• $8,155
  • €9,7089
  • 457.312
  • 1393.24
24 Şubat 2021 Çarşamba 17:12 | Son Güncelleme:

Türk Konseyi Enerji Bakanları Toplantısı'ndan işbirliği kararı çıktı

Türk Konseyi Enerji Bakanları Toplantısı'ndan işbirliği kararı çıktı

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği konseyi (Türk Konseyi) enerji bakanları, enerji alanında işbirliğinin artırılması yönünde karar aldı.

Konseyin enerji bakanlarının ilk buluşması olan ve çevrimiçi olarak düzenlenen toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada Türkiye'nin toplantı gündemindeki maddelerin ele alınması için alt çalışma gruplarının kurulması yönünde girişiminin desteklendiği belirtildi.

AA'da yer alan habere göre, Finansın enerji alanındaki önemine işaret edilen açıklamada, uluslararası finans kuruluşlarıyla çalıştaylar düzenlenmesi fikrinin ele alındığı ifade edildi.

TÜRKİYE BU ALANDA DENEYİMLİ

Türkiye'nin yenilenebilir enerji alanında geniş deneyimi bulunduğuna işaret edilen açıklamada, Türkiye'nin üye ülkelerle deneyimlerini paylaşmak için eğitim programları düzenlemeye hazır olduğunun altı çizildi.

Açıklamada, tarafların petrol ve gaz endüstrisinde iş birliğini artırma konusunda istekli olduğu kaydedilirken, Kazakistan'a petro-kimya ürünlerinin dağıtımı için bir mekanizma kurulması konusunda detaylı çalışma yapması teklif edildiği bildirildi.

Kazakistan'ın 2022 yılında ikinci toplantıya prensipte ev sahipliği yapmayı kabul ettiği belirtilen açıklamada, tarafların üye devletler arasında petrol mühendisliği alanında ortak teşebbüs kurulması konusunu gündemlerine aldıkları kaydedildi.

Açıklamada, tarafların enerji alanında iş birliğini artırma kararı aldığı vurgulandı.

Toplantıya Türk Konseyi Genel Sekreteri Bağdat Amreyev, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Azerbaycan Enerji Bakanı Perviz Şahbazov, Kazakistan Enerji Bakanı Nurlan Nogayev, Kırgızistan Enerji ve Sanayi Bakan Yardımcısı Veronika İsayeva, Özbekistan Enerji Bakanlığı Müşaviri Aziz Alimuhammedov, Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanlığı Enerji ve İklim konularından Sorumlu Sefiri Dora Zombori katıldı.

<p>Koronavirüs salgınının uzun süredir kontrolden çıkmış olduğu ABD'de son durum ne? Aşılama süreci

ABD'de koronavirüs salgınında son durum

Beşiktaş, Erzurum'a ayak bastı

Zonguldak'ta dereden akan çamurlu su denizin rengini değiştirdi

Nisan ayında yağan kar Domaniç Dağları'nı beyaza bürüdü