• $8,078
  • €9,6927
  • 458.418
  • 1404.85
01 Şubat 2021 Pazartesi 03:57 | Son Güncelleme:

Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan: Okullar 2. dozdan sonra açılmalı

Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan: Okullar 2. dozdan sonra açılmalı

Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, “Okullar aşıların 2. dozu yapıldıktan sonra mart ayının ortalarında açılmalı” dedi.

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, çocukların bir an önce okula gitmesinin herkesin ortak gayesi olduğunu ancak 15 Şubat’ın okulları açmak için erken bir tarih olduğunu söyledi.

PEYDERPEY AÇILABİLİR

İlhan, “Şu an için okulların açılması veya diğer kısıtlamalar ile ilgili kararları değerlendirmek için biraz erken olacağı kanısındayım. Çünkü aşılama ocak ayının ortası itibarıyla başladı. En azından 2’nci doz aşılama yapıldıktan sonra peyderpey kısıtlamaların ve okulların açılmasını düşünmek daha doğru olacağı kanısındayım. Aşılamaya ocak ayının ortası gibi başladık. Şubat ayının ortasında 1 doz daha aşı yapılacak olursa antikorların oluşma düzeyinin en iyi 7’nci haftadan sonra olduğunu varsayarsak, mart ayının ortası gibi bazı şeyleri değerlendirmenin daha doğru olacağını düşünüyorum” dedi.

HÂLÂ VİRÜSLE İLGİLİ BİLİNMEYENLER VAR

Prof. Dr. İlhan, koronavirüs enfeksiyonun 1 yılını doldurduğu halde hâlâ pek çok bilinmezliğin olduğunu belirterek, şunları kaydetti: “Örneğin, mutasyonu 2 aydır konuşuyoruz. Bir şeye başladıktan sonra tekrar geri adım atmak çok zor oluyor. O nedenle yayılma patenine bakmak gerekiyor. ‘Mutasyonlu virüs ne kadar yayılıyor’, ‘ne kadar çok kişiyi etkiliyor’, ‘ne kadar ağır hastalık yapıyor’ ona göre değerlendirmek gerekiyor. Çünkü mutasyon varsa ve hızlı yayılıyorsa, pek çok alanı etkileyecektir.”

<p>Baykar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, 'Kanada'nın S/İHA'larımızın adeta destan yazdığı 'Karab

S/İHA'lar için ambargo tartışmaları

Kartal sahilinde görülen deniz salyası endişe yarattı

Türk ve İslam Eserleri Müzesi koleksiyonundan 150 eser beğeniye sunulacak

Irak'ın başkenti Bağdat'ta patlama: 1 ölü, 12 yaralı