• $8,155
  • €9,7089
  • 457.312
  • 1393.24
24 Şubat 2021 Çarşamba 08:46 | Son Güncelleme:

Ton balığı paketleme görüntüleri sosyal medyayı sallamıştı! Firmadan açıklama geldi

Ton balığı paketleme görüntüleri sosyal medyayı sallamıştı! Firmadan açıklama geldi

Sosyal medya platformu Twitter'da paylaşılan bir videoada ton balıklarının eldivensiz paketlendiği görüntüleri büyük tepkilere neden oldu. Firmadan yapılan açıklamada ise, "Plastik eldivenlerin konserve üretim süreçlerinde kullanılmaması tüm dünyada gıda otoriteleri tarafından kabul edilen bir uygulamadır." ifadesine yer verildi.

Süt kazanı, döner ve salça rezaletinden sonra yeni bir skandal daha ortaya çıktı. Sosyal medyada elle üretimin hijyen olmadığı iddiaları dolaşırken şirketten yapılan açıklamada 'elle üretimin doğal ve gıda koteksine uygun olduğu" belirtildi.

Sabah'ta yer alan haberde dün Twitter'da bir hesap tarafından paylaşılan videoda, ton balıklarının paketlenme aşamasında elle işlem yapıldığı görülüyor. Tüm çalışanların maske ve siperlik taktığı halde eldiven takmadığı dikkat çekiyor. Paylaşımda, "Demek ki el değmeden üretilmiyormuş. Sosyal medyada bir influencer tarafından paylaşılan bu video ton balıklarının paketleme aşamasını gösteriyor. İlginç olan ürün içeriğinde salamura suyu olduğu yazmıyor. İçerik beyanında sadece ton balığı, zeytinyağı ve tuz var" ifadelerine de yer verildi. İlgili videoya yüzlerce yorum yapıldı.

'TAMAMEN EL ÜRETİMİ'

Olay sonrasında ton balıklarının üreticisi Dardanel tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Plastik eldivenlerin konserve üretim süreçlerinde kullanılmaması tüm dünyada gıda otoriteleri tarafından kabul edilen bir uygulamadır. Plastik eldivenlerin kolay yırtılabilir ve parçalanabilir bir malzeme olmasından dolayı son üründe yabancı madde bulaşı riski oluşturduğu bir gerçektir. Tüm çalışanlarımız el hijyeni konusunda çok önemli uygulamalardan geçmekte, ulusal ve uluslararası mevzuatlara göre ciddi şekilde kontrol edilmektedir. Ayrıca tuz, zeytinyağı ve balığın dışında hiçbir katkı malzemesi bulunmayan bu ürünlerimiz, tuzun eşit bir şekilde dağılması için deniz tuzu ve su (salamura) kullanılmaktadır. Videoda gösterilen üretim kısmı bizde ve dünyada butik olarak tamamen 'el yapımı' yapılmaktadır."


Haberin Özeti

Sosyal medyada paylaşılan bir videoda, ton balıklarının eldivensiz paketlendiği anlara ilişkin görüntüler büyük tepkilere neden oldu. Ton balığı üreticisi Dardanel, konuyla ilgili açıklama yaptı.

• "Plastik eldivenlerin konserve üretim süreçlerinde kullanılmaması tüm dünyada gıda otoriteleri tarafından kabul edilen bir uygulamadır."
• "Plastik eldivenlerin kolay yırtılabilir ve parçalanabilir bir malzeme olmasından dolayı son üründe yabancı madde bulaşı riski oluşturduğu bir gerçektir."
• "Tüm çalışanlarımız el hijyeni konusunda çok önemli uygulamalardan geçmekte, ulusal ve uluslararası mevzuatlara göre ciddi şekilde kontrol edilmektedir."
<p>Koronavirüs salgınının uzun süredir kontrolden çıkmış olduğu ABD'de son durum ne? Aşılama süreci

ABD'de koronavirüs salgınında son durum

Beşiktaş, Erzurum'a ayak bastı

Zonguldak'ta dereden akan çamurlu su denizin rengini değiştirdi

Nisan ayında yağan kar Domaniç Dağları'nı beyaza bürüdü