• $7,8096
  • €9,347
  • 448.284
  • 1328.73
03 Şubat 2015 Salı 21:38 | Son Güncelleme:

TMSF Bank Asya‘ya el koydu!

TMSF Bank Asya‘ya el koydu!

BDDK, 17-25 Aralık darbe girişiminin ardından zora düşen ve paralel yapıya yakınlığıyla bilinen Bank Asya hisselerine el koydu. Aralarında Kaynak Holding'in iştiraki Sürat Basım, Ortadoğu Tekstil ve Forum İnşaat’ın da olduğu A Grubu ortakların hisseleri TMSF’ye devredildi.

EKONOMİ SERVİSİ

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BTTDK) dün tarihi bir karara imza attı. Paralel yapıya yakınlığıyla bilinen ve hükümete yönelik darbe girişimlerinin ardından rekor zararla boğuşan Bank Asya’da çoğunluk hisseleri, BDDK tarafından TMSF’ye devredildi. 

BELİRLEYEN HİSSELER 

Dün geç saatlere kadar BBDK binasında toplanan Kurul, 5411 sayılı Bankacılık Kanunu'nun ilgili maddelerine istinaden A grubu hissedarlara ait yüzde 63 hissenin temettü hariç tüm haklarını Fon'a devretti. 

ETKİN VE ŞEFFAF YAPISI YOK 

BDDK kararında “Bank Asya'nın Bankacılık Kanunu kapsamında "kurumun etkin denetimini engellemeyecek şeffaf ve açık bir ortaklık yapısı ve organizasyon şemasına sahip olması" şartını ihlal ettiğine vurgu yapıldı. El konulan hisseler, Bank Asya'nın yönetim kurulunu belirleyen imtiyazlı payın yüzde 63'lük bölümünü kapsıyor. 

BDDK EK SÜRE BİLE VERDİ 

Hisselere el koyma süreci şöyle işledi: BDDK, Bankacılık Kanunu’nun 18. maddesine istinaden; Bank Asya’da da gerçek ve tüzel 185 kişiye ‘kurucularda aranan şartlara ilişkin bilgi ve belgelerini’ getirmeleri için süre tanıdı. Ortaklardan 63 tanesi gerekli belgelerini sundu. Geri kalan ortaklar, bu belgeleri vermek için BDDK'dan ek süre istedi. 

SADECE TEMETTÜ HAKKI

Bu süre sonunda; yükümlülüğünü yerine getiremeyen A Grubu ortaklara ait hisselerin TMSF'ye devredilmesine karar verildi. Bundan sonra söz konusu ortaklar Bank Asya’nın temettü hariç ortaklık paylarından yararlanamayacak. 

KAYNAK HOLDİNG DE VAR 

Ortaklık hakları alınanlar arasında Kaynak Holding iştiraki Sürat Basım, Ortadoğu Tekstil ve Forum İnşaat bulunuyor. Bank Asya’da; Ortadoğu Tekstil’in yüzde 4.89, Forum İnşaat’ın 3.85, Sürat Basım’ın da yüzde 2.70 hissesi bulunuyor.

TMSF yeni yönetimi açıkladı

Bank Asya yönetiminin Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) devrinin ardından, bankanın Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali İslamoğlu olurken, Genel Müdürlük görevine ise Aydın Gündoğdu atandı.

Alınan bilgiye göre, TMSF Başkan Yardımcısı da olan Mehmet Ali İslamoğlu, Bank Asya'nın Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine getirildi. Bankanın Genel Müdürlüğü görevini ise yönetim kurulunda da yer alacak Aydın Gündoğdu yürütecek.

Bank Asya'nın Yönetim Kurulu'nda ayrıca TMSF Başkan Yardımcısı Zülfikar Kanberoğlu, TMSF Daire Başkanları İsmail Güler, Ahmet Mutlu ve Abdullah Güzeldülger'in yanı sıra İdris Turan İlter, Mehmet Ali Gökçe ve Bedri Sayın yer alacak.

GENEL MÜDÜRDEN İLK AÇIKLAMA

Bank Asya Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Aydın Gündoğdu, "Bugün Bank Asya dünden daha güçlü bir banka" dedi.

Bank Asya'nın Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından atanan yeni yönetim kurulu üyesi ve Genel Müdürü Aydın Gündoğdu, yeni yönetim kurulu üyeleri Mehmet Ali Gökçe ve Bedri Sayın ile Bank Asya Genel Müdürlük'te bir açıklama yaptı.

Bankacılık Kanunu'nun 18. maddesinin 5. bendi uyarınca Asya Katılım Bankası'nın bugün itibarıyla yönetim kurulu ve genel müdürünün değiştiğini belirten Gündoğdu, bu konuda Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu (BDDK),  TMSF ve bankanın konuyla ilgili açıklamalar yaptığını anımsattı.

"Gerek halkımız, gerek müşterilerimiz gerekse personelimiz açısından fayda mülahaza ettiğim birkaç konuya temas edeceğim" diyen Gündoğdu, şunları kaydetti:

"Bugün Bank Asya dünden daha güçlü bir banka. Bunu hepimizin bilmesi gerekiyor. Çünkü bugün bankamızın arkasında kamunun da desteği oldu. Bu durumun mevduat sahiplerimiz için oldukça önemli olduğunu düşünüyorum ve mevduatlarının bundan sonraki süreçte de artırarak devam ettireceklerini düşünüyorum. Yönetim kuruluna baktığımız zaman katılım bankacılığında çok deneyimli bir ekip var aramızda. Onların deneyimlerinden istifade edeceğiz."

-"Bank Asya'yı daha ileriye taşımanın gayreti içinde olacağız"-

Gündoğdu, Banka Asya'nın bir katılım bankası olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Katılım bankacılığı belli prensiplerle yürüyen bir bankacılık. O anlamda hiç kimsenin kuşkusu olmasın ki, katılım bankacılığı prensipleri konusunda en hassas şekilde davranacağımızı herkesin bilmesinde fayda mülahaza ediyorum. Dün olduğu gibi bugün de ekibimizle Bank Asya'yı daha ileriye taşımanın gayreti içinde olacağız. Tüm çalışma arkadaşlarıma bundan sonraki süreçte başarılar diliyorum. Onların hepsinin tek tek desteğini istiyorum. Zaten kendileri ile gerekli çalışmaları yapacağız. Ümit ediyorum ki bankamızı hep beraber müşterilerimizle, çalışanlarımızla, yeni yönetimimizle el ele, kol kola, yürek yüreğe iyi bir vizyonla geleceğe taşıyacağımıza yürekten inanıyorum."

Kanun 'ortaklıktan yararlanamaz' diyor

Bankacılık Kanunu’nun 18’inci maddesinin 5’inci fıkrasında “Nitelikli paya sahip olan ortakların kurucularda aranan nitelikleri taşıması şarttır. Kurucularda aranan nitelikleri kaybeden nitelikli paya sahip ortaklar temettü dışındaki ortaklık haklarından yararlanamaz” ifadesi yer alıyor. Bu şartları kaybedenlerin hakları, BDDK kararıyla TMSF’ye devredilebiliyor. 

Mali Şube'den şok hazırlık 

Bankacılık Düzenleme ve Dentleme Kurulu (BDDK) kararının uygulanmasından önce Bank Asya binasının oda oda, bilgisayar bilgisayar ayrıntılı krokisini çıkaran Mali Şube ekipleri, belirlenen kritik bilgisayarları polislere zimmetledi. Ekipler binaya girer girmez belirlenen bilgisayarların ethernet bağlantılarını kesti. Ekiplerin, bilgisayar ağına dışarıdan müdahale olmaması ve kritik bilgilere müdahale edilmemesi için bu yöntemi izlediği öğrenildi. 

Arap Türk Bankası'nda da aynısı yaşanmıştı 

BANKACILIK kaynakları, söz konusu kanun maddesinin 2011’de Arap Türk Bankası’nda da uygulandığına dikkat çekiyorlar. 5411 sayılı Bankacılık Kanunu'na istinaden, Libyan Foreign Bank'ın mülkiyetinde bulunan Arap Türk Bankası’nın yüzde 62,37 hissesinin temettü dışındaki ortaklık haklarının, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin 1970 ve 1973 sayılı kararları ile 2011/2001 sayılı Bakanlar Kurulu kararının uygulanması Libyan Foreign Bank açısından sona erdirilinceye kadar TMSF tarafından kullanılmasına karar verilmişti. 

Bank Asya'dan KAP'a açıklama

Bank Asya'dan Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) açıklama yapıldı. Açıklamada şöyle denildi:
 
"Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun 03.02.2015 tarih ve 6187 sayılı Kararı uyarınca, 5411 sayılı Bankacılık Kanununun 18. Maddesi 5. Fıkrası kapsamında, Bankamızın 122 adet pay sahibine ait imtiyazlı hisselerin temettü hariç ortaklık haklarının Tasarruf Mevduatı sigorta Fonu tarafından kullanılmasına karar verilmiştir. İlgili karar gereğince mevcut Yönetim Kurulu 03.02.2015 tarihi itibariyle Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu tarafından değiştirilerek, yeni Yönetim Kurulu ve Genel Müdür atanmıştır. Bankamız, yeni yönetimi ile herhangi bir aksamaya sebebiyet vermeden bankacılık faaliyetlerine devam edecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

<p>Cevizlibağ - Eminönü tramvay hattında meydana gelen kavgada, maskesini burnunun altında bulundura

Tramvayda maske kavgası: Neyin peşindesin?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

'Yeditepe Huzur' uygulamasının bilançosu açıklandı

Iğdır'daki temizlik işçileri sokaklardan toplanan çöplerle ''ATMA'' yazdı