• $7,4227
  • €9,0421
  • 442.472
  • 1542.45
14 Eylül 2020 Pazartesi 08:00 | Son Güncelleme:

Tedbirler hayati önem taşıyor! 'Okul sürecinde D vitamini kullanın'

Tedbirler hayati önem taşıyor! 'Okul sürecinde D vitamini kullanın'
- ÖZLEM SÖNMEZ

Yeni eğitim-öğretim yılında okul öncesi ve ilkokul birinci sınıflarda yüz yüze eğitim haftaya başlıyor. Velilerde virüs korkusu hakimken uzmanlar bağışıklık sisteminin güçlü tutulması için önerilerde bulundu: “D vitamini şart, multivitamin gereksiz.”

21 Eylül’den itibaren kademeli olarak başlayacak yüz yüze eğitim, vakaların artışıyla birlikte endişeleri de beraberinde getirdi. Okul yönetimi, öğretmenler, öğrenciler ve veliler, hem grip enfeksiyonlarının hem de bulaş riskinin artması riskine karşı uzmanların ağzından çıkacak her türlü tedbiri dikkate alıyor. Bu kapsamda haftaya okula başlayacak öğrencilerin tedbirlere harfiyen uyması hayati önem taşıyor. AKŞAM, 9 ay sonra okullarına kavuşacak olan öğrencilerin bu süreci en az hasarla atlatması için hangi önlemleri alması gerektiğini uzmanlara sordu:

8 SAAT UYKUYA DİKKAT

İstanbul Tema Hastanesi KBB Uzmanı Prof. Dr. Altan Yıldırım: “Öğretmenler çocuklara tedbirleri renkli resimlerle anlatarak eğlenceli hale getirebilir. Birinci sınıf çocukları için en önemli konu hijyen ve tuvalet temizliği. Bunun için çocuğunuzun yanında mutlaka ıslak mendil bulundurun, el yıkamasını takip ettirin. Okul sürecinde çocuklarınıza D vitamini takviyesi verin. Doktor kontrolünde günde 1 kez 2 damla yeterli, multivitaminler ise gereksiz. Bağışıklık uykuyla güçlenir. Çocuklarınızın en az 8 saat uyumasını günde 1 saat fiziksel aktivite yapmasını sağlayın. Maskeyi çocuğunuzun yaşına uygun alın.”

BİRAZ MİKROP FAYDALI

Acıbadem Maslak Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Neslihan Korkmaz: “Çocuğunuza Kovid-19’u, ‘grip gibi bir hastalık’ diyerek anlatın, tedbirleri ona güven verecek şekilde işleyin. Çocuğunuzu hasta olan kişilerle aynı ortama sokmayın. Misafir kabul etmeyin ve kalabalık alanlara götürmeyin. Çocuğunuzun bağışıklığını güçlendiren vitamin ve mineraller; A, C,E, B6, D, çinko, bakır, selenyum ve demirdir. Haftada 2 kez balık yedirin, mevsimsel sebze ve meyve tüketmesini sağlayın, ceviz, fındık ve bademi yanından eksik etmeyin. Çocuğunuza her gün banyo yaptırmanıza gerek yok; haftada iki kez yeterli. Aslında çocuğun biraz kirlenmesi önemli; çünkü mikrop ve bakteri gelişmekte olan bağışıklığı için faydalı. Tabi ki Kovid-19 teması olduğunu düşünüyorsanız, banyosunu yaptırın.”

HER ÇOCUK GRİP AŞISI OLMALI MI? 

Uzm. Dr. Neslihan Korkmaz: “Kronik hastalığı olanlarla, bakanlığın belirlediği belli risk grubunda bulunan çocukların kesin olarak aşılanmasını tavsiye ediyoruz. Bununla birlikte evde bir yaş altında çocukların bulunduğu durumlarda kreşe ya da okula giden abi ve ablaları, bakıcılarda dahil olmak üzere tüm ev halkının aşı yaptırmasını öneriyoruz.”

<p>Dünyanın pek çok yerinde şehir yönetimleri marka olabilmek için birbirleriyle yarışıyor. Gastrono

Taşradan Türkiye'ye açılan bir edebiyat penceresi: İkindi Yazıları...

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

En kötü yıl gerçekten 2020 mi? Bilim insanları, 536 yılına işaret ediyor

Haftanın yalanları