• $7,419
  • €8,9419
  • 410.005
  • 1538.04
29 Ocak 2021 Cuma 03:12 | Son Güncelleme:

Türkiye'nin en büyük sığınmacı kaçakçılık çetesi çökertildi! 3 denizdeki insan tacirlerine darbe

Türkiye'nin en büyük sığınmacı kaçakçılık çetesi çökertildi! 3 denizdeki insan tacirlerine darbe

Akdeniz, Ege ve Karadeniz'de sığınmacı kaçakçılığı yapan şebeke çökertildi. Bin 470 sığınmacı kurtarılırken, çoğu balıkçı teknesi kaptanı 87 çete üyesi yakalandı.

İstanbul polisi ve Sahil Güvenlik ekipleri, Akdeniz, Ege ve Karadeniz’de sığınmacı kaçakçılığı yapan Türkiye’nin en büyük suç şebekesi çökertti. Balıkçı kılığındaki polisler çeteye ait tekneleri karadan, sahil güvenlik ekipleri de denizden adım adım izledi. CNNTÜRK’ün ulaştığı bilgilere göre 6 aylık takip sonrası çeteye 9. kez operasyon düzenlendi.

ÇETENİN BÜYÜSÜ BOZULDU

Antalya, Muğla, İzmir, Çanakkale ve Sinop’taki 14 ara operasyonlarda çoğunluğu balıkçı teknesi kaptanı olan 87 kişi gözaltına alındı. Daha önce 8 ayrı operasyona maruz kalan çetenin liderinin “Üzerimizde büyü var” diyerek Çanakkale’den İstanbul’a geldiği, sözde bir hocaya büyüyü bozdurup Çanakkale’ye döndüğü ve insan kaçakçılığı yapmaya devam ettiği saptandı. Bu nedenle son operasyona ‘Büyü Bozan’ adı verildi. 

HURDA TEKNELERDE KİŞİ BAŞI 5 BİN EUROYA YOLCULUK 

Çetenin icralık, hurda, miadı dolmuş tekneleri satın alıp sığınmacıları bu teknelere balık istifi bindirdiği ve yanlarına kaptan dahi vermediği saptandı. Şebekenin 10 dakikalık eğitimle sığınmacıları dümene geçirdiği ve kişi başı 5 bin euro aldığı belirlendi. Operasyonlar kapsamında her an batabilecek eski ve hurda teknelere bindirilen bin 470 sığınmacının kurtarıldığı bildirildi. 

<p>Süper Lig'in 28. haftasında Ankaragücü sahasında Galatasaray'ı konuk etti. Bu zorlu karşılaşmada

Galatasaray-Ankaragücü Maç Yorumu

Kahramanmaraş'ta 3 mahalle karantinaya alındı

Türkiye'deki yaban hayatı fotokapana yakalandı

Güneş patlamalarının kaynağı ilk kez belirledi