• $7,8165
  • €9,3496
  • 447.109
  • 1283.58
21 Temmuz 2020 Salı 20:13 | Son Güncelleme:

Türkiye'nin NAVTEX ilanı Yunan basınını panikletti... Yunan Genelkurmay Başkanı ülkesine acil dönüş yaptı

Türkiye'nin NAVTEX ilanı Yunan basınını panikletti... Yunan Genelkurmay Başkanı ülkesine acil dönüş yaptı
Sefa KARAHASAN / LEFKOŞA (DHA)

Türkiye, Libya ile imzaladığı deniz yetki sınırlama anlaşmasından doğan hakları çerçevesinde Meis adasının güneyi ve doğusunu kapsayan bölgede NAVTEX ilan etti. Yunan basını, Aksaz Deniz Üssü'nden 15'ten fazla Türk savaş gemisinin bölgeye doğru hareket ettiğini iddia etti. Sismik Araştırma gemisi Oruç Reis'in Meis Adası'nın güney ve doğusunda sondaj faaliyetlerini yapacağı belirtilmesinin ardından Güney Kıbrıs'ta bulunan Yunanistan Genelkurmay Başkanı Konstantinos Floros, acil olarak ülkesine geri döndü.

Türkiye, Libya ile imzaladığı deniz yetki sınırlama anlaşmasından doğan hakları çerçevesinde Meis adasının güneyi ve doğusunu kapsayan bölgede NAVTEX ilan etti.

Oruç Reis sismik araştırma gemisinin belirlenen alanlarda araştırma faaliyetleri yürütecek olması önce Yunan basınını sonra da Yunan ordusunu alarma geçirdi.

YUNAN GENELKURMAY BAŞKANI ÜLKESİNE ACİL İNİŞ YAPTI

Güney Kıbrıs'ta resmi ziyaretler yapan Floros, Rum Milli Muhafız Ordusu Komutanı Korgeneral Demokritos Gervakis ile görüştü. Görüşme Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki çalışmaları ele alındı.

DHA'dan Sefa Karahasan'ın haberine göre, Floros, Türkiye'nin Meis Adası bölgesi ile ilgili NAVTEX ilan etmesinin ardından ziyaretini yarıda keserek Atina'ya döndü. Floros, Rum Kilisesi Başpiskoposu Hrisostomos ile de bir araya geldi. Rum medyası, Rum Başkanlık ofisi Dışişleri Bakanlığı'nın da konuyu yakından takip ettiğini yazdı. 

NAVTEX ilanı ne demek, nedir? Türkiye ilan etti!

TÜRK SAVAŞ GEMİLERİ BÖLGEYE İNTİKAL ETTİ İDDİASI

Yunan basını, Türk Deniz Kuvvetleri'ne bağlı en az 15 savaş gemisinin Aksaz Deniz Üssü'nden ayrılarak bölgeye doğru hareket ettiğini iddia etti.

Türkiye'nin Akdeniz'de NAVTEX ilanı Yunanistan'ı panikletti! Asılsız iddialara Türkiye'den sert tepki

<p class='MsoNormal'>Akşam Gazetesi Yazarı Dr. Okan Güray Bülbül çalışma hayatıyla ilgili merak edil

Yeme-içme sektörü yeni süreci nasıl yönetiyor?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Oruç Reis sismik araştırma gemisi Antalya Limanı'na döndü

Diyarbakır'da Roma dönemine ait 1800 yıllık atık su kanalı bulundu