• $7,4312
  • €8,9661
  • 410.335
  • 1538.04
19 Şubat 2021 Cuma 09:58 | Son Güncelleme:

Türkiye: Tüm Avrupa ülkelerini barış ve bir arada yaşama ilkelerine sahip çıkmaya davet ediyoruz

Türkiye: Tüm Avrupa ülkelerini barış ve bir arada yaşama ilkelerine sahip çıkmaya davet ediyoruz

Dışişleri Bakanlığı, Hanau'daki ırkçı saldırının yıldönümü dolayısıyla, tüm Avrupa ülkelerini barış ve bir arada yaşama ilkelerine sahip çıkmaya davet etti.

Dışişleri Bakanlığından, Almanya'nın Hanau şehrindeki ırkçı saldırının yıldönümü dolayısıyla yapılan açıklamada, "Tüm Avrupa ülkelerini bu tehdit karşısında sessiz kalmayarak, barış ve bir arada yaşama ilkelerine sahip çıkmaya davet ediyoruz" denildi.

Dışişleri Bakanlığından, Hanau'daki ırkçı saldırının yıldönümü dolayısıyla yazılı açıklama yapıldı.

Bakanlığın açıklamasında şunlar kaydedildi;

Geçtiğimiz yıl Almanya'nın Hanau şehrindeki ırkçı saldırıda hayatlarını kaybeden vatandaşlarımızı ve diğer kurbanları rahmetle anıyoruz. Kederli ailelerin acılarını paylaşıyoruz.

Irkçılık ve yabancı düşmanlığı mağdurlarıyla dayanışmamızı göstermek amacıyla Hanau'da düzenlenecek anma törenine Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran iştirak edecek, bu vesileyle kurbanların aileleri ve vatandaşlarımızla da biraraya gelecektir.

'SORUŞTURMANIN SONUÇLANDIRILMASINI BEKLİYORUZ'

Hanau'daki hain saldırı ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve İslam karşıtlığının çok daha ciddi ve etkin bir şekilde ele alınmasının ve bu konuda uluslararası işbirliğinin güçlendirilmesinin zamanının çoktan geldiğini göstermiştir. Bu saldırının tüm yönleriyle açıklığa kavuşturulmasını, soruşturmanın süratli ve adil bir şekilde sonuçlandırılmasını bekliyoruz.

Aynı zamanda, bu saldırıdan ders alarak, toplumsal barış ve huzuru tehdit eden ırkçılık ve yabancı düşmanlığına karşı hiçbir müsamaha gösterilmemesi büyük önem taşımaktadır. Bu vesileyle, Avrupa'da ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve İslam karşıtlığını besleyen aşırı sağcı ve popülist siyasi söylemlerden uzak durulması gerektiğini bir kez daha hatırlatıyoruz. Tüm Avrupa ülkelerini bu tehdit karşısında sessiz kalmayarak, barış ve birarada yaşama ilkelerine sahip çıkmaya davet ediyoruz.

Türkiye, ırkçılık ve yabancı düşmanlığının her türüyle mücadelede ikili ve uluslararası alanda gerekli işbirliğini göstermeye devam edecektir.

<p>Öğrencilerin merakla  beklediği yüz yüze eğitim başladı. Çocuklar eski normale nasıl adapte ol

Yüz yüze eğitim başladı, anne babalar nelere dikkat etmeli?

Kahramanmaraş'ta 3 mahalle karantinaya alındı

Türkiye'deki yaban hayatı fotokapana yakalandı

Güneş patlamalarının kaynağı ilk kez belirledi