• $ 5,7447
  • € 6,3526
  • 271.351
  • 105380
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Terörün yıktığı tarihe Türkiye dokunuşu

Suriye’de terör örgütleri tarafından yerle bir edilen tarih ve kültür mirasını Türkiye ayağa kaldırıyor. Eserler aslına uygun şekilde restore ediliyor.

Osman Nuri CERİT / ANKARA 

Önce Fırat Kalkanı, ardından Zeytin Dalı operasyonlarıyla DEAŞ ve PYD terör örgütlerinin Suriye’de işgal ettiği toprakları temizleyen Türkiye, gerçek sahiplerine teslim edilen bölgelerde, terörün izlerini de siliyor. Türkiye, işgalde terör örgütleri tarafından yerle bir edilen tarih ve kültür miraslarını da ayağa kaldırıyor. 

VAKIFLAR DEVREDE 

El Bab’ta bir çok eserin restorasyon çalışmasını sürdüren Vakıflar Genel Müdürlüğü, önce DEAŞ, sonra da PYD terör örgütlerinin Afrin’de tahrip ettiği tarih ve kültür miraslarının restorasyonu için de harekete geçti. Bölgede ağır hasar görmüş eserleri tek tek tespit eden ve etüt projelerini oluşturan Hatay Vakıflar Bölge Müdürlüğü, ilk etapta iki eserin restorasyonunu gerçekleştirecek.   

Önümüzdeki günlerde Afrin bölgesinde başlatılacak onarım çalışmalarında ilk durak, Nebi Huri Türbe ve Camii olacak. DEAŞ ve PYD’nin talan ettiği Nebi Huri Türbe ve Camii aslına uygun restore edilecek. Hz. Davut’un bir komutanı tarafından yaptırıldığı bilinen türbe DEAŞ’ın hâkimiyeti sürecinde ağır hasar görmüştü. Türbe DEAŞ’ın ardından bölgeyi işgal eden PYD döneminde de zarar görmüş ve türbenin ziyaret edilmesi terör örgütü tarafından yasaklanmıştı.

BİR ASIRLIK CAMİ 

Afrin bölgesinde onarılması hedeflenen bir diğer tarih ve kültür mirası ise Ömer Bin Hattab Camii olacak. 19. yüzyılın sonlarında inşa edilen caminin minaresi terör örgütü PYD/YPG tarafından Zeytin Dalı Operasyonu sırasında hedef alınmıştı. Roketle vurulan minare ve caminin hasar gören bölümleri de yine Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün çalışmalarıyla restore edilerek yeniden hizmete kazandırılacak.

EL BAB CAMii DEVAM EDiYOR 

Fırat Kalkanı bölgesinin en güneyindeki El Bap İlçesi'nde Selçuklu döneminde yapılan ve DEAŞ'ın bombalarıyla tahrip olan tarihi Ulu Camii'nin restorosyanı sürüyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün yaptığı çalışmanın 2 ay içinde tamamlanması bekleniyor. 

 


<p>Bu dakikada İzlanda´nın köşe vuruşunda arka direkte Sigthorsson kafayı vurdu fakat kaleciyi geçen

Merih Demiral´dan Tarihi Kurtarış

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Balık tutmaya gidince fark ettiler...Tam 7.5 milyon yıllık!

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları