• $8,0246
  • €9,6399
  • 454.784
  • 1407.76
23 Mart 2021 Salı 14:57 | Son Güncelleme:

Türkiye-ABD görüşmesi: Doğu Akdeniz, Suriye, Libya ve S-400 başlıkları masada

Belçika'nın başkenti Brüksel'de düzenlenen NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı başladı. Yarın Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve ABD'li mevkidaşı Anthony Blinken ikili bir görüşme gerçekleştirecek. Doğu Akdeniz, Suriye, Libya ve S-400 başlıklarının masada olacağı toplantıyla ilgili Anadolu Ajansı Avrupa Editörü Yusuf Kaya Brüksel'den önemli açıklamalarda bulundu.

NATO Dışişleri Bakanları toplantısı Belçika'nın başkenti Brüksel'de başladı. NATO toplantısının en önemli özellliği ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin ilk defa bir NATO toplantısına katılıyor olması ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve ABD'li mevkidaşı Anthony blinken ikili bir görüşme gerçekleştirecek olması. Konuya ilişkin 24 TV'de açıklamalarda bulunan Anadolu Ajansı Avrupa Editörü Yusuf Kaya, toplantının ana gündeminin F-35 ve S-400 meselesi olacağını söyledi.

Kaya'nın açıklamalarından satır başları:

Bu NATO toplantısının en önemli özellliği ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin ilk defa bir NATO toplantısına katılıyor olması. Trump döneminde NATO ile ilişkiler biraz gergindi fakat Biden tam tersi bir şekilde ikili ilişkilerin çok iyi bir şekilde devam etmesini istedi. Ve ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken da yaptığı açıklamalarda bunu teyit etti. Kısacası ABD ile yeni bir döneme giriliyor olması açısından bu toplantı çok önemli.

ABD'den çarpıcı Türkiye açıklaması: Türkiye'yi yakın tutmak için güçlü bir istek var

ANA GÜNDEM AFGANİSTAN MESELSİ

Saat 12.00'de başlayan toplantının ilk ana gündem maddesi Afganistan meselesi... Zira Doğu Anlaşması gereği, Afganistan'dan ABD'nin askerlerini 1 Mayıs itibarıyla geri çekmesi söz konusu. Ama NATO'da bu konuda ciddi endişeler var. Bölgede durumun halen iyi olmadığı, istikrarın sağlanamadığı yönünde görüşler var. ABD bölgeden çekilirse NATO'nun diğer üyeleri konu ile ilgili ne yapacak? Kısacası Afganistan meselesi şu an gündemin en önemli meselesi gibi görünüyor.

Bunun dışında siber saldırılar ve Rusya meselesi de gündemde olacak.

TÜRKİYE-ABD GÖRÜŞMESİ

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ABD'li mevkidaşı Anthony Blinken yarın ikili bir görüşme gerçekleştirecek. Görüşmede masada S-400 ve F-35 meselesi olacak. Blinken'ın Türkiye ile olumlu mesajları oldu. Bu nedenle görüşmenin farklı bir önemi olacaktır. Diğer taraftan ABD, hem Çin hem de Rusya ile son derece sertleşti. Bu kadar ciddi iki ana güç merkezi ile restleşme varken Türkiye ile ikili ilişkileri bozmak istemiyorlar. Yakın zamanda da bilindiği gibi Biden, AB'ye çağrıda bulunarak Türkiye'ye yaptırımlarda bulunmamaları yönünde telkinlerde bulumuştu. Fakat S-400 meselesini gündeme getireceklerdir. Türkiye'de Suriye ve PKK/YPG meselesini ana gündem meselesi haline getirecektir. Bunun dışında Libya var, AB ile ilişkiler var kısacası çok sayıda gündem maddesi var. Tabbi hangileri görüşülebilir bunu da göreceğiz.

ABD DIŞİŞLERİ BAKANI BLINKEN NE DEMİŞTİ

Türkiye ile ilişkilere dair bir soruya cevaben Blinken, Türkiye ile bazı konularda görüş ayrılıkları bulunduğunu, ancak NATO'nun diğer anlaşmazlık konularının yanı sıra özellikle Doğu Akdeniz'de gerginliği azaltma konusunda ne kadar etkili bir rol oynadığını gösterdiğini kaydetti.

Blinken, bunun çok olumlu bir örnek olduğunu ve gerginliği azaltma konusunda çalışmaya devam edilmesi gerektiğini ifade etti.

Türkiye'yle görüş ayrılıklarının bir sır olmadığına işaret eden Blinken, "Türkiye, uzun bir geçmişimiz olan ve değer verdiğimiz bir müttefikimiz. Türkiye'nin NATO'ya olan bağlılığının sürmesi hepimizin çıkarına." vurgusunda bulundu.

  • abd türkiye görüşmesi
  • abd türkiye s-400 meselesi
  • f-35 kirizi
<p><strong>ABD Başkanı Joe Biden'ın bugün Afganistan'dan asker çekme konusunda yapacağı konuşmanın d

ABD'nin Afganistan'dan çekilmesi sembolik mi?

Kartal sahilinde görülen deniz salyası endişe yarattı

Türk ve İslam Eserleri Müzesi koleksiyonundan 150 eser beğeniye sunulacak

Irak'ın başkenti Bağdat'ta patlama: 1 ölü, 12 yaralı