullanılabilir hale gelmiştir. Twitter üzerindeki kullanıcıların etkisinin takipçi sayısından ziyade kullanıcının tweetlerine gelen retweetlere bağlı olduğu ortaya konmuştur.

Editör: Eda Cabul <a href='#0' class=''>eda.cabul@turkmedya.com.tr</a>

ABD'de seçimleri Trump mı kazanacak, Biden mı?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Başkan Erdoğan, yapımı süren Taksim Camisi'nde incelemede bulundu

Cumhuriyetin 97. yıldönümüne özel Akdeniz'de 97 dalgıçla su altı ışık gösterisi