• $8,6712
  • €10,1839
  • 491.992
  • 1391.91
26 Mart 2020 Perşembe 08:01 | Son Güncelleme:

'Test için öncelikli belirti kuru öksürük'

'Test için öncelikli belirti kuru öksürük'

Uzmanlar kovid-19 testlerinin hangi koşullarda yapıldığını anlattı. Kuru öksürük ve ateş öncelikli belirti olarak kabul ediliyor. Kuluçka döneminde yapılan testler genelde negatif sonuç veriyor.

ERCAN ÖZTÜRK – HİLAL YILDIRIM

Koronavirüs testleri Türkiye genelinde yaygın şekilde uygulanmaya başlandı. AKŞAM uzmanlara, kimlere test yapılması gerektiğini, test ve tanı aşamalarının neler olduğunu sordu. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi İç Hastalıklar Uzmanı Prof. Dr. Osman Erk, kovid-19 teşhisiyle ilgili yapılması gereken testlerle ilgili şunları söyledi:

“Solunum yollarından rahatsızlığı olan, kuru öksürük sorunu yaşayan kişilere test yapılmalı. İki test yapılıyor. İki testte de üst solunum yollarından örnekler alınarak yapılıyor. Birincisine hızlı test diyoruz. “Antigen” adlı test 15 dakikada sonuç veriyor. Bu testin doğru çıkma oranı yüzde 86 civarındadır. İkinci testte ise 90 ila 120 dakika arasında sonuç alınabiliyor. Bu teste de PCR diyoruz. Bu testin doğruluk oranı ise yüzde 96 civarındadır. Yani ikinci testte çıkan sonuç kesin sonuç oluyor.”

KULUÇKA DÖNEMİ

“Hastalıkla ilgili şikâyetler 5 ila 7 gün arasında ortaya çıkıyor. Hastalığın diğer insanlara yayılması ise 3 hafta içerisinde oluyor. Dolayısıyla 2 haftaya biz kuluçka dönemi diyoruz. Testlerin kuluçka dönemini göz önüne aldığımızda şikâyetler ortaya çıktıktan sonra tespit edilme oranı çok yüksek. Şikâyetler ortaya çakmadan ise testler genelde negatif çıkıyor. Onun için de testlerin tekrarlanması gerekiyor. Çin’den gelen sonuçlara göre her üç hastadan birinde kovid-19 belirtileri göstermiyor. Şikâyet olsun veya olmasın bu testlerin fazlaca yapılması gerekiyor.”

HER BÜNYEDE FARKLI SONUÇ VERİR 

Bilim Kurulu Üyesi ve Başkent Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Prof. Dr. Füsun Eyüboğlu şunları söyledi: “Öncelikle bu tür kitler hiçbir zaman yüzde yüz doğru sonuç vermeyebilir. Testlerin belirti olan hastada ilk önce negatif çıkması da tamamen virüsün yüküyle alakalıdır. Yani virüs vücudumuzda her an aynı olmaz. Bir gün fazla bir gün daha az olabilir. Örneğin hastada virüs akciğere inmiştir. Ama biz o gün boğazından örnek alıyoruz. Ve hastanın o gün boğazında virüs çok fazla saptanmayabilir. Bundan dolayı sonuç negatif çıkar. Bu tür durumlarda 24 saat sonra test tekrar yapılır. İkinci kez negatif çıkarsa eve gönderilerek 7 gün kendisini izlemesi istenir.” dedi.

<p>A Milli Futbol Takımı'nda Stefan  Kuntz dönemi başladı. TFF Alman teknik adamla anlaşmaya varıldı

A Milli Futbol Takımı'nda Kuntz dönemi

Düzce'de üretilen elektrikli motosiklet ve bisikletler dünya yollarında

Sivas'ta, Hititler dönemine ait ''apartmanlar'' keşfedilmeyi bekliyor

1915 Çanakkale Köprüsü'nün tabliye montajları tamamlanma aşamasına geldi