• $7,9701
  • €9,4633
  • 487.203
  • 1190.63
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
27 Temmuz 2020 Pazartesi 00:08 | Son Güncelleme:

Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi pazarda alışveriş yaparak vatandaşları uyardı! 'Çiğ gıdada bulaş yok ama risk var'

Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi pazarda alışveriş yaparak vatandaşları uyardı! 'Çiğ gıdada bulaş yok ama risk var'

Ankara'da pazara çıkan Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, esnafı ve vatandaşı bizzat uyardı: “Buradaki çiğ gıdalardan bulaş söz konusu değil. Biz almadan önce müşteri ya da satıcı üzerine hapşırdıysa risk var.”

Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Ankara’nın Çankaya İlçesi’nde kurulan semt pazarında alışveriş yaparak pazarcı esnafı ve vatandaşlara koronavirüsten korunmak için uyulması gereken kuralları anlattı. Pazarcı esnafıyla sohbet eden Prof. Dr. İlhan, sosyal mesafeye uymalarını ve maske takmalarını istedi.

MESAFE, MASKE ŞART

Prof. Dr. İlhan, “Hem satıcıların hem de alışverişe gelen vatandaşların üç kuralı akıllarından çıkarmamaları gerekiyor. Fiziksel mesafe, maske ve hijyene uyarak hareket etmeleri gerekiyor. Bunun yanı sıra ‘geldik alışveriş yaptık’ diyelim, para alışverişi olacak karşılıklı. El hijyenine dikkat etmemiz gerekiyor. Poşetimizi pazarda yere değdirdiysek evde de onu uygun bir yere koymamız gerekir” diye konuştu.

ETLER KAPIDA BEKLESİN

Prof. Dr. İlhan, pazarda satılan gıdalardan korona bulaş riskinin olup olmadığına ilişkin, “Buradaki çiğ gıdalardan bulaş söz konusu değil. Ancak, biz almadan önce bir başka müşteri ya da satıcı üzerine hapşırdıysa, öksürdüyse elbette risk söz konusu. Zaten dışarıdan aldığımız şeyleri eve gidip yıkadıktan sonra, pişirilecek ürünleri pişirip yedikten sonra bir sakıncası yok” dedi.

‘RİSKİN SIFIR OLMASI SÖZ KONUSU DEĞİL’

İlhan, paraya temas sonrası korona bulaşma riskine karşı alınması gereken önlemleri de şöyle anlattı: “Alışverişten sonra mutlaka el dezenfektanı kullanmamız gerekiyor. O an dezenfektan yoksa yapacağımız şey; eşyalarımızı kapıyı açtıktan sonra içeriye koyayım, anahtarımızı ve elimi yıkayayım. Böyle yapılırsa risk azalıyor ama kurallara uymadığımız durumda riskin sıfır olması asla söz konusu değil.”

<p>Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Haciyev sosyal medya hesabı üzerinden paylaştığı bir v

İşgalci Ermenistan'dan savaş suçu.. Çocukları cephe hattına sürüyor

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

İstanbul'daki sis havadan görüntülendi

Taze pasta nasıl anlaşılır?