• $13,778
  • €15,5739
  • 788.858
  • 1916.26
3 Şubat 2021 Çarşamba 20:01 | Son Güncelleme:

TEKNOFEST 2021 heyecanı başlıyor... Akşam TV'ye özel röportajlar...

- Ezgi Aşık

Türkiye Teknoloji Takımı (T3) Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Ahmet Burak Dağlıoğlu, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Genel Müdürü Temel Kotil, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, TEI Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Mahmut Faruk Akşit, Türkiye"nin savunma sanayiindeki hamlelerine ilişkin AKŞAM TV"den Ezgi Aşık"a özel açıklamalarda bulundular.

Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST"in tanıtım toplantısı 03 Şubat 2021 Çarşamba günü Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminalinde yapıldı.

TEKNOFEST"İN 2021"in tanıtım toplantısı İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Sivil Savunma Başkanı İsmail Demir, T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk BAYRAKTAR, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih KACIR, T3 Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Haluk BAYRAKTAR ve üst düzey yöneticiler katıldı.

TEKELLEŞMEYE KARŞI BİR DURUŞ

Selçuk Bayraktar tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, "Milli Teknoloji Hamlesi, bilimsel ve teknolojik gelişmelerdeki tekelleşmeye karşı bir duruş ve güçlü bir itirazdır." ifadelerini kullandı.


Türkiye Teknoloji Takımı (T3) Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Ahmet Burak Dağlıoğlu, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Genel Müdürü Temel Kotil, TEI Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Mahmut Faruk Akşit, Türkiye"nin savunma sanayiindeki hamlelerine ilişkin AKŞAM TV"den Ezgi Aşık"a özel açıklamalarda bulundular.

"GENÇLERİMİZ BİLİM VE TEKNOLOJİ ALANINA İLGİLİ"

Türkiye Teknoloji Takımı (T3) Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar:

"TEKNOFEST, her yıl büyük hazırlıklar ve coşkuyla düzenlenen etkinliklerle kutlanıyor. 3 yıldır devam eden bir heyecan bu. Dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali. Bizler de bu işin bir parçası olmaktan dolayı gururluyuz. TEKNOFEST, "Milli Teknoloji Hamlesi" vizyonu sayesinde her yıl gelişerek büyüyen bir organizasyon. Hedefimiz, gençlerimizin erken yaşlarda bilim ve teknoloji alanlarında katkılarına destek olmak."

"YERLİ VE MİLLİ ÜRETİMLERE BEKLENTİ VAR"

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir:

"TEKNOFEST demek heyecan demek. Yüzlerce gencimiz fikirler üretiyor, dönüşüm ve inovasyonla birlikte ilerliyorlar. Bu mutluluk verici ülkemiz adına. Burada Savunma Sanayii öne çıkan bir sektör olmaya başladı. Yerli ve milli kavramının en çok konuşulduğu ve hayata geçirildiği alanlardan birisidir. Bu nedenle TEKNOFEST"in ana omurgasında olmayı en başından beri hedef edindi. Bağımlılık ve başkalarına bağlı olmak milletimizin kaldıramayacağı bir duygu. O yüzden yerli ve milli hassasiyetlere ilgi ve beklentinin yoğun olduğunu söyleyebiliriz."

"TÜRKİYE ÇOK GÜÇLÜ VARLIĞINI ORTAYA KOYACAK"

Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım:

"Buradan bir müjde ile başlamak istiyorum. Cumhurbaşkanımız bizim hazırlamış olduğumuz Milli Uzay Programı"nın lansmanını gerçekleştirecek. Ve büyük hedefleri koyacak. Sonrasında da çok önemli adımları peş peşe atmaya başlayacağız. Birkaç yıl içinde uzaya güçlü bir şekilde çıktığımızı ve dünyada artık bu ligde biz de varız diyebileceğimiz zamanlara girdik. Türkiye"nin yaptığı hamleler, uzay sistemleri olmadan eksik kalıyor. Türkiye açısından bu durum kabul edilemez. Dolayısıyla bizim sistemlerimiz ve hamlelerimiz bunları tamamlayacak. Türkiye"nin çok güçlü varlığını ortaya koyacak."

"ÖNCELİĞİMİZ TEKNOLOJİ ALANLARINI FİNANSE ETMEK"

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Ahmet Burak Dağlıoğlu:

"Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi olarak kuruluşundan bu yana TEKOF"un sponsorluğunu yapıyoruz. Yatırım ofisi olarak bizim önceliklerimizden biri teknoloji girişimlerinin finansmana ve sermayeye erişimlerini kolaylaştırmak için çalışmalar yapmak. Geçmiş yıllarda uluslararası katılım da sağladık. Bu ülkemiz için önemli bir başarı göstergesiydi."

"TÜRKİYE"Yİ BİRİNCİ LİGE ÇIKARACAĞIZ"

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Genel Müdürü Temel Kotil:

"Türkiye"nin yerli üretimde geldiği noktaya baktığımızda Savunma Sanayii"nde yüzde 80"lere doğru gittiğimizi söyleyebilirim. TEKNOFEST eksenli baktığımızda bunun gençler üzerinde çok önemli etkileri var. TUSAŞ olarak en başından beri varız. Ayak yerden kesiliyorsa TUSAŞ demek. Çünkü uçan araçlar yapıyoruz. Türk Silahlı Kuvvetleri ihtiyaçlarını karşılamak üzere başlatılan Milli Muharip Uçak (MMU) Projemiz 2023"te motor çalıştıracak. 5"inci nesil savaş uçağı. Bu da F-35 ve F-20"lik anlamına geliyor. GÖKBEY, HÜRJET ve Atak-2 projelerimizle hedeflerimize ulaşacağız. Türkiye birinci lige çıkacak."

"SAĞLIKTA YAPAY ZEKA TEKNOLOJİ HIZ ÖNE ÇIKIYOR"

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır:

"TEKNOFEST"i 2018"de büyük bir merakla başlatmıştık. Geçtiğimiz yıl pandemi nedeniyle katılım azdı ama yarışmalar hız kesmedi. 21 yarışmada 100 bine yakın gencimiz yarıştı. 84 ülkeden yarışmacıları Gaziantep"te ağırladık. Bu yıl 4"üncüsünü yeniden İstanbul"da düzenliyoruz, bu kez 35 yarışmamız var Yeni rekorlara imza atacağız. TEKNOFEST"te ilk yıllarda Savunma Sanayii"ne yönelik temalar ön plandaydı. Zaman ilerledikçe eğitim teknolojilerinden, akıllı yatırım teknolojilerine milli teknoloji hamlesi şemsiyesinde daha çok sivil alana kaydığımızı söyleyebiliriz. Sağlıkta yapay zeka yarışmalarından, enerji teknolojilerine kadar bir çeşitlilik söz konusu."

"UÇAK MOTORLARI KONUSUNDA ŞAMPİYONLAR LİGİNDEYİZ"

TEI Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Mahmut Faruk Akşit:

"Son 20 yılda devletimizin gösterdiği teşvikle beraber ülkemizin bu konuya verdiği hassasiyet burada önemli. Uçak Motorları konusunda şampiyonlar ligindeyiz. Bu ülkemiz açısından önemli bir gurur kaynağı. Türkiye"nin ilk milli helikopter motoru TEI-TS1400 prototipimizi Cumhurbaşkanımızın katılımıyla düzenlenen törende test ettik. Ülkemiz kısa sürede bilgiyi ve bu anlamda teknolojik ilerlemeyi yakalamıştır."

Muhabir: Ezgi Aşık/ ezgiasik@turkmedya.com.tr

Kurgu: Kerim Yıldırım/ kerim.yildirim@turkmedya.com.tr

Kamera: Can Yıldız/ can.yildiz@turkmedya.com.tr

Deşifre: Ayşe Tunalı / ayse.tunali@turkmedya.com.tr


Haberin Özeti

Teknofest 2021'in tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Akşam TV'den Ezgi Aşık'a konuşan isimler, Teknofest'in yanı sıra Türkiye'nin uzay ve havacılık yolculuğuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

T3 Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar
• "Hedefimiz, gençlerimizin erken yaşlarda bilim ve teknoloji alanlarında katkılarına destek olmaktır."

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir
• "Bağımlılık ve başkalarına bağlı olmak milletimizin kaldıramayacağı bir duygu. O yüzden yerli ve milli hassasiyetlere ilgi ve beklentinin yoğun olduğunu söyleyebiliriz."

Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım
• "Birkaç yıl içinde uzaya güçlü bir şekilde çıktığımızı ve artık 'Bu ligde biz de varız' diyebileceğimiz zamanlara girdik."

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Ahmet Burak Dağlıoğlu
• "Yatırım ofisi olarak bizim önceliklerimizden biri teknoloji girişimlerinin finansmana ve sermayeye erişimlerini kolaylaştırmak için çalışmalar yapmaktır."

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Genel Müdürü Temel Kotil
• "GÖKBEY, HÜRJET ve Atak-2 projelerimizle hedeflerimize ulaşacağız. Türkiye birinci lige çıkacak."

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır
• "Teknofest'te ilk yıllarda savunma sanayisine yönelik temalar ön plandaydı. Zaman ilerledikçe eğitim teknolojilerinden, akıllı yatırım teknolojilerine milli teknoloji hamlesi şemsiyesinde daha çok sivil alana kaydığımızı söyleyebiliriz."

TEI Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Mahmut Faruk Akşit
• "Uçak Motorları konusunda şampiyonlar ligindeyiz. Türkiye'nin ilk milli helikopter motoru TEI-TS1400 prototipimizi Cumhurbaşkanımızın katılımıyla düzenlenen törende test ettik."
Yatırım için bakanlığa başvurdular! Binlerce kişiye iş kapısı açılacak
Yatırım için bakanlığa başvurdular! Binlerce kişiye iş kapısı açılacak

Yatırım için bakanlığa başvurdular! Binlerce kişiye iş kapısı açılacak

'Yükümüz 840 lirada kalsın, asgari ücret 4 bin TL olsun'
'Yükümüz 840 lirada kalsın, asgari ücret 4 bin TL olsun'

'Yükümüz 840 lirada kalsın, asgari ücret 4 bin TL olsun'

Başkan Erdoğan 24 yıl sonra o şiiri yeniden okudu... Siirt'te 'Asker Duası' coşkusu
Başkan Erdoğan 24 yıl sonra o şiiri yeniden okudu... Siirt'te 'Asker Duası' coşkusu

Başkan Erdoğan 24 yıl sonra o şiiri yeniden okudu... Siirt'te "Asker Duası" coşkusu

<p>Sadakatsiz dizisinde canlandırdığı Derin rolüyle 2020 ve 2021 yılında yıldızı parlayanlar arasına

İlginç tavırları geceye damga vurdu

Türkiye'de satılan en ucuz sıfır otomobillerin güncel fiyatları

İhracatta Avrupa'nın kapısını araladılar

Keban Baraj Gölü'nde suyun çekilmesiyle tarihi höyükler gün yüzüne çıktı