• $8,1189
  • €9,7735
  • 463.786
  • 1365.27
29 Haziran 2018 Cuma 13:01 | Son Güncelleme:

Terör örgütü PKK/YPG Rakka'da muhalif Arap grubun üyelerini hapsediyor

Terör örgütü PKK/YPG Rakka'da muhalif Arap grubun üyelerini hapsediyor

Terör örgütü YPG/PKK, Rakka'daki işgaline karşı çıkan Rakka Devrimcileri'nin isyanını bastırdıktan sonra yaptıkları anlaşmayı rafa kaldırarak, Rakkalı silahlı grubun unsurlarını hapsetmeye başladı.

Rakka'daki yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, YPG/PKK, bir dönem SDG içindeki birlikte çalıştıkları Rakka Devrimcileri'nin direnişini önceki gün, 72 saatlik kuşatmanın ardından bir anlaşma yaparak sonlandırmıştı.      

Anlaşmaya göre, YPG/PKK, grubun Rakka'daki karargahlarında yönetimi devralacak, grup mensuplarının bir kısmı Tabka ilçesine gönderilecekti.      

Ancak örgüt, grubun komutanı Ebu İsa dahil birçok üyesini alıkoydu.      

YPG/PKK, grubun Rakka kırsalındaki mensuplarını yakalamak için de çok sayıda kontrol noktası kurdu.      

Bir dönem terör örgütü DEAŞ'ın "kalesi" olan Rakka, Ekim 2017'de ABD'nin hava desteğiyle YPG/PKK'nın eline geçmişti. DEAŞ karşıtı koalisyon güçlerinin yoğun hava saldırıları sonucu kent merkezinin neredeyse tamamı harabeye dönmüştü. YPG/PKK, işgalindeki diğer bölgelerde kurduğu baskı ve terör düzenini Rakka'ya da uyguladı. Başka çareleri olmadığı için evlerine dönen çok az sayıda sivil, zor şartlar altında yaşam mücadelesi veriyor. Sivilleri zorla silah altına alan YPG/PKK, DEAŞ ile çatışmalar sırasında ele geçirdiği evleri sivillere teslim etmiyor. YPG/PKK, kentte sivillere herhangi bir hizmet sağlamıyor. Siviller yıkılan evlerini yeniden inşa etmek için kendi kısıtlı imkanlarını kullanıyor.      

Geçen ayın sonunda siviller, "YPG Rakka'dan çıksın" sloganıyla eylem düzenlemişti. Aynı dönemde örgütün ismini kullanarak kenti işgal ettiği "SDG" içindeki küçük Arap silahlı gruplardan Rakka Devrimcileri de örgüt işgaline karşı ayaklanmıştı. Ay başında da YPG/PKK, SDG çatısındaki Arap savaşçıları DEAŞ ile mücadele edecekleri yönünde kandırarak Rakka'ya getirmişti. YPG/PKK elebaşlarından Şahin Cilo'nun Rakka'da ileri gelen aşiret liderine protestoya katılmamaları için rüşvet verdiği bilgisine ulaşılmıştı.      

(AA)

<p><span>MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) düzenl

Bahçeli'den CHP ve İYİ Parti'ye yeni anayasa çağrısı: Gelin bu onurun içinde siz de yer alın

EURO 2020 kupası Roma'da sergilendi

Devrilen tırın altında kalarak alev alan otomobilin sürücüsü hayatını kaybetti

Aksaray'daki gizemli yer altı şehri ziyaretçileri kendine hayran bırakıyor