• $9,4852
  • €11,0566
  • 548.195
  • 1519.25
26 Mayıs 2021 Çarşamba 07:00 | Son Güncelleme:

Toplum bağışıklığında hedef temmuz ortası

Toplum bağışıklığında hedef temmuz ortası
- BÜLENT ŞANLIKAN

Türkiye'de yaklaşık 5 milyon kişi korona geçirdi, 1. ve 2. doz olmak üzere 28 milyon kişi de aşılandı. AKŞAM'a konuşan uzmanlar, toplumsal bağışıklık için yaklaşık 40 milyon kişinin daha hızla aşılanması gerektiğini söyledi.

AKŞAM, koronavirüs ile mücadelede başarının anahtarı olan aşılama sürecindeki 'Toplum Bağışıklığı' kavramını güncel verilerle araştırdı. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Deniz Çalışkan Odabaş ile İç Hastalıkları ve Hematoloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Çetiner değerlendirmelerde bulundu:

5 MİLYON KİŞİ HASTALIĞI GEÇİRDİ

Prof. Dr. Deniz Çalışkan Odabaş: "Toplam nüfusumuz 84 milyon. Bu rakamın 65 yaş üstü olarak nitelediğimiz yüzde 10'u ise 8 milyon civarında. 18 yaş üstü nüfusumuz ise yaklaşık 54 milyon. Şu anda hastalığı geçirenlerin sayısı ise 5 milyon kadar. Aşılamanın etkinliği ortalama yüzde 85 alınır ise birinci doz aşılananlar 12 milyon, ikinci doz aşılananlar ise 16 milyonu geçti. Bu tabloya bakarak bir değerlendirme yaptığımızda toplumsal bağışıklık düzeyimizin yüzde 70 olması için 84 milyon vatandaşımızın yaklaşık 60 milyonunu aşılamamız gerekiyor. Aşılanan ve korona geçirenleri çıkardığımızda kabaca 40 milyon kişiyi hızlıca aşılamalıyız."

HENÜZ YÜZDE 25'TEYİZ

Prof. Dr. Mustafa Çetiner: "Türkiye'de 18 yaş altının nüfusa oranı yüzde 22 olarak kabul ediliyor. Toplumsal bağışıklık oranına ulaşabilmemiz için toplumun yüzde 60-70'inin bağışık olması gerektiğini düşünürsek 60 milyon kişinin aşılanması şart. Şu ana kadar toplam 28 milyon doz aşı uygulandı. 18 yaş üzeri nüfusta 2. doz aşılanma oranı yaklaşık yüzde 20; tüm nüfusta ise yüzde 14.3. Yaklaşık 5.2 milyon kişinin hastalığa yakalandığını düşünürsek şu anda toplam bağışıklık oranımızı yüzde 25 civarında kabul etmek gerekiyor. Yani önümüzde 40-45 milyon kişi gibi hala oldukça uzun bir yol var. Haziranda 30 milyon kişiyi BioNTech ile hızlıca aşılamayı başarırsak bize çok büyük bir avantaj sağlayacak. Aşıların da yüzde yüz koruyucu olmadığını ve etkinlik oranlarını da göz önünde bulundurursak şu anda 18 yaş üstü nüfusun neredeyse tamamının iki doz aşı olması şart gibi gözüküyor."

HASTALIĞI GEÇİRENE TEK DOZ

"Yapılan çalışmalar hastalığı geçirenlerde oluşan bağışıklık yanıtının; aşı ile oluşan bağışıklığa göre daha düşük olduğunu gösteriyor. O yüzden daha önce Kovid'e yakalanmış kişilerin de 3-6 ay sonra 1 doz aşı yaptırmasının iyi olacağını düşünüyorum. Araştırmalar da 1 dozun yeterli olduğunu; 2. doz uygulandığında bağışıklık yanıtı açısından büyük bir farklılık yaratmadığını gösteriyor."

AİLE HEKİMLERİ BİONTECH AŞISI YAPACAK! BIONTECH ASM'LERDE BAŞLIYOR

BioNTech'ler Aile Sağlığı Merkezlerinde yapılmaya başlıyor. Bu kapsamda pilot il seçilen Aydın'da uygulama haziranda başlıyor. Aydın İl Sağlık Müdürü Osman Açıkgöz " 33 aile sağlığı merkezimiz ve 178 aile hekimliği birimimizle bu aşıları vatandaşlara uygulayabileceğiz" dedi.

<p>Küresel ısınma ve iklim değişikliği artık inkar edilemez bir  seviyede ancak ne yazık ki bu konud

İklim değişikliğindeki büyük tehlike

Türkiye'ye has uçak! Motoru dursa bile uçuyor

Çorum'da anne ile kızı aynı üniversitede eğitim görüyor

Kayseri'de Geç Roma-Erken Bizans dönemine ait mozaikli yapı bulundu