• $ 5,3266
  • € 6,0458
  • 229.22
  • 101.971
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Türkiye’nin her köşesi yatırım yağmuru aldı

16 yıllık AK Parti İktidarı döneminde 81 ilde toplam 1 trilyon 747 milyar liralık yatırım gerçekleştirildi. İl veya bölge ayırt edilmeden yapılan bu büyük yatırımlarla sağlıktan ulaşıma her alanda büyük bir devrim yaşandı.

x

Osman Nuri Cerit

Türkiye AK Parti’nin 16 yıllık iktidarı süresinde hayal bile edilemeyen yatırımlarla tanıştı. Türkiye’nin 81 ilinde o ilin ihtiyaçları doğrultusunda adımlar atıldı. Sağlıktan ulaşıma, yeşil alandan içme suyuna dev projeler hayata geçirildi. 16 yıllık AK Parti İktidarı döneminde 81 ilde toplam 1 trilyon 747 milyar liralık yatırım gerçekleştirildi. Yatımlardan en fazla payı 235.44 milyar lirayla İstanbul aldı. İstanbul’u Ankara ve İzmir takip etti. Yatırımlar sırasında iller arasında ayrım yapılmazken batıda ne var ise doğu ve güneydoğu illerinde de o olacak düşüncesiyle hareket edildi. 

ULAŞIMDA DEVRİM YAPILDI 

AK Parti’nin iktidarı döneminde Türkiye ulaşımda çağ atlamayı başardı. Türkiye’nin ulaşılamayan hiçbir yeri kalmazken, kara, hava, deniz ve demiryolunda çok önemli projeler hayata geçirildi. Türkiye Pekin’den başlayıp Londra’ya uzanan Modern İpek Yolu’nun en kritik ve en avantajlı ülkelerinden biri oldu. Doğu’yla Batı’nın arasındaki köprü olan Türkiye Marmaray, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü, Avrasya Tüneli gibi dev ve birbirinden zor projeleri ardı ardına hayata geçirildi. Çanakkale Köprüsü’nün yapımına başlandı. 

KESİNTİSİZ YOLCULUK 

Türkiye baştan aşağı bölünmüş yollarla donatıldı. Nissibi Köprüsü, Adıyaman-Siverek-Diyarbakır arasındaki ulaşımı kesintisiz ve konforlu bir şekilde sağlandı. Bornova Viyadüğü’nün yapım çalışmaları tamamlandı. Ilgaz 15 Temmuz İstiklal Tüneli ile 34 dakika süren 17 km’lik Ilgaz Dağı Geçişi, 5,6 km kısalarak 8 dakikaya düşürüldü. 

OKULLARDA MODERN ÇAĞ 

AK Parti döneminde en çok yatırımın yapıldığı alanların başında eğitim geldi. Bütün illerde yeni okul ve derslik yapılarak öğrencilerin modern sınıflarda eğitim alması sağlandı. Fatih projesi hayata geçirilerek, okullarda teknoloji yaygınlaştırıldı. Ders kitapları ücretsiz olarak verildi. 

MUAYENE KUYRUKLARI TARİH OLDU 

AK Parti iktidarı sürecince sağlıkta büyük dönüşüm yaşandı. AK Parti öncesinde sıradan gibi görünen ilaç ve muayene kuyrukları tarih oldu. Herkes için ulaşılabilir, nitelikli, sürdürülebilir ve güçlü bir sağlık sistemi için projeleri üretildi. Gelişmiş ülkelerin 30 yılda ulaştığı hedeflere 10 yılda ulaşıldı.  Şehir hastaneleri bir bir hayata geçirilmeye başladı. Hizmete başlayan İhale aşaması tamamlanan ve ihale süreci devam edenler olmak üzere toplam 25 şehir hastanesi vatandaşa hizmet edecek.

DEV PROJE KANAL İSTANBUL 

Deniz taşımacılığında yeni limalar yapılırken projesi tamamlanan Kanal İstanbul denizcilik alanında olduğu kadar birçok alanda dev proje olarak nitelendiriliyor. Kanal İstanbul bölgesinin ekonomik, sosyal, kentsel yapısını etkileyecek büyüklükte bir proje olma özelliği taşıyor. 

TÜRKİYE’NİN ENERJİSİ YÜKSELDİ

AK Parti döneminde Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığını azaltmaya yönelik projeler hayata geçirildi. Türkiye nükleer enerjiyle tanıştı. Akkuyu Nükleer Santralı’nın temeli atıldı, Sinop’ta kurulacak santralın projesi hazırlandı.  Ülkenin yer altı zenginliklerinin daha verimli kullanılması için adım atıldı. Madenler daha verimli hale gelirken rüzgar ve güneş enerjisinden yararlanma oranı artırıldı.

HAVALİMANI SAYISI KATLANDI

Türkiye AK Parti dönemlerinde yüksek hızlı tren konforuyla tanıştı. 2004’ten bu yana toplam 1.805 km ana hat döşedi. YHT ile Ankara ile İstanbul arası 4 saate indi. İstanbul Yeni Havalima’nın, temeli 7 Haziran 2014 tarihinde atıldı. Projeyle Türkiye dünyanın transit merkezi olacak. Bu projenin yanında Türkiye’de yapılan yeni havaalanları ile havacılık gelişti.  2002 yılında 26 olan havaalanı sayısı 2017’de 55’e yükseldi. 

 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Pendik’te iddiaya göre aralarında alacak verecek meselesi olan şahısların kavgası kanlı bitti. Alaca

Silahla yaralanan kişiyi yerde defalarca tekmeledi

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Kahraman şehit Ömer Halisdemir 45 yaşında!

Borda verim 2 bin kata çıktı

Maksat Yarışmak Olsun - 15 Şubat 2019

Ataman ile Devr-i Alem - San Miguel - Meksika - 31 Aralık 2018

Diyet Günlüğü - 15 Şubat 2019