• $ 5,7449
  • € 6,3531
  • 271.886
  • 105380
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

'Tik' için özel daire başkanlığı

Sağlık Bakanlığı bünyesinde Nadir Hastalıklar Daire Başkanlığı kuruluyor. Başkanlığın çalışma alanında, halk arasında tik olarak bilinen Tourette Sendromu, kistik fibrozis, MS gibi hastalıklar olacak.

Yelda GÖKDAĞ

Sağlık Bakanlığı, Nadir Hastalıklar Daire Başkanlığı kurulması için çalışma başlattı. Söz konusu kurum, halk arasında tik olarak bilinen Tourette Sendromu’ndan, Kistik Fibrozis’e, ALS, SMA, DMD ve MS’ye kadar pek çok hastalığın anne karnında teşhisi ve tedavisi için hastanelerin daha organize çalışması için eylem yürütecek. Sağlık Bakanlığı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da SGK kapsamında olan ilaçların geri ödemesi konusunda organize çalışacak.

TEK ÇATIDA TOPLANIYOR

Doç. Dr. İbrahim Gülhan, ‘tik’ diye adlandırılan rahatsızlıkların iki yönü olduğunu belirterek şöyle dedi: “Bir, hasta yönetimi; iki ilaç geliştirme, araştırma ve fonlanması. Bu ikisini ayırmalıyız. Bunların tek şemsiye altında toplanması çok önemli” dedi.

TÜRKİYE’DE 5 MİLYON KİŞİ VAR

Dünyada nadir görülen hastalıklardan yaklaşık 400 milyon kişi etkileniyor. Türkiye’de ise bu rakamın 5 milyon düzeyinde olduğu belirtiliyor. 


<p>Atv ekranlarında yayınlanan Kim Milyoner Olmak İster yarışma programının son bölümünde sunucu Ken

Kim Milyoner Olmak İsterde Kenan İmirzalıoğlu´na Ezel Sürprizi! Soruyu Bilemeyince...

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor