• $8,6249
  • €10,1294
  • 492.201
  • 1385.61
6 Ekim 2014 Pazartesi 01:45 | Son Güncelleme:

TSK santralinde ‘Paralel telekulak‘ 

TSK santralinde ‘Paralel telekulak‘ 

Genelkurmay'a da kumpas... Derin örgütün, karargahı dinlediği ortaya çıktı. Başbuğ'un telefonlarına da sızan elemanlar, Balyoz sürecinde yoğunlaşan kayıtları 'abilere' ulaştırmış. 

PARALEL Yanı'nın bir oyunu daha deşifre oldu. Örgütün, santraldaki görevliler aracılığıyla bütün Genelkurmay’ı dinlediği ortaya çıktı. Skandal, Paralel Yapı'nın elemanı olmayan santral görevlisi sivil bir kadın çalışanın ihbarıyla ortaya çıktı. İlker Başbuğ’un Genelkurmay Başkanı olduğu dönemde yoğunlaşan dinlemelerde, kurumdaki bütün kişi ve birimler gibi Başbuğ’un telefonları da dinlenmiş. 'Paralel santral elemanları', elde ettikleri kayıt ve not verilerini üstleri olan ilgili ‘abilere’ ulaştırmış. Skandalın ortaya çıkmasının ardından Genelkurmay Savcısı Kurtuluş Kaya soruşturma başlattı. 

GÜVENLİ ÖZEL HAT DA KIRILMIŞ 

TSK'da örgütlenmeyi birinci hedef olarak belirleyen derin yapının, Genelkurmay santralına ne zaman sızdığı, kaç santral görevlisinin paralelci olduğu, bunların kurumu ne zamandan itibaren dinlemeye başladığı araştırılıyor. Dinlemelerin, Başbuğ’un Genelkurmay Başkanlığı’nın son ayları olan Ocak 2010’da başlayan Balyoz kumpasının hazırlık ve başlangıç dönemlerinde yoğunluk kazandığı belirlendi. Savcısı Kaya'nın soruşturması kapsamında, santralda çalışan memurlar görevden alındı. Dinlemelerin, güvenli özel hat olarak kabul edilen hattı da kapsadığı kaydediliyor. 

İhbarcıya 'Konuşma' tehdidi

Paralel örgüt, ihbarı yapan kadın görevliyi konuşmaması için tehdit etti. Soruşturmayı yürüten Savcı Kaya’nın da, mağdur edildiği iddia ediliyor. Genelkurmay Adli Müşavirliği’nde çalışan Kaya, örgütün entrikaları sonucu doğuya gitmek zorunda bırakılmıştı.

Başbuğ'a kumpasta o bilgiler kullanıldı 

Ağustos 2010’da Genelkurmay Başkanlığı’ndan emekli olmasından yaklaşık 17 ay sonra tutuklanan İlker Başbuğ’a kurulan kumpaslarda bu dinlemelerin önemli payı var.  İddialara göre, oradan elde edilen veriler, paraleller tarafından çarpıtılıp sahte deliller haline dönüştürüldü.

<p>Milli insansız hava araçlarından TEKNOFEST uçuşu... Bayraktar ve Akıncı birlikte uçacak.</p>

Bayraktar ve Akıncı birlikte uçacak

Galatasaray Kayseri'de

Etna Yanardağı'ndaki hareketlilik korku yarattı

TEKNOFEST İstanbul'da Türk Yıldızları'ndan muhteşem gösteri