• $7,4611
  • €9,0049
  • 410.449
  • 1531.05
30 Ağustos 2012 Perşembe 11:25 | Son Güncelleme:

Tüm yurtta 30 Ağustos coşkusu

Tüm yurtta 30 Ağustos coşkusu

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü dolayısıyla Anıtkabir'de tören düzenlendi.

Tören, Cumhurbaşkanı Vekili ve TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, CHP Genel Başkan Vekili Adnan Keskin, Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç, Beşir Atalay ve Bekir Bozdağ, Danıştay Başkanı Hüseyin Karakulukçu, Yargıtay Başkanı Ali Alkan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, kuvvet komutanları, bazı bakanlar kurulu üyeleri ve diğer devlet erkanının Aslanlı Yol'dan yürüyüşüyle başladı.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

Törene kulağındaki rahatsızlık nedeniyle katılamayan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e vekalet eden TBMM Başkanı Çiçek, Atatürk'ün mozolesine, üzerinde ''Cumhurbaşkanı'' yazılı kırmızı ve beyaz karanfillerden oluşan çelenk koydu. Saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı söylendi.

Daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçen Cemil Çiçek, Anıtkabir Özel Defteri'ni imzaladı ve deftere yazdığı metni okudu.

Çiçek, şunları kaydetti:

''Aziz Atatürk, tarihimizin en önemli gurur günlerinden Büyük Zafer'in yıl dönümünde huzurunuzdayız. Büyük yokluklar içinde güçlü ordulara karşı Kurtuluş Savaşı'nda verdiğiniz mücadele milletimizin hür ve bağımsız yaşama kararlılığını tüm dünyaya bir kez daha göstermiştir. Yüce milletimiz ve kahraman ordumuzla 30 Ağustos'ta muazzam bir destan yazdınız. Bizlere bu cennet vatanı ve cumhuriyeti miras bıraktınız. Bizler bu ülkenin her karış toprağı için ne bedeller ödendiğinin bilincindeyiz. Emanetiniz güvenilir ellerdedir. Emanetinize sonsuza kadar kararlılıkla sahip çıkacağız.

Türkiye Cumhuriyeti'ni işaret ettiğiniz muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmak için büyük gayret gösteriyoruz. Bin yıldır etle tırnak gibi ayrılmaz bir bütün olan milletimiz, birlik ve beraberliğinden aldığı güçle hedeflerine ulaşmak için var gücüyle çalışıyor. Aramıza nifak sokmak isteyenler tarihin her döneminde olduğu gibi hüsrana uğrayacaktır. Zafer Bayramı'nda millet olarak aziz hatıranız önünde saygıyla eğiliyor, size minnet duygularımızla birlikte şükranlarımızı sunuyoruz. Ruhunuz şad olsun.''

Atatürk Kültür Merkezi tören alanında resmi geçit düzenlendi

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü dolayısıyla, Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) resmi geçit töreni düzenlendi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün tedavisi nedeniyle katılamadığı tören, Gül'e vekalet eden Cumhurbaşkanı Vekili ve TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in tören aracında askeri birlikleri selamlamasıyla başladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, CHP Genel Başkan Vekili Adnan Keskin, Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç, Ali Babacan ve Bekir Bozdağ, Yargıtay Başkanı Ali Alkan, Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukçu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Emin Murat Birgel, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Mehmet Erten, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen ve diğer yetkililerin katıldığı töreni, yabancı misyon şefleri, subay ve astsubaylar ile çok sayıda vatandaş da izledi.

Törende, İstiklal Marşı'nın okunması ve Türk Bayrağı'nın göndere çekilmesi ardından Kara Harp Okulu'ndan mezun olarak bugün TSK saflarında göreve başlayan Teğmen Ali Eker ve Teğmen Dilber Kılıç ''en genç subaylar'' adına konuşma yaptı.

Teğmenler, konuşmalarında, ''bugünün, kutsal vatan topraklarına göz dikenlerin umutlarının söndüğü gün olduğunu'' belirtti. ''Bu zaferin, aynı zamanda milletin ve onun kahraman ordusunun, ebedi Başkomutan Atatürk'ün önderliğinde, milli birlik ve beraberlik ruhu içinde yürüttüğü, tüm dünyaya ve özellikle esaret altında yaşayan mazlum milletlere ilham kaynağı olan örnek bir özgürlük mücadelesi olduğunu'' ifade eden teğmenler, şu ifadeleri kullandı:

''Gururla ifade ediyoruz ki ülkemize, milletimize, milli birlik ve beraberliğimize yönelecek her türlü tehlike, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin azim ve iradesi karşısında mutlaka hüsrana uğrayacaktır. Bizler yurdumuzda ve dünyada dün olduğu gibi bugün de barışın teminatı olacağımızı bir kez daha haykırıyoruz.''

 -Geçit töreni-

Geçit töreni, 3 bin metreden yapılan paraşüt atlayışları ile başladı. Türk Bayrağı ve Atatürk posterini taşıyan paraşütçülerin inişi izleyicilerce alkışlandı. Atlayışların tamamlanması ardından paraşütçüler, Türk Bayrağı ile Atatürk posterini şeref tribününün önünde açtılar.

Hollanda Kraliyet Ordusu mensubu bir paraşütçü de ülkesinin bayrağıyla tören alanına atladı. Hollandalı askerler de bayraklarını şeref tribünü önünde, Türk askerlerle açtı.

TSK Armoni Mızıkası ve Karma Bando'nun geçiş için pistte yerini alması ardından, Tören Kıta Komutanı ve Karargahı, Muharip Gaziler ve İç Güvenlik Gazileri Yürüyüş Grubu şeref tribünü önünden geçiş yaptı.

Türk ordusunun her bir kuvvetini temsilen piyade, deniz piyade, hava piyade ve jandarma komando bölüğünden oluşan bayrak taburu ardından 28. Mekanize Piyade (Barış Gücü) Tugayı subay, astsubay, erbaş ve erlerinden oluşan poster grubu, Atatürk'ün posterini taşıdı.

Geçit resmi, sırasıyla sancaklar, TSK onur taburu, Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı, Barış Gücü taburu, astsubay taburları, Kara Harp Okulu öğrenci alayı, GATA öğrenci taburu; Çanakkale Savaşı, Kurtuluş Savaşı, Kore Savaşı ve Kıbrıs Barış Harekatı gazilerini temsil eden askerlerin yer aldığı tarihi bölük, atlı tören kıtası, Mehteran birliği ve tarihi birlik, karma topçu ve hava savunma grubu ve zırhlı birliklerin geçişiyle devam etti.

-Hava Birlikleri-

Türk Hava Kuvvetleri'ne bağlı F-16 ve F-4 uçaklarının gösterisi ilgiyle izlenirken, tören Türk Hava Kuvvetleri Akrotim ekibi ''Türk Yıldızları''nın gösterisiyle sona erdi.

Hava birliklerinin gösterileri, töreni izleyenlerce alkışlandı.

Vatan Caddesi'nde geçit töreni

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü dolayısıyla Vatan Caddesi'nde geçit töreni düzenlendi.

Tören, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Yalçın Ataman ve Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın tören aracının üzerinden vatandaşları selamlayarak bayramlarını kutlamasıyla başladı.

İstiklal Marşı'nın okunması ve göndere bayrak çekilmesinin ardından tören komutanı Tuğgeneral Veli Tarakçı, Türk Silahlı Kuvvetleri adına günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

Tarakçı, Türk ulusunun kahramanlıklarla dolu tarihinde önemli bir aşama olan 30 Ağustos'un vatanı ve bağımsızlığı yok edilmek istenen ulusun, kadın-erkek, genç-yaşlı tüm fertlerinin sarsılmaz azim ve iradesiyle verdiği yaşam mücadelesinin en büyük göstergesi olduğunu söyledi.

30 Ağustos 1922 tarihine gelinirken, bir yanda 1. Dünya Savaşı sonunda yenik sayılmış, orduları dağıtılmış, tersanelerine girilmiş, silahlarına, haberleşme ve ulaşım vasıtalarına el konulmuş, ülkesinin birçok bölgesi işgal edilmiş bir devlet olduğunu anlatan Tarakçı, şöyle devam etti:

''Öte yandan, yaşlısı, kadını, çocuğu ile 23 milyon olan imparatorluk nüfusundan Osmanlı'nın son 10 yılında Trablusgarp'ta, Hicaz Çölleri'nde, Balkanlar'da, Çanakkale'de, Allahuekber Dağları'nda 7 milyona yakın Anadolu yiğidini kaybetmiş, dede, baba, oğul bir arada savaşacak kadar erkek nüfusunun bir neslini tamamen yitirmiş, fakr-u zaruret içerisinde, harap ve bitap düşmüş, neredeyse, savaşma azim ve iradesi kalmamış bir millet var. İşte milletin bu en zor günlerinde ortaya atılan, 'özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir' diyerek manda ve himayeyi reddeden, yalnızca Türk ulusunun vatan sevgisine ve özgürlük tutkusuna güvenerek, Kurtuluş Savaşı'nı başlatan bir asker, Mustafa Kemal... Onun önderliğinde her evden bir çorap, bir fanila alınarak asker giydirilmiş, hurda demirlerden silah, mermi, nal yapılarak, kadını kızı, yaşlısı çocuğu ile atla, kağnıyla yalnızca düşmanla değil, sefalet ve yoklukla da savaşılmış, parolası 'Ya istiklal, ya ölüm' olan, dünyada eşi görülmemiş bir Kurtuluş Savaşı kazanılmıştır. Yüreğindeki vatan sevgisi, sarsılmaz azim, irade ve üstün cesaretiyle milletini ve ülkesinin kanının son damlasına kadar koruyan Türk askeri, bugün de aynı inanç ve kararlılıkla vatanı için seve seve canını feda etmeye hazırdır.''

Tarakçı, Türk ordusunun tarih boyunca elde ettiği başarıların ve kazandığı zaferlerin, gelecekte yapabileceklerinin de bir teminatı olduğunu belirterek, 30 Ağustos Zaferi ile sadece düşmanın mağlup edilmediğini, aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti'nin de temellerinin atıldığını, ulusun tam, özgür ve bağımsız yaşaması için gerekli koşulların sağlandığını ve ulusal onurun, bu zaferle tekrar şahlandırıldığını söyledi.

Tuğgeneral Veli Tarakçı, ''Gücünü, ulusun sonsuz sevgi ve desteğinden alan Türk Silahlı Kuvvetleri, 90 yıl önce olduğu gibi bugün de ulusunun emrinde laik, demokratik ve sosyal hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti'nin bekası, bölünmez bütünlüğünün üniter bir ulus devlet yapısıyla, yüce Türk ulusuna yönelmiş her türlü iç ve dış tehdidi ortadan kaldırma azim ve kararlılığı içerisindedir'' dedi.

Tören, motorlu ve yaya birliklerinin geçişi ve ile hava araçlarının gösteri uçuşunun ardından sona erdi.

Taksim Cumhuriyet Anıtı'nda tören düzenlendi

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetler Günü dolayısıyla Taksim Cumhuriyet Anıtı'nda tören düzenlendi.

Tören, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Yalçın Ataman, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın anıta çelenk koymasıyla başladı. Daha sonra İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından tören sona erdi.

Törenin ardından Cumhuriyet Anıtı'na gelen DSP'li ve Atatürk Vakfı üyesi olduklarını belirten bir grup, saygı duruşunda bulundu ve anıta çelenk koydu. Grup, ulusal bayram törenlerine sivil toplum kuruluşlarının katılımının engellendiğini savunarak, törende saygı duruşunda bulunulmamasını da eleştirdi.

Valilikte ise Vali Hüseyin Avni Mutlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve 1. Ordu Komutanı Orgeneral Yalçın Ataman, İstanbul'da bulunan askeri yetkililer, konsolosluk temsilcileri, dini temsilciler ve yargı yetkilerinin tebriklerini kabul etti.

Bakü Türk Şehitliği'nde tören düzenlendi

30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla Bakü Türk Şehitliği'nde tören düzenlendi.

Türkiye Cumhuriyeti Bakü Büyükelçisi Hulusi Kılıç, Askeri Ataşe Tuğgeneral Yücel Karauz, elçilik çalışanları ve Türk işadamlarının katılımı ile gerçekleştirilen tören, Büyükelçi Kılıç'ın Şehitlik Anıtı'na çelenk bırakılması ile başladı.

Törende saygı duruşunun ardından askeri bandonun eşliğinde İstiklal Marşı ve Azerbaycan Milli Marşı okundu.

Daha sonra Büyükelçi Kılıç Bakü, Türk Şehitliği anıt defterine şu ifadeleri yazdı:

"Yüce Türk ulusunun kahraman evlatları! Bugün 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü nedeni ile manevi huzurunuzda bulunmanın gururunu yaşıyorum. Makamların en yücesine erişerek canla yazmış olduğunuz kahramanlık destanı 1918'de bu topraklara barış getirmiş, kardeş ülke Azerbaycan'ın bağımsızlığını elde etmesini sağlamıştır. Kardeşlik uğrunda yardıma koşan sizlerin Azerbaycan'ın dört bir köşesine yayılan kabirlerinizi kutsal emanetler gibi muhafaza etmekteyiz. Anadolu'nun en zor dönemlerini yaşadığı günlerde kardeşlerinizin istiklali ve bağımsızlığı için canlarınızı feda etmeniz tarihe altın harflerle yazılmış ve Türkiye-Azerbaycan birliğine, kardeşliğine enerji veren ve hiç sönmeyen bir meşaleyi oluşturmuştur. Bu önemli birliktelik ve sağlam temeller üzerine yükselen kardeşlik emin olunuz ki sonsuza kadar devam edecek ve Yüce Türk ulusu sizleri her zaman minnet, şükran ve ihtiramla yad edecektir. Aziz hatıralarınız önünde bir kez daha saygı ile eğiliyorum."

Temsili şehit mezarlarına çiçek bırakılmasının ardından, Büyükelçilik çalışanları Azerbaycan Şehitler Hiyabanı'nı da ziyaret ederek buradaki "Ebedi Ateş" Anıtı'na çelenk bıraktı.

Arınç, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nı kutladı

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nı kutladı.

Arınç, Büyük Zafer'in 90. yıl dönümü nedeniyle resmi Twitter hesabı üzerinden değerlendirmelerde bulundu.

''30 Ağustos 1922 günü Dumlupınar'da Gazi Mustafa Kemal liderliğinde milletimiz büyük bir zaferi kazandı'' diyen Başbakan Yardımcısı Arınç, ''Birlik, beraberlik ve kardeşlik ruhunun timsali olan 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 90. yılında istiklal mücadelemizin tüm kahramanlarını, şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle anar, Türk Silahlı Kuvvetlerimizin azimle ve kararlılıkla görev yapan güzide mensuplarına şükranlarımı sunar, tüm milletimizin bu ortak gününü canı gönülden kutlarım'' ifadelerini kullandı.

AA

<p>Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 3 Mart 2013'te hayatını kaybeden Müslüm Gürses'i, bir uçak yol

Bakan Çavuşoğlu'nun Müslüm Gürses'le hatırası

İzmir'de deniz 50 metre çekildi! Tekneler karaya oturdu

NASA'nın paylaşımı büyük ilgi gördü. İşte Mars'tan en yeni fotoğraflar...

Müslüm Gürses, isminin verildiği müzede anıldı