• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
23 Ağustos 2021 Pazartesi 21:10 | Son Güncelleme:

Tarihi destan 100 yaşında

Tarihi destan 100 yaşında
AA

Tarihin en uzun meydan muharebesi olan Sakarya Zaferi, 100'üncü yılına yakışır şekilde kutlanacak. 22 gün 22 gece süren savaşın kazanıldığı Polatlı ve Haymana'da konser, festival, fuar ve spor müsabakaları düzenlenecek.

Türkiye'nin bağımsızlık mücadelesindeki en önemli dönüm noktalarından Sakarya Meydan Muharebesi, 23 Ağustos 1921'de Mangaldağı'nda başladı, 22 gün 22 gece sürdü. Dünya harp tarihinin en uzun meydan muharebesi Türk'ün zaferiyle sonuçlandı, bozguna uğrayan Yunan ordusu geri çekildi. Ankara Kent Konseyi, tarihi destanın 100. yılında Polatlı ve Haymana'da 22 gün sürecek kutlama programı hazırladı. Dün Anıtkabir ile Haymana'daki Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan Şehitliği ziyaret edildi. Mangaldağı'daki Sakarya Meydan Muharebesi Tarihi Milli Parkı'na fidan dikildi, akşam da meşaleli yürüyüş yapıldı.

13 EYLÜL'E KADAR SÜRECEK

Düşmana ilk kurşunun atıldığı 24 Ağustos'ta yani bugün Polatlı'daki kutlamanın adresi Cumhuriyet Meydanı olacak. 26-29 Ağustos'ta Duatepe 100. Yıl Maratonu ve Bisiklet Yarışı, 2-5 Eylül'de Masterlar Sakarya Zaferi Futbol Turnuvası, 3-5 Eylül'de Av ve Doğa Festivali yapılacak. Ayrıca 4-5 Eylül'de Diriliş Yolu Yürüyüşü, 9-11 Eylül'de Sakarya Meydan Muharebesi Sempozyumu, 10 Eylül'de Sanat Festivali, 10-13 Eylül'de Kültür ve Ticaret Fuarı gerçekleştirilecek.

MSB'DEN ÖZEL VİDEO

Sakarya Meydan Muharebesi'nin başlangıcının 100. yılı dolayısıyla Milli Savunma Bakanlığı bir video hazırladı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün "Ya istiklal ya ölüm" sözüyle başlayan videoda, muharebenin ordu-millet dayanışmasının tarihteki en güzel örneklerinden birisi olduğuna işaret edildi.

SAKARYA SADECE ŞEHİR ADI DEĞİL BEKA SİMGESİDİR

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Sakarya Meydan Muharebesi'nin 100. yıl dönümü dolayısıyla paylaştığı mesajda "Sakarya yalnızca bir nehir, yalnızca bir şehir adı değil, Türk milletinin namus timsali, beka simgesi, bağımsızlık nişanesidir" ifadesini kullanarak şöyle devam etti: "Yıkım, gözyaşı, ayrılış, kopuş, bölünüş, çöküş yaşamamak için tarihin gür sesine kulak vermeliyiz. Bugünün kahredici hadiselerinden ibret alarak geleceğimiz için sonuçlar çıkarmalıyız. Sakarya "Ya İstiklal Ya Ölüm" seslenişinin beyanıdır. Bu beyan vicdanımızda mahfuzdur."

TÜM CAMİLERDE ŞEHİTLERE MEVLİD

10 Eylül'de Haymana'daki tüm camilerde şehitler için mevlid okunacak, 11-12 Eylül'de ise "Kurtuluşa Giden Son Kale: Haymana" konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışmasının sergi açılışı yapılacak.

<p>Futbol, sahaları aşıp evlerimizdeki televizyonlara, günlük  aktivitelere ve tabi ki son olarak oy

Neden PES Atarız?

Binlerce yıllık oluşum yok olma sürecini yaşıyor

''Tuz Gölü'nü 30 yıla kadar kaybedebiliriz'' Korkutan açıklama!

Kaş'ta 'yakıcı denizanası' istilası