• $7,4627
  • €9,024
  • 437.81
  • 1524.49
27 Kasım 2020 Cuma 12:43 | Son Güncelleme:

Türk ticaret gemisi Roseline-A'da hukuk dışı arama... Başsavcılık resen soruşturma başlattı

Türk ticaret gemisi Roseline-A'da hukuk dışı arama... Başsavcılık resen soruşturma başlattı
AA

Türk ticaret gemisi Roseline-A'da İrini Harekâtı unsurları tarafından hukuka aykırı bir şekilde arama yapılmasına ilişkin, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı resen soruşturma başlattı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Türk bayraklı "ROSELİNE-A" isimli ticari geminin açık denizde uluslararası hukuka aykırı şekilde durdurularak aranmasına ilişkin resen soruşturma başlattı.

AA'nın aktardığına göre, Başsavcılıktan yapılan açıklamada, ticari geminin açık denizde 22 Kasım'da Türkiye'nin arama izni olmamasına rağmen uluslararası mevzuata aykırı şekilde arandığı bildirildi.

Açıklamada Başsavcılığın konuyla ilgili resen soruşturma başlattığı belirtildi.

OLAY

Türkiye'den Libya'ya gıda ve boya gibi muhtelif maddeler taşıyan Türk bandıralı "ROSELİNE-A" gemisi,Yunan komutan tarafından sevk ve idaresi gerçekleştirilen İrini Harekatı'nda görevli Alman fırkateyni tarafından, Doğu Akdeniz'de, Mora Yarımadası'nın güneybatısında uluslararası hukuka aykırı şekilde durdurularak aranmıştı.

Deniz hukukuna göre, gemilerde arama yapabilmek üzere gemiye personelin çıkması için bayrak devletinin rızasının alınması gerekiyor.

Hamburg Fırkateyni'nin personeli, Türkiye'den böyle bir izin almadan gemiye helikopterden iniş yapmış, yapılanın hukuki olmadığı yönündeki ikazlara uymayarak tüm konteynerleri açarak aramıştı.

Sabahın ilk ışıklarına kadar süren aramanın ardından gemide insani yardım malzemesi, yiyecek ve boya gibi maddeler dışında bir şey olmadığını anlayan askerler, daha sonra gemiden ayrılmıştı.


Haberin Özeti

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Yunan komutan yönetimindeki Alman fırkateyni Hamburg tarafından Türk ticaret gemisi Roseline-A'da hukuka aykırı bir şekilde arama yapılmasına ilişkin resen soruşturma başlattı.

ARKA PLAN
• Libya'ya insani yardım götüren Türk bandıralı Roseline-A kargo gemisi, Alman fırkateyni Hamburg'un Yunan komutanı Tuğamiral Thedoros Mikropoulos'un emri üzerine uluslararası hukuka aykırı olarak durdurulmuştu. Alman askerler helikopterle Türk gemisine inerek silah zoruyla saatlerce izinsiz arama yapmıştı.
• Yunan Tuğamiral Theodoros Mikropoulos, İrini Operasyonu'nun deniz unsurları komutanlığını Ekim 2019'da İtalyan Tümamiral Fabio Aostini'den devralmıştı.
<p>Beşiktaş TEM Otoyolu FSM Köprüsü istikametinde sivil polis aracı yol ayrımında sabit bekleyen tra

Beşiktaş'ta polis araçları kaza yaptı! Yaralı polisler var...

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Fenerbahçe'nin ardından Galatasaray... Beşiktaş'ta yüzler gülüyor