• $9,2244
  • €10,7606
  • 528.584
  • 1432.8
6 Ekim 2021 Çarşamba 07:01 | Son Güncelleme:

Terörist elebaşı, 'muhatap' çıktı... HDP adına Kandil konuştu

Terörist elebaşı, 'muhatap' çıktı... HDP adına Kandil konuştu

CHP ve İP'in ‘muhatap HDP'dir' açıklamalarına rağmen İmralı ve Kandil'i muhatap gösteren HDP'liler haklı çıktı. Elebaşlarından Duran Kalkan, CHP'ye “HDP'ye muhtaçsınız, doğru ilişki geliştirin” dedi.

Millet İttifakı bileşenleri CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti'nin yanı sıra Deva Partisi ile Gelecek Partisi temsilcileri, "Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem" toplantılarının üçüncüsünü TBMM'de yaptı. CHP, Abant toplantısında parlamenter sisteme ilişkin hazırladığı raporda, eyalet sistemi şeklinde değerlendirilen yerel yönetimlerin kültürel yoğunluklarına göre idari ve mali olarak özerkleşmesini şart koşmuştu.

HDP TALEPLERİ İÇERİDE

HDP'nin dışarıda tutulduğu ancak taleplerinin toplantı içeriğinde tartışıldığı değerlendirilen "Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem" konulu görüşmelerin üçüncüsü için 6 siyasi parti genel başkanları tarafından belirlenen isimlerin katıldığı buluşmada "Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem" üzerinde uzlaşı sağlandığı belirtildi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek ile İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Bahadır Erdem, çalışmalarının son derece verimli geçtiğini, temel ilkelerde uzlaştıklarını belirtti. Erkek, sık sık toplanacaklarını ifade ederek "Çalışmalar güzel gidiyor. Çok acelemiz de yok. Sonuçta ortak bir metin oluştu. Genel başkanlara sunacağız" dedi.

HDP'YLE İTTİFAKA DEVAM EDİN

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Kürt sorununda muhatap" HDP'dir" açıklamalarının ardından terör örgütü elebaşlarının yuvalandığı Kandil'den, CHP ve HDP'ye öneri geldi. Terör örgütü PKK elebaşı Duran Kalkan, CHP'nin HDP'ye muhtaç olduğunu belirterek ittifakın devam etmesini söyledi. HDP'nin son seçimlerde CHP'nin önünü açtığını belirten Kalkan, "Mesela HDP'nin bu çıkışı; bazı CHP'liler ters yorumlayabilir ama öyle değil, CHP'lilerin de önünü açtı. Güçlendirdi. İrade kazandırdı. Yoksa AK Parti-MHP'nin koltuk değneği olmuştu yani. Demokratik çıkış, demokratik öncülük tabii ki bir irade kazandırıyor onlara da. Bu bakımdan HDP'ye muhtaçtırlar. HDP ile doğru ilişkiler geliştirerek ancak etkili olabilirler" ifadelerini kullandı.

MUHATABI İŞARET ETTİ

Kılıçdaroğlu'nun "Kürt sorununda muhatap HDP'dir" açıklamalarına, HDP'nin eski eş başkanı Sezai Temelli, "Muhatap İmralı'dır" şeklinde yanıt vermişti. Böylece CHP'nin başlattığı muhataplık tartışmalarına Kandil'deki terör örgütü yöneticileri de katılmış oldu.

ADAYI SAKLADI SEÇİM İSTEDİ

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan ile görüştü. Akşener, bir gazetecinin, Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayının kim olduğuna yönelik sorusu üzerine, şu görüşleri paylaştı: "Hemen seçim kararı ilan etsinler 13. cumhurbaşkanı olarak seçilecek kişinin kim olduğunu öğrenirler. Orada bir sorunumuz yok. Kendilerine bu fikir jimnastiğinde başarılar diliyorum."

<p>Bu görüntüler Dışişleri Bakanı  Çavuşoğlu'nun ailesine ait değil gazeteci Barış Yarkadaş'ın buna

CHP'nin çamur at stratejisi

21. yüzyılın en iyi dizisi seçildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nijerya Cumhurbaşkanı ile ortak basın toplantısı düzenledi

Mersin'de TURKOVAC Faz-3 çalışması kapsamında gönüllüler aşılanıyor