• $7,469
  • €9,0278
  • 439.091
  • 1524.49
03 Ağustos 2020 Pazartesi 10:24 | Son Güncelleme:

Türkiye'den ABD'nin terör örgütüyle petrol anlaşmasına çok sert tepki

Türkiye'den ABD'nin terör örgütüyle petrol anlaşmasına çok sert tepki

ABD, terör örgütü PKK/YPG'yi finanse etmeyi sürdürüyor. Suriye halkının doğal kaynaklarına el koyan terör örgütü PKK'nın güdümündeki SDG, ABD'li bir firmayla petrol anlaşması yaptı. Konuyla ilgili açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin uluslararası hukuku hiçe sayan bu adımına sert bir tepki gösterdi.

Terör örgütü PKK/PYD-YPG'nin en büyük finansörü olmaya devam eden ABD, örgütün güdümündeki "Suriye Demokratik Güçleri" (SDG) ile petrol anlaşması yaptı.

Dışişleri Bakanlığından konuyla ilgili yapılan açıklamada, terör örgütü PKK/YPG'nin bu adımıyla Suriye halkının doğal kaynaklarına el koyarak bölücü gündemini ilerletme emelini açıkça gözler önüne serdiği kaydedildi.

Terör örgütü PKK/YPG'nin Suriye'nin kuzeydoğusundaki topraklarda petrol çıkarmak, işlemek ve ticaretini yapmak üzere ABD merkezli Delta Crescent Energy LLC adlı şirketle anlaşmaya varmasına tepki gösteren Dışişleri Bakanlığı, şu açıklamada bulundu:

"PKK/YPG terör örgütü, bu adımla Suriye halkının doğal kaynaklarına el koyarak bölücü gündemini ilerletme emelini açıkça gözler önüne sermiştir. Suriye'nin doğal kaynakları Suriye halkına aittir.

ABD'nin uluslararası hukuku hiçe sayan, Suriye'nin toprak bütünlüğüne, birliğine ve egemenliğine kasteden ve terörizmin finansmanı kapsamına giren bu adıma destek vermesini esefle karşılıyoruz. Hiçbir meşru saikle gerekçelendirilemeyecek olan bu tasarruf asla kabul edilemez."

<p><span>Türkiye ile Pakistan arasında tarihi bir televizyon dizisi projesi için harekete geçildi.&n

Türk yapımcılara Pakistan'da üst düzey karşılama

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Haftanın yalanları

Rıdvan Dilmen: Beşiktaş şampiyonluğa inanmış