• $8,3153
  • €10,035
  • 478.9
  • 1425.22
05 Mayıs 2021 Çarşamba 10:03 | Son Güncelleme:

Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Amerikalı din temsilcilerini iftarda ağırladı

Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Amerikalı din temsilcilerini iftarda ağırladı

Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Hasan Murat Mercan, Amerikalı Müslüman, Hıristiyan ve Yahudi dini temsilcileri büyükelçilik rezidansındaki iftar yemeğinde ağırladı.

Washington Büyükelçiliği rezidansında, Büyükelçi Mercan'ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen iftar yemeğine çok sayıda Türk ve Amerikalı konuk katıldı.

AA'nın haberine göre, yemekten önce bir konuşma yapan Mercan, Ramazan ayında Washington'daki bir iftar gecesinde farklı dinlerin temsilcilerini bir araya getirmekten mutluluk duyduğunu dile getirdi.

Mercan, göreve başlamadan önce Türkiye'de farklı dini temsilcilerle yaptığı görüşmelere atıf yaparak, "Dünyanın neresinde olursa olsun, nefret ve bağnazlığa karşı bir arada ve yan yana durabilmeliyiz; ister İslamofobi olsun, ister Hıristiyanlık karşıtlığı, isterse antisemitizm olsun." dedi.

İstanbul'da Fener Rum Patriği Bartholomeos, Türkiye Musevileri Hahambaşı İsak Haleva ve Türk Musevi Cemaati Başkanı İshak İbrahimzadeh gibi dini liderlerle yaptığı görüşmelerin önemine vurgu yapan Mercan, İsrail'de geçen hafta sonu Lag BaOmer Bayramı kutlamalarında yaşanan kazada hayatını kaybeden kişiler için bir kez daha başsağlığı diledi.

Daha sonra kürsüye gelen Washington Büyükelçiliği Din ve Sosyal Hizmetler Müşaviri ve Amerika Diyanet Merkezi (DCA) Başkanı Prof. Dr. Bilal Kuşpınar, Ramazan ayının, insanları birleştiren gücünden bahsettiği konuşmasında, farklı dinlere mensup kişilerin birbirlerini daha iyi ve doğru anlamalarının bugün daha da önemli olduğunu belirtti.

ABD Rum Ortodoks Başpiskoposu Elpidophoros, Apolistik Nuncio Başpiskoposu Christophe Pierre, Etnik Anlayış Vakfı Başkanı Haham Marc Schneier ve Türkiye'den gelerek programa katılan İstanbul Aşkenaz Hahamı Mendy Chitrik de yaptıkları konuşmalarda, davetinden dolayı Büyükelçi Mercan'a teşekkür ettiler ve Müslüman, Hıristiyan ve Yahudi dini temsilcilerle birlikte olmaktan memnuniyet duyduklarını dile getirdiler.

Azerbaycan'ın Washington Büyükelçisi Elin Suleymanov'un onur konuğu olarak katıldığı programda, farklı bölgelerden gelen Amerikalı Müslüman, Hıristiyan ve Yahudi kanaat ve sivil toplum önderleri de yer aldı.

<p>Irak kuzeyindeki Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım operasyonları sonucu 2 PKK'lı terörist daha etkis

MSB: Kuzey Irak'ta 2 PKK'lı terörist etkisiz hale getirildi

Namıyla tüm dünyada efsane olmuş Osmanlı tokadının sırrı

Burada yaşayan yerel halk taşları toplayıp servet kazanıyor

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (06 Mayıs 2021)