• $8,5534
  • €10,3755
  • 513.259
  • 1445.75
26 Mayıs 2021 Çarşamba 16:05 | Son Güncelleme:

Türkiye'nin aşı ikna timleri uluslararası basında! "Köy köy, kapı kapı dolaşıyorlar"

Türkiye'nin aşı ikna timleri uluslararası basında! "Köy köy, kapı kapı dolaşıyorlar"

Uluslararası haber ajansı Associated Press (AP), Türkiye'deki koronavirüs aşısı ikna ekiplerinin köy köy gezerek yaptığı hummalı çalışmasından övgüyle bahseden bir haber yaptı.

AP'nin muhabirleri Türkiye'nin güneydoğusunda yer alan Mardin'de aşı ikna ekiplerinin yaptıkları başarılı çalışmayı haberleştirdi.

Türkiye'nin "aşı ikna" ekiplerinin görevleri ise aşıya uygun yaş gruplarına giren, ancak şu ana kadar aşılarını yaptırma konusunda isteksiz olan insanları ikna etmek...

Haberde, kentin sakinlerinden Medine Ereli'nin kentin arnavut kaldırımlı ana caddesi boyunca yürüyen bir sağlık çalışanları ekibine seslendiği ve 59 yaşındaki eşinin aşı olmayı reddettiğini söylediğine yer verildi.

Ardından Ereli'nin şikayetini dinleyen doktor ve hemşire, belediyede temizlik işçisi olarak iş başında olan Enver Ereli'yle görüşmeye gitti.

"SAĞLIK EKİPLERİNE İNANDIM VE AŞI OLDUM"

Ereli, "Hastalanmaktan ve felç olmaktan korkuyordum. Ama sonra sağlık ekipleri bana bunun benim yararıma olduğunu söylediler ve onlara inandım ve aşı oldum "dedi.

NİSAN AYINDA BAŞLADI

Aşı şişeleri taşıyan soğutucularla donatılmış mobil aşılama ekipler, Nisan ayından bu yana Türkiye'nin çeşitli illerinde faaliyet gösteriyor. Bu sayede daha fazla sağlık çalışanı, insanların fikrini değiştirmeleri için onlara telefonla ulaşıyor. Ardından aşılarını yapıyor.

"KÖY KÖY, KAPI KAPI DOLAŞIP ONLARLA GÖRÜŞÜYORUZ"

Aşı ikna ekibinin bir parçası olan Dr. Saffet Yavuz, "Köy köy, kapı kapı nerede olurlarsa olsunlar, gidip onlarla yüz yüze veya telefonla konuşuyoruz ve onları kna ediyoruz" dedi.

  • Associated Press
  • aşı ikna timi
  • mardin
<p>Marmaris Kumlubük Koyu'nda 5 yıldızlı otelin plajına inerek halkın can güvenliğini büyük tehlikey

Plaja inen helikopter pilotu konuştu! Sebebi 'pes' dedirtti

Müsilaj kabusu geri döndü: Caddebostan sahilinde yoğunluğu arttı

''Türk Yıldızları'' Amasya semalarında selamlama uçuşu yaptı

Bergüzar Korel ve Halit Ergenç'in kızı olacak