• $ 6,8679
  • € 7,7754
  • 397.781
  • 114809
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
10 Haziran 2014 Salı 19:00 | Son Güncelleme:

Terör taşeronları partner oldu

Musul'daki IŞİD saldırılarına uzman yorumu...

Gülay Altan

Musul'da 5 gündür aralıksız devam eden çatışmalar şiddetlendi ve bugün bölgede IŞİD militanlarının tamamen kontrolü ele geçirdiği iddia ediliyor. Ortadoğu’da sular hiç soğumamıştı ancak bölgede tansiyon bu kadar yüksekken Irak’tan gelen bu haberler nasıl okunmalıydı; bir uzmana sorduk. Ortadoğu ve Afrika Araştırmacıları Derneği Başkanı Prof. Zekeriya Kurşun anlattı...

Bugün itibariyle Musul'da IŞİD'in kontrolü ele geçirdiği iddia ediliyor. Bölgeden gelen haberler pek sağlıklı olmamakla birlikte ordunun bu kadar çabuk çekilmesi ve kontrolü IŞİD'e bırakmasının bir danışıklı dövüş olduğu iddia edilmekte sizce bu olası mı?
Olaylar oldukça çok taze ve gelen haberlerin önemli bir bölümü spekülatif haberler. Esasında Musul'u kontrol eden ordu ve polis güçleri zaten uzun zamandan beri hiçbir başarı gösterememekteydiler. Bölgede güvenliği büyük ölçüde aşiretlere bağlı gençler sağlıyordu. Oysa Maliki ve hükümeti bu aşiretleri de terörist gruplarına dahil ederek karşılarında durmuştu. Bana göre burada çöken Musul'dan ziyade, Maliki'nin güvenlik politikalarıdır. Kısaca Nisan ayında yapılan seçimlerden çıkan sonuçlar Irak halkını tatmin etmediği için IŞİD gibi örgütlere gün doğmuştur. 

10 SORUDA IŞİD

MESAJ TÜRKİYE’YE DEĞİL

Kaçırılan 28 Türk şoför ile Türkiye verilmek istenen mesaj nedir?
Aslında burada doğrudan Türkiye'ye dönük bir mesaj olduğunu düşünmüyorum. Yabancılar üzerinden genel olarak bölge ülkelerine ve dünyaya mesaj vermek, daha doğrusu propaganda yapmak istedikleri ortada... Esasında IŞİD sanal bir yapı iken maalesef Maliki başta olmak üzere pek çok etken onları bir güç haline getirdi. Suriye meselesine müdahil olarak sahaya çıkma imkânı buldular. Bağlı oldukları el Kaide'nin merkez politikalarıyla çeliştiler ve şu anda El Kaide'den daha büyük olduklarını ispat etmek peşindeler. Bu yüzden hemen her şeyden özellikle propagandalarını sağlayacak her şeyden istifade etmektedirler. Tabii ki beslendikleri ve beslenecekleri en büyük araç da terör olacaktır.

TÜRKMENLER HEDEF OLACAK KADAR BÜYÜK DEĞİL

Akşam saatlerinde Diyala'da da patlama oldu ve 30'dan fazla kişi öldü. Orası da Türkmen bölgesi. IŞİD saldırılarının doğrudan hedefi Türkmenler mi?
Bana göre hayır. Türkmenler Irak’ta doğrudan hedef olabilecek bir yapıya ve güce sahip değiller. Suriye'de ise Türkiye'yi denedikleri için, Türkmenleri hedef alarak bir sonuç alamayacaklarını bilmekteler. Ancak Şii Türkmen bölgesinde terör estirerek Maliki yönetimine mesaj veriyorlar...

AŞİRETLER MALİKİ’YE KARŞI IŞİD’İ DESTEKLİYOR

Kuzey Irak petrolünün Türkiye üzerinden satışının başlamasıyla bu yaşananların bağlantısı var mı?
Sadece zamanlamayla alakalı olduğunu düşünüyorum. Zira bu hadiseler yeni başlamış değil, Irak'ta aylar öncesinden Anbar bölgesinde başlayan olaylar neticesinde bugüne gelindi. Irak ordusunun ilk ciddi başarısızlığı Anbar'da meydana gelmişti. Fakat önemsiz bulunduğu için bizim gündemimize bile alınmamıştı. Oysa o tarihte IŞİD’in, Maliki'nin Sünni aşiretlere karşı politikalarını istismar ettiği ve Aşiret kuvvetlerinin desteğini aldığını söylemiştik. Bugün de bence gelinen nokta budur. Elbette bölgede 2003’ten beri sağlanamayan istikrar ve petrol imtiyazlarının bir türlü netleşmemesinin de olaylarda payı olduğu varsayılabilir. Ama asıl mesele iç politikada tarafların hiç bir şekilde bir araya gelme arzusu göstermemelerinden kaynaklanmaktadır. İŞİD bir terör örgütü. Taşeron olarak çalışır; her tarafla ilişki ve irtibatı vardır. Ama beslendiği en önemli kaynak bölgedeki siyasi, ırkı ve mezhebi ihtilaflardır. Katı Sünni bir örgüt olarak Şiilik ile savaşırken, Selefilerin veya Suudi Arabistan’ın desteğini sağlayan örgüt, aynı zamanda İran'a olan yaklaşımı dolayısıyla ABD'nin de himayesini sağlar. Ama aynı örgüt ilginç bir şekilde bölgede çatışmalardan besleneceği için ve İran'ın bölge olaylarında müdahalesini artırmak için İran'dan da lojistik destek alır.

TAŞERONLAR PARTNER OLDU

Bu tür örgütlerin büyük resmi kontrol etmeye çalışan güçlerin oyuncağı olduğu genel kabuldür; buna katılır mısınız bilmiyorum ama IŞİD son tahlilde bölgede yarattığı kan gölüyle kime hizmet ediyor?
İŞİD ve benzeri örgütler eskiden ‘büyük güçlerin’ egemenliğini çeşitli yerlerde pekiştirmek için var idiler. Ama zamanla onlar da bir taşerondan öteye geçerek bir partner haline döndüler. Bu yüzden bütünüyle büyük güçlerin oyuncağı ifadesiyle olayı tanımlamak yetersiz ve hatta yanlıştır. Ancak bugün asıl mesele büyük güçlerin egemenliğini sarsacak bölgesel güçlerin oluşumuna engel olmaktır. Bu yüzden bu tür örgütler büyük güçlerden talimat almasalar bile sempati görmektedirler. Dünya medyasında İhvan hakkında çıkan olumsuz haberlerin kanlı terör örgütü İŞİD'ten daha fazla olması bile bunun açık göstergesidir...

 

Prens Charles ile sohbet ederken bir anda yere yığıldı!

Prens Charles ile sohbet ederken bir anda yere yığıldı!

Cuma namazı nasıl kılınır?

Cuma namazı nasıl kılınır?

10 Temmuz güncel altın fiyatları: Bugün çeyrek ve gram altı

10 Temmuz güncel altın fiyatları: Bugün çeyrek ve gram altın ne kadar?

Bu özelliklere sahipseniz zor kişiliksiniz!

Bu özelliklere sahipseniz zor kişiliksiniz!