• $7,4412
  • €8,9673
  • 411.13
  • 1535.01
07 Mayıs 2020 Perşembe 19:42 | Son Güncelleme:

TİKA'dan Arakanlı Müslümanlara ramazan yardımı

TİKA'dan Arakanlı Müslümanlara ramazan yardımı
AA

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Arakanlı Müslümanlara temel gıda yardımında bulundu.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığından (TİKA) yapılan yazılı açıklamaya göre, Myanmar'daki zulümden kaçarak Bangladeş'teki kamplarda hayatını sürdürmek zorunda kalan Arakanlı Müslümanlara, çeşitli gıda malzemelerinden oluşan 70 tonluk yardım ulaştırıldı.

AA'nın aktardığı habere göre, TİKA görevlilerinden gıda kolilerini teslim alan Arakanlılar, Türkiye'ye ve Başkan Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkürlerini iletti.

TİKA, ramazan ayının başında da Arakanlı mültecilere 5 bin kolilik temizlik malzemesi dağıtmıştı.

ARAKANLI MÜSLÜMANLARA ETNİK TEMİZLİK

Arakan'da 2012'de Budistler ile Müslümanlar arasında çatışmalar çıkmış, olaylarda çoğu Müslüman binlerce kişi katledilmiş, yüzlerce ev ve iş yeri ateşe verilmişti.

Arakan'daki sınır karakollarına 25 Ağustos 2017'de düzenlenen eş zamanlı saldırıları gerekçe gösteren Myanmar ordusu ve Budist milliyetçiler, kitlesel şiddet eylemleri başlatmıştı.

Birleşmiş Milletlere (BM) göre, ağustos 2017'den sonra Arakan'daki baskı ve zulümden kaçıp Bangladeş'e sığınanların sayısı 900 bine ulaştı.

Uluslararası insan hakları kuruluşları, yayımladıkları uydu görüntüleriyle yüzlerce köyün yok edildiğini kanıtladı.

Bangladeş, ülkedeki Arakanlı mültecilerin yurtlarına dönüşü için Myanmar ile vardığı anlaşmayı uygulamaktan vazgeçerken, uluslararası medya ve yardım kuruluşlarının Arakan bölgesine girişini ciddi oranda kısıtlayan Myanmar hükümeti ise Arakanlı Müslümanların dönüşlerine ilişkin verdiği sözleri yerine getirmedi.

BM ve uluslararası insan hakları örgütleri, Arakanlı Müslümanlara yönelik şiddeti "etnik temizlik" ya da "soykırım" olarak adlandırıyor.

İnsan hakları örgütleri, Arakanlı Müslümanların güvenli ortam sağlanmadan Myanmar'a dönmelerinin, yeni bir etnik temizlik girişimine yol açacağı endişesini taşıyor.

<p>Öğrencilerin merakla  beklediği yüz yüze eğitim başladı. Çocuklar eski normale nasıl adapte ol

Yüz yüze eğitim başladı, anne babalar nelere dikkat etmeli?

Güneş patlamalarının kaynağı ilk kez belirledi

Çok yüksek riskli kategorisindeki Konya'da, polis denetimlerini sıklaştırdı

Yerli firma tozu milli zırha dönüştürüyor