• $8,6544
  • €10,1424
  • 484.941
  • 1419.43
24 Ağustos 2021 Salı 14:04 | Son Güncelleme:

Türk askerlerinin Kabil'deki varlığı devam edecek mi?

Afganistan'da artık yeni bir durum var. Taliban ülkenin defakto hakimi. Türk askerlerinin orada kalması için hali hazırdaki tezkere yeterli olacak mı? Bu soru üzerinden tartışmalar başladı. İşte detaylar…

Türk askerlerinin Kabil'deki varlığı devam edecek mi bunu süreç belirleyecek. Eğer devam edecekse bir tezkereye ihtiyaç olacak mı.? Milli Savunma Bakanı Akar bu soruya "Bakanlık çalışmalarını sürdürüyor, hazırlıklarını yapıyor" şeklinde yanıt verdi. AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik bu sözlerin kamuoyunda yanlış anlaşıldığını belirtti

24'ün haberine göre, prosedürün devreye girmesi için önce Türk askerinin Kabil'de kalıp kalmayacağı netleşmeli. İşte burada yeni bir tezkereye ihtiyaç olacak mı sorusu devreye giriyor. Muhalefet olduğu görüşünde..

Türkiye Afganistan'da BM ve NATO ISAF gücüne katkı vermek amacıyla bulunuyordu. BM, NATO ve Afgan hükümetinin daveti sonucu göreve başladı. NATO ve Afgan hükümeti artık bu denklemde yok.. İşte yeni bir tezkereye ihtiyaç var diyenler bu durumun Türk askerinin Kabil'deki varlığını hukuki açıdan tartışmalı hale getireceğini iddia ediyorlar.

Diğer bir konu da tezkereye ihtiyaç duyulması halinde görevin nasıl gerekçelendirileceği. Afganistan tezkeresi son olarak bu yıl ocak ayında 18 ay daha uzatılmıştı. Yani 2022 yılının temmuz ayına sona eriyor. 31 Ağustos tarihi ise kritik bir tarih. Zira Taliban bu tarihi kırmızı çizgisi ilan etti. Ve 31 Ağustos sonrasında kalacak ABD öncülüğündeki NATO unsurlarını işgalci olarak ilan edeceğini belirtti.

<p>Isparta Şehir Hastanesi'nde görevli Dr. Baki Ünlü, hasta yakını O.M. tarafından darbedildi. Dokto

Acil servis doktoruna yumruklu saldırı

Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, geleneksel sporlar tesisinin açılışını yaptı

Galatasaray Kulübünde yeni kurulan kadın futbol takımı tanıtıldı

Bingöl'de 284 kilo 200 gram esrar ele geçirildi