• $8,155
  • €9,7089
  • 457.312
  • 1393.24
29 Mart 2021 Pazartesi 13:00 | Son Güncelleme:

TBMM Başkanı Şentop'tan Montrö açıklaması: Herhangi bir sözleşmenin ismini telaffuz etmedim

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, "Montrö Sözleşmesi" iddialarına yönelik, "Sözlerim çarpıtılıyor. Bu bir fikir haysiyetsizliğidir." dedi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop Montrö Sözleşmesi ile ilgili, "Hak ve hukukumuzu antlaşmalar korumaz; antlaşmaları hak ve hukukumuzu koruma kudretimiz ve kararlığımız var eder. Herhangi bir sözleşmenin ismini telaffuz etmedim" açıklamasında bulundu

TBMM Başkanı Mustafa Şentop gündeme dair açıklamalar yaptı. Şentop Montrö tartışmaları üzerine, 'Ben herhangi bir anlaşma, sözleşme ismi zikretmedim. Soruyu soran gazeteci arkadaşımızın iyi niyetle o anda aklına gelen bazı anlaşmaların isimlerini zikrederek, ben yine herhangi bir anlaşma isimleri söylemeden iç hukuktaki düzenlemelerden bahsettim.' dedi.

Şentop, "Bu tür anlaşmalardan çıkmak imkansız ve söz konusu değildir. Sözlerim çarpıtılıyor, bu bir fikir haysiyetsizliğidir" dedi.

"Lozan ve Montrö gibi anlaşmaların özel bir durumu vardır. İşin hukuki boyutu, bir boyuttur. Ama sadece hukuki boyutlarla ilgili olarak insanlar bakarak iş yapmazlar" şeklinde ifadelere yer verdi.

ŞENTOP'UN KONUŞMASININ SATIR BAŞLARI ŞÖYLE;

Endüstri 5.0'ın konuşulduğu dünyada, teknoloji, ekonomi için hayati önem taşıyor. Geleceğin dünyasında yer almak istiyorsak özellikle gençlerimizi bu alanlara yönlendirmeli, daha fazla teşvik etmeli, onlar için daha fazla zemin oluşturmalıyız.

Dijital dönüşüm ve yapay zeka temelli bütün teknolojilerin menşeinde var olan 'yazılım ve kodlama' erbabına yakın gelecekte daha çok ihtiyacımız olacağının farkındayız. Bugün ortaokul seviyesinde kodlama öğrenen çocuklarımızın varlığı bizleri ziyadesiyle memnun ediyor. Gençlerimizin bu alanlarda öncü çalışmalar yapacaklarına dair güvenim sonsuz.

Hak ve hukukumuzu antlaşmalar korumaz; antlaşmaları hak ve hukukumuzu koruma kudretimiz ve kararlığımız var eder.

Vatanımızın teminatı, kara ve denizlerdeki egemenlik haklarımızın teminatı, kelimeler, cümleler değil, bizzat devletimizin kudreti, ordumuzun gücü ve milletimizin istiklal sevdası ve kararlılığıdır.

  • TBMM Başkanı Mustafa Şentop
  • Montrö Sözleşmesi
  • Montrö Sözleşmesi son dakika
<p>Koronavirüs salgınının uzun süredir kontrolden çıkmış olduğu ABD'de son durum ne? Aşılama süreci

ABD'de koronavirüs salgınında son durum

Beşiktaş, Erzurum'a ayak bastı

Zonguldak'ta dereden akan çamurlu su denizin rengini değiştirdi

Nisan ayında yağan kar Domaniç Dağları'nı beyaza bürüdü