• $8,3243
  • €10,1424
  • 486.781
  • 1438.97
26 Nisan 2021 Pazartesi 14:33 | Son Güncelleme:

TBMM Başkanı Şentop'tan "soykırım" açıklaması: Türkiye'ye bir zararı yok

TBMM Başkanı Şentop'tan "soykırım" açıklaması: Türkiye'ye bir zararı yok

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, ABD Başkanı Joe Biden'ın 'Soykırım' ifadeleri ile ilgili, "Tarihi hiçbir yeni bulgu, yeni hiçbir değerlendirme yok. Bir zararı olmaz" dedi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, ABD Başkanı Joe Biden'ın 'Soykırım' ifadeleri ile ilgili, "Tarihi hiçbir yeni bulgu, yeni hiçbir değerlendirme yok. Bir zararı olmaz" dedi.

ABD Başkanı Joe Biden'ın 1915 olaylarına ilişkin yayımladığı mesajındaki "sözde soykırım" ifadesine ilişkin bir tepki de TBMM Başkanı Mustafa Şentop'tan geldi.

TBMM Başkanı Şentop, Savaş Suçları Fotoğraf Sergisi ile İkinci Karabağ Savaşı ve Ermenistan'ın Savaş Suçları Paneli'ne katıldı.

Şentop'un açıklamaları şöyle:

"Siyasi tarihi hiçe sayan bir açıklamadır.

Evrensel hukuk ve ilimle çelişkisini ortaya koyuyor.

Batı'da tezahür eden bu hastalıklı ruh halinin bugün yeniden canlandırılmaya çalışıldığını üzülerek görüyoruz. ABD'nin bilimle çelişkisini ortaya koyduğu gibi Türkiye ABD arasındaki dostluğa zarar verecek mahiyette bir açıklamadır.

Bugün de var gücümüzle barışın yanında durmaya devam ediyoruz. ABD'nin 2021'de bu konuya karşı aldığı yeni siyasi tutum bu yönetimin tavrı olduğunu ortaya koymaktadır. 2021'de ne değişmiştir? ABD'nin yeni başkanı 1. dünya Savaşı uzmanı mıdır? Konuya dair tarihçilerin yeni açıklamaları mı olmuştur İlmi tarihi yeni bir şey yoktur, değişen tek şey siyasidir. Soykırım kapsamı son derece belirlidir. Yalnızca yetkili bir mahkeme tarafından hüküm altına alınabilir.

Konunun ikinci boyutu tarih boyutudur. Türkiye büyük özgüven içindedir. 2005'te Başbakan olarak görev yaparken Cumhurbaşkanımız Ermeni tarafına çağrıda bulunmuştu. Ermenistan çağrımıza olumlu bir cevap vermemiştir. Tarihi ve hukuki temelde iddiaların tanınmasına yönelik başarı elde edemeyen Ermeni diasporası, üçün ülkelerin parlamentolarına yönelmiştir. ABD'nin açıklamasının Türkiye'ye zararı yoktur. Bu açıklamanın bölge ve dünya barışına faydası olmayacağını belirtmek isterim. Türkiye - ABD ilişkileri bu açıklamadan büyük yara alacaktır, zarar görecektir. TBMM Başkanı olarak bu büyük iftirayı reddettiğimizi tekrar belirtmek istiyorum.

<p>İşgalci İsrail'in işgal altındaki Doğu Kudüs'te Filistinlilere yönelik müdahalesi devam ederken,

Kudüs'te tepki çeken görüntü! Mescid-i Aksa'dan alevler yükselirken Yahudiler Kudüs Günü'nü kutladı

Osmaniye'de tarlada bulunan yaban kedisi yavruları bakıma alındı

''Istanbul Photo Awards 2021'' kazananları açıklandı

Tunceli'deki Çırtan Şelalesi ziyaretçilerini büyülüyor