• $7,4661
  • €9,0189
  • 411.153
  • 1531.05
29 Ağustos 2012 Çarşamba 04:06 | Son Güncelleme:

Türkiye'de bir ilk

Türkiye'de bir ilk

Türkiye'de ilk kez atık su dezenfekte edilerek tekrar kullanılacak.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın, Türkiye'de ilk kez atık su arıtma tesisinden çıkan suyun yeni teknolojilerle dezenfekte edilerek tarımsal sulamada tekrar kullanılmasını sağlayacak bir projeyi hayata geçireceği bildirildi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, bakanlığın, Hollanda Hükümeti ile birlikte gerçekleştireceği ''Arıtılmış Evsel Atıksuların Tarımda Kullanımı Projesi'' Eylül ayında başlayacak.

Projenin pilot uygulaması, Akarçay Havzası'nda gerçekleştirilecek. Bu kapsamda Afyonkarahisar Belediyesi Atıksu Arıtma Tesisi'nden çıkan atık su, tekrar değerlendirilecek.

Proje ile arıtılmış evsel atık suyun, tekrar arıtılması için bir tesis kurulacak. Yeni teknolojilerle dezenfekte edilecek olan arıtılmış evsel atık su, daha sonra tarımsal sulamada kullanılacak. Su kaynaklarının daha etkin kullanımını sağlayacak olan proje, pilot uygulamanın ardından ülke genelinde kullanılmak üzere genişletilecek.

İlk olma niteliğini taşıyacak projenin hayata geçmesi ile hem genel olarak çevre ve su kaynakları korunacak hem de tarımsal sulamada verimlilik ile ekonomik getiri artışı sağlanacak.

Proje, Hollanda Hükümetince sağlanan 750 bin avro hibe ile gerçekleştirilecek.

AA

<p>Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2020/2021 pazarlama  yılında pancar ve şeker üretiminde t

Türkiye şekerini yurt dışından mı alıyor?

İzmir'de deniz 50 metre çekildi! Tekneler karaya oturdu

NASA'nın paylaşımı büyük ilgi gördü. İşte Mars'tan en yeni fotoğraflar...

Müslüm Gürses, isminin verildiği müzede anıldı