• $8,458
  • €10,2714
  • 503.238
  • 1441.33
03 Mayıs 2021 Pazartesi 23:56 | Son Güncelleme:

Türkiye listeye damgasını vurdu... İşte dünyanın en iyi SİHA'ları

Türkiye listeye damgasını vurdu... İşte dünyanın en iyi SİHA'ları
Aksam.com.tr - Ceyhan Ünal

Günümüz savaş teknolojilerinde tank ve jetler geliştirilen insansız hava araçları karşısında hantal ve kullanışsız kalmaya başladı. Tüm dünya ülkeleri ve askeri birlikler hava hakimiyetinin savaş esnasındaki önemini vurguluyor. Göklere hakim olmak savaşa hakim olmaktır mottosu tüm ülkeleri etkilemiş durumda. Günümüzde devletler askeri alanda İHA ve SİHA'lara sahip olabilmek için sıraya girmiş durumdalar.

Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA) teknolojileri son derece hızlı gelişiyor ve modern savaş alanında devrim niteliğinde bir etkiye sahip. Son zamanlarda yaşanan Türkiye'nin Suriye'deki operasyonlarında ve Ermenistan-Azerbaycan çatışmalarında, SİHA'ların tankları çaresiz bıraktığını gördük.

Hotcars.com'un derlediği haberde, dünyanın en iyi 10 SİHA'sı listelendi. Bu listeye göre Türkiye'den Tusaş Anka-Aksungur ve Bayraktar Akıncı, iki ve üçüncü sıralarda yer aldı. Paylaşımda 3. Sırada yer alan Tusaş Anka-Aksungur için, "Türkiye şu anda bir dizi gelişmiş askeri insansız hava aracı üretiyor ve bunları hem aktif keşif hem de aktif muharebe misyonlarında kullanıyor. Türkiye'nin PKK ile mücadelesinde ve Ermenistan ile çatışmaları sırasında Azerbaycan'da kullanılan Aksungur iyi bir deneyime sahip." ifadeleri kullanıldı.

Yine paylaşımda 2.sırada yer alan Bayraktar Akıncı için ise "2021'de Türk ordusuna tanıtılan bu gelişmiş askeri insansız hava aracı, Türk askeri teknolojisinin en iyilerini içeriyor ve şimdi seri üretime girdi." cümleleri yer aldı.

Sıralamada İsrail Hermes SİHA'ları ilk sırada yer alırken, Türk SİHA'ları Amerikan tipi insansız hava araçlarını geride bıraktı.

Diğer SİHA'lar şu şekilde sıralandı:

4. CASC Rainbow (Çin)

5. CAIG Wing Loong II (Çin)

6. General Atomics MQ-1 Predator (ABD)

7. General Atomics MQ-1C Gray Eagle (ABD)

8. General Atomics MQ-9 Reaper (ABD)

<p>İçişleri Bakanlığı, valiliklere 'Kademeli Normalleşme Tedbirleri' konulu genelge gönderdi. Detayl

Kademeli normalleşme süreci başlıyor

Yer siyah, gök beyaz; şampiyon Beşiktaş!

Filistinlilerin evleri yerle bir oldu

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, emekli öğretmenlerle çevrim içi bayramlaştı