• $7,7074
  • €8,9952
  • 460.525
  • 1101.38
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
16 Eylül 2020 Çarşamba 12:14 | Son Güncelleme:

TÜRMOB, uyulması gereken koronavirüs önlemlerini belirledi: Evraklar kargoyla teslim edilecek

TÜRMOB, uyulması gereken koronavirüs önlemlerini belirledi: Evraklar kargoyla teslim edilecek
AA

Koronavirüsün mali müşavirler arasında hızla yayılması üzerine, Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği,muhasebe bürolarında uyulması gereken önlemleri belirledi. Bu kapsamda, söz konusu bürolara evrak teslimi için önceden telefonla bilgi verilecek ve evraklar kapıdan ya da kargoyla teslim edilecek.

Koronavirüsün mali müşavirler arasında hızla yayılması üzerine, Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB), muhasebe bürolarında uyulması gereken önlemleri belirledi. Bu kapsamda, söz konusu bürolara evrak teslimi için önceden telefonla bilgi verilecek ve evraklar kapıdan ya da kargoyla teslim edilecek.

AA'da yer alan habere göre, TÜRMOB tarafından mali müşavirlik bürolarına gönderilen yazıda, Kovid-19 sürecinin ülkede mali müşavirlik mesleğinin vazgeçilmez önemini ortaya koyduğu belirtildi.

Yazıda, kamu finansmanının ve işletmelerin sürdürülebilirliğinin mali müşavirlerin sundukları hizmetlere bağlı olduğuna dikkati çekilerek, şu ifadeler kullanıldı:

"Tüm dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 virüsünün ülkemizde görülmeye başladığı günden itibaren ara vermeden çalışan, sürecin sessiz savaşçıları olan mali müşavirler, maalesef salgınla mücadelede ciddi kayıplar vermektedir. Her geçen gün artan kayıplarımız sebebiyle artık bazı tedbirlerin sıkı şekilde hayata geçirilmesi zorunlu hale gelmiştir."

"MESLEK MENSUPLARI ARASINDA VAKALAR ARTIYOR"

Ülke genelinde son günlerde hasta sayılarının hızla arttığına ve özellikle meslek mensupları arasında Kovid-19 vakalarının çok fazla görüldüğüne işaret edilen yazıda, şu değerlendirmede bulunuldu:

"Meslek mensupları, bu süreçte işletmelerin, kamu kurumlarının hep yanında oldu, sessiz sedasız her çıkan yeni uygulamayı sorunsuz şekilde başarıyla uyguladı. Kısa çalışma ödeneği, İşsizlik Fonu ödemeleri, pandemi kredileri, muhtasar ve prim hizmet beyannamesi, beyan ve bildirimler gibi uygulamalarda işletmelerin mağdur olmaması adına iş ve işlemler, hızlı ve etkili biçimde tamamlandı. Müşterilerimizin iş ve işlemlerini yapabilmemiz ve onların yanında olabilmemiz, meslek mensuplarımızın ve büro çalışanlarımızın sağlığını koruyabilmemize ve olası bulaş riskini kontrol altına alabilmemize bağlıdır. Bunun için teması en alt seviyeye indirmemiz ve tedbirlere uymamız gerekmektedir."

"İŞLER TELEFONLA HALLEDİLECEK"

Yazıda, mali müşavirlik bürolarında salgına karşı uyulması gereken önlemler de şöyle sıralandı:

- Mali müşavirlik bürolarına ziyaretçi kabul edilmeyecek.

- Her ayın 10'uncu gününe kadar evrakların muhasebe bürolarına teslim edilmesi gerekiyor. Olası bir bulaş durumunda iş ve işlemlerin hızlı bir şekilde bitirilmesi, son tarih beklenmeden beyanname ve bildirgelerin verilmesi açısından önem taşıyor.

- Bürolarda iş görüşmeleri telefonla bilgi verilerek ve randevu sistemiyle gerçekleştirilecek.

- Muhasebe bürolarına evrak teslimi için önceden telefonla bilgi verilecek ve evraklar kapıdan ya da kargoyla teslim edilecek.

- Bürolarda bu dönemde içecek ve yiyecek ikramı yapılmayacak.

- Muhasebe bürolarına gelinmesini gerektirmeyen işler online veya telefonla gerçekleştirilecek.

- Bürolara gelenler ve burada çalışanlar sosyal mesafe, maske ve hijyen kurallarına uymak zorunda olacak.

<p>Editör: Eda Cabul</p>

Futbol Sahası: Kalinic Beşiktaş'ta

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

'Canım bir şey yapmak istemiyor' diyenlere 8 öneri

İtalya'dan Türkiye'ye iadesi sağlanan Lidya Yazıtı'nın tanıtımı yapıldı